Moje prvé čiary: Ako na správne písanie u prváčika?
Hoci prvé čiary zrejme váš drobec kreslil už omnoho skôr, než v škole, práve tam si mnohí rodičia začínajú uvedomovať ich detaily a dôležitosť. A to najmä vo chvíli, keď sa čiary menia na znaky a písanie hlások naberá už konkrétny tvar. Alebo by len malo?
Hoci prvé čiary zrejme váš drobec kreslil už omnoho skôr, než v škole, práve tam si mnohí rodičia začínajú uvedomovať ich detaily a dôležitosť. A to najmä vo chvíli, keď sa čiary menia na znaky a písanie hlások naberá už konkrétny tvar. Alebo by len malo? Prečítajte si, ako môžete i vy prispieť k plynulému písaniu vašich ratolestí a ako im vytvoriť ideálne podmienky. Pretože výberom ceruzky, pera a ostatných písacích potrieb to zďaleka nekončí...
Prvé čiary sú dôležité. Práve tak, ako vaša reakcia na ne
Spomínate si na moment, kedy váš drobec nakreslil svoje úplne prvé čiary? Možno máte dokonca prvé umelecké výtvory uložené na pamiatku. Práve v momente, keď deti chytia do rúk ceruzku, pastelku či fixku a rukou načrtnú prvé línie, vzniká pomyslená väzba, pomocou ktorej si vytvárajú ku kresleniu a neskoršiemu písaniu puto. Dôležité je preto i to, ako na prvé výtvory reaguje ich najbližšie okolie.
Zdá sa vám, že ostatné deti vo veku vašej ratolesti už zvládajú kreslenie tvarov alebo jednoduchých obrázkov lepšie? Pamätajte však na zlaté pravidlo všetkých osvietených rodičov – neporovnávať. Vaša prípadná nie príliš nadšená reakcia na prvé kresby alebo pokojne i čmáranice dokáže ovplyvniť postoj dieťaťa ku kresleniu a neskôr i písaniu negatívnym spôsobom.
Ak však, naopak, dieťa konštruktívne povzbudíte a necháte jeho predstavivosti voľnú ruku, s vysokým predpokladom sa bude kresleniu a písaniu venovať s nadšením. A plynulým progresom. Na stránku v albume s nápisom moje prvé čiary teda pokojne nalepte i tie, ktoré vám možno nič nehovoria.
Vhodná ceruzka, pero a taktiež ideálne podmienky na písanie
Viete ktoré sú to? Možno by ste sa čudovali, no výberom toho najlepšieho pera a ceruzky to naozaj nekončí.
Pri písaní je dôležité správne sedenie
Pravidlo pravých uhlov je pri sedení dôležitejšie, než by sa mohlo zdať. Eliminuje totiž pocit únavy, nezaťažuje chrbticu a kĺby a nespôsobuje strnulosť svalov. Nastaviť výšku stoličky pri písacom stolíku by ste teda mali tak, aby bol ohyb v lakťoch dieťaťa v deväťdesiat stupňovom uhle. Rovnaký uhol by mali zvierať aj pokrčené nohy počas sedenia pri písaní. Ak si vaše dieťa obľúbilo sedieť pri písaní v akejkoľvek inej polohe vedzte, že únava, podráždenosť a nesústredenosť na seba nenechajú dlho čakať. A zanechajú stopu aj na rukopise.
Svetlo pri písaní dokáže zlepšiť sústredenie sa
Najideálnejšie je, samozrejme, prirodzené denné svetlo. Nie vžde je však možné umiestniť písací stolík tak, aby ho bolo dostatok. Druhým dôvodom, prečo si mnohé deti pri dennom svetle často úlohy nerobia je, že ho jednoducho nestíhajú. Už príchodom jesene sa dni skracujú a kým sa vaše dieťa po mimoškolských aktivitách dostane k úlohám, slnko pomaly zapadá. Venujte teda zvláštnu pozornosť dostatočnému umelému osvetleniu, ktoré ho nebude ani rušiť, no v akurátnej miere osvetlí učebnice i zošit. Ak sa neviete rozhodnúť pri výbere vhodnej žiarovky, poradíme, že na koncentráciu je vhodnejšie studené biele svetlo, než to teplé. Vhodné svetelné podmienky na písanie môžete dosiahnuť napríklad aj doplnkovou stolnou lampou.
Ako správne držať pero a ceruzku?
Možno si poviete, že to, ako dieťa drží pero alebo ceruzku, nie je dôležité. Avšak i v tomto prípade platí, že pri písaní zavážia aj drobné detaily. Pri nesprávnom úchope musí váš drobec vynaložiť zbytočnú energiu, ktorá môže pri dlhšom písaní spôsobovať únavu alebo bolesti prstov či celej ruky. V prípade pera hovoríme o trojhrannom úchope (palec, ukazovák a prostredník) a pri ceruzke platí, že by sme ju mali držať medzi palcom a prostredníkom, pričom ukazovák smeruje k zošitu/podložke/stolu.
Aké pomôcky na písanie zvoliť?
Dnes je na trhu bohatá ponuka školských potrieb pre prvákov. Zorientovať sa v nej môže byť na prvý pohľad mätúce, zoznam pomôcok priamo zo školy vás však navedie tým správnym smerom. Pri výbere písacích pomôcok sa poobzerajte po perách so špeciálnym pogumovaným miestom na úchop a trojhrannej ergonomickej ceruzke, ktorá sa nešmýka v ruke. V rovnakom praktickom tvare dnes už nájdete aj pastelky a farbičky. Výnimkou nie sú ani špeciálne pomôcky pre ľavákov, v ktorých nájdete nielen perá a ceruzky, ale taktiež strúhadlá a nožnice, ktoré padnú vášmu ľaváčikovi priamo do ruky.
Píšeme prvé čiary a písmená doma
Hoci vášho prváka do sveta písmen zasvätí tým správnym spôsobom vyučujúci v škole, ich precvičovanie v rámci domácich úloh vás neminie. Možno to pôjde od ruky a možno to bude vyžadovať tak trocha viac trpezlivosti. Ako na to?
Správne načasovanie pre písanie úloh je alfou-omegou
Zladiť rodinný život a nový školský režim môže dať v prvé týždne zabrať. Najmä, ak sa k tomu pridružia povinnosti ako domáce úlohy. Kedy je ideálny čas na precvičovanie písania? To závisí od ďalšieho programu dieťaťa (mimoškolské aktivity, krúžky, šport) a taktiež ich vhodného obmieňania. Nezabúdajte, že nástupom do školy sa vaše dieťa neprestane hrať. Preto je na mieste dopriať mu čas na psychickú regeneráciu formou nejakej fyzickej aktivity, prechádzky alebo hry a následne opäť rozhýbať mozgové bunky pri písacom stolíku.
Zároveň je vhodné odsledovať si celkové rozpoloženie drobca – vyčerpanie, únavu, hlad alebo zlú náladu. To všetko dokáže vplývať na jeho prístup a taktiež splnenie domácej úlohy. Dôležitou premennou je aj to, ako schopný v písaní prváčik je. Niekomu postačí precvičovať si ho desať minút, iný pri domácej úlohe strávi hodinu. Načasovanie a množstvo času, ktoré písaniu budete doma venovať, je skutočne individuálnou záležitosťou, na ktorú však časom zaručene prídete.
Aj písanie má svoj rytmus. Skúste ho objaviť
Hoci sa môže zdať, že plynulosť písania je dôležitá až neskorších ročníkoch, zdanie klame. Práve tak, ako precvičovanie jemnej motoriky pomocou hier v predškolskom veku (modelovanie plastelíny, puzzle, lego a podobne), aj plynulosť písania má svoje korene už v momente, keď sa dieťa učí písať prvé písmená. Kľúčové je najmä ich spájanie. Niektoré dvojice hlások, ako napríklad “ae” sa spájajú veľmi plynulo, avšak pri dvojiciach ako “md” môže nastať mierne oneskorenie. Spájanie je preto potrebné trénovať, ideálne písaním slov s jednoduchšími dvojicami, neskôr s komplikovanejšími. Ak dieťa zvládne spájanie, ľahšie postrehne a navníma rytmus slov a plynulosť písania mu nebude robiť problémy ani v neskorších ročníkoch.
A my veríme, že sa vám aj vďaka týmto tipom podarí odštartovať školský rok tou správnou nohou. Alebo skôr rukou? Všetko potrebné pomôcky pre školákov nájdete na jednom mieste na www.demro.sk