Tri novoročné predsavzatia, ktoré vám dodajú chuť vykročiť vpred

12.01.2021

Bilancujete?

Tri novoročné predsavzatia, ktoré vám dodajú chuť vykročiť vpred

Riešite ich aj vy? Rok čo rok si povieme, že je čas na nový začiatok a potom v decembri bilancujeme nie príliš vydarené výsledky. Nuž, novým štartom s magickým dátumom 1.1. len ťažko odolať. 

Či už ste sa rozhodli, že tento rok to bude o chudnutí, poslednej cigarete, šetrení, alebo vzácnych chvíľach strávených s rodinou, rozhodujúci je najmä uhol pohľadu. Aký by ted mal byť, aby sa vám novoročné predsavzatia podarilo splniť? 

Ako na Nový rok, tak po celý rok… Sformulujte svoje predsavzatia správne a polovicu úspechu máte zaručenú

Tie najčastejšie predsavzatia sa každoročne opakujú v slovenských i celosvetových prieskumoch. Možno i preto, že cesta k ich vytúženému cieľu nie je vôbec jednoduchá. Spomínané chudnutie, aktívny životný štýl a viac zmysluplne stráveného času je niečo, na čo by si chcelo trúfnuť vždy najviac opýtaných. 

Ak patríte medzi nich i vy, a dosiaľ neviete, kde ste robili chybu pri ich dodržiavaní, možno vám pomôžu nasledujúce riadky. Nie je totiž vôbec jedno, ako sa na vec dívate. Sformulovať svoje tohtoročné predsavzatie správne znamená i väčšiu šancu na jeho úspešné dodržiavanie. 

Ako by malo teda znieť?

Schudnúť chce takmer každá žena. Dopriať si vyváženú stravu a viac pohybu znie oveľa lepšie, nemyslíte?

Ak ste sa už presvedčili, že zázračná pilulka, gél či diéta na zdravé chudnutie neexistuje, vyskúšajte to tentokrát inak. Namiesto toho, aby ste si za cieľ stanovili schudnúť konkrétny počet kilogramov, upriamte svoju pozornosť skôr na cestu, ktorú by ste mali absolvovať. 

Zdravý jedálniček a pohyb sú základ, ktorý vám dá omnoho viac, než klesajúca ručička na váhe. Stačí vymeniť nezdravé návyky vo forme bieleho pečiva a skrytých cukrov za ľahšie stráviteľné cereálne výrobky a vločky, dopriať si pravidelné dávky zeleniny a ovocia, dostatočný pitný režim a na večerné chrumkanie zvoliť zdravšie alternatívy namiesto chipsov. 

Nemusíte sa dokonca ani umárať každý deň v posilňovni. Stačí, ak si nájdete cestu k pohybu, ktorý máte radi. Aj beh v prírode, tanec či partička plážového volejbalu s partiou kamarátov počas letných mesiacov dokáže urobiť divy. Znie to príliš jednoducho? Vyskúšajte to tento rok sami na sebe. Ani sa nenazdáte a s prirodzene klesajúcou váhou pocítite ako bonus nárast endorfínov po obľúbenej pohybovej aktivite a zdravé telo so zlepšenou imunitou.

Nešetrite len tak, pre nič za nič. Vytvorte si pokladničku s názvom dovolenka, nová spálňa či gril do záhrady 

Ako ušetriť nejaké to euro rieši takmer každá priemerná slovenská rodina. Poznáte ten zákon schválnosti, keď konečne odložíte niečo bokom a v tom príde neočakávaný výdavok? Akoby tie chladničky, televízory či zásobníky na vodu presne vedeli, kedy si môžu dovoliť navždy ukončiť svoju púť. 

Ak ste si toto predsavzatie pripísali na zoznam aj tento rok, opäť raz, poznáme malý psychologický trik. Určte si svoj cieľ. Jednu konkrétnu obálku alebo keramické prasiatko, na ktoré presne napíšete, na čo by ste si chceli našetriť. Odporúčame však držať sa pri zemi. Nereálne priania, ktoré navyše môžete pri všetkom úsilí dosiahnuť až o niekoľko rokov, pôsobia demotivačne.

Okrem toho je podstatné i to, akým spôsobom sporíte. Mesačný prehľad v príjmoch a výdavkoch rodinného rozpočtu vám ľahko ukáže achillovu pätu. Ak si navyše osvojíte dobré tipy, akými je napríklad nakupovanie vo výhodných internetových obchodoch, kde na jednom mieste nájdete zmiešaný tovar, ako v obchodnom dome, ušetríte nielen nemalé náklady na dopravu, ale i drahocenný čas. A keď už sme pri ňom…

Na to, aby ste boli viac s rodinou si nemusíte vždy vyhradiť extra čas. Jednoducho robte viac vecí spoločne

Práca, domácnosť, aktívny životný štýl… a niekde na konci dňa jemná výčitka, že ste so svojimi najbližšími nestrávili toľko času, koľko by ste si priali. Aj v tomto prípade však stačí, ak trošku pozmeníte uhol pohľadu. Na chvíle strávené s rodinou si nemusíte hľadať presnú kolonku v diári. Veľkú zmenu k lepšiemu pocítite, ak ich zaradíte do niektorých vašich aktivít, ktoré to umožňujú. 

Vyskúšajte niekedy napríklad navariť spolu so svojimi deťmi alebo na hodiny tenisu prehovoriť aj svoju polovičku. Samozrejme, platí to i naopak… Ak nájdete v ich harmonograme činnosť, ktorú môžete s nimi zdieľať, neváhajte a choďte do toho. Spoločné nákupy s dcérou môžete ukončiť domácim wellness programom. Poučte ju o tipoch a fígľoch zo sveta kozmetiky alebo si spolu vyrobte svoju vlastnú. Skvelá zábava a relax v spoločnosti milovanej osoby je zaručená.

Niekoľko osvedčených rád na záver. Ako svoje novoročné predsavzatia skutočne aj splniť?

Nech už ste si predsavzali čokoľvek, jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú váš úspech, je to, ako sa na ne dívate

Skúste sa preto pri ich formulovaní vyhnúť zákazom či negativizmom. Neodopierajte si, doprajte si lepšie

Nezakazujte si, dovoľte si iné

A nezabudnite si vymyslieť aj poriadne motivujúcu odmenu za ich splnenie. Alebo sa odmeňujte priebežne, po týždňoch bez nikotínu či večerných nájazdoch na chladničku. 

Cestu k vytúženému cieľu si predsa treba spríjemníť a nie hádzať si polená pod nohy. A napokon, začať môžete pokojne kedykoľvek. Hoc i hneď.