Najlepšie pero a ceruzka? 6 tipov, ako vybrať tie “naj” (nielen pre školákov)

16.08.2022

Najlepšie pero a ceruzka? 6 tipov, ako vybrať tie "naj" (nielen pre školákov)

Pero a ceruzka patria k povinnej výbave školákov, študentov i dospelých, ktorí ich denne využívajú v práci alebo doma. Ak po nich siahate častejšie, zrejme vám nie je jedno, aké pero alebo ceruzku používate. Obe totiž dokážu výrazne prispieť ku komfortnému a plynulému písaniu bez otlačených prstov a nevzhľadného rukopisu, 

Hľadáte to najlepšie pero, s ktorým vám písanie pôjde ako od ruky? Alebo máte doma školáka so špeciálnymi nárokmi na pero do školy?

Tu je šesť tipov, ako nájsť pero, klasickú alebo mechanickú ceruzku podľa vašich predstáv. 

Najlepšie pero má tvar, ktorý skvele padne do ruky. Otestujte ho

Práve tvar pera výrazne ovplyvňuje to, či sa vám s ním bude dobre písať. Kým by pero pre začiatočníkov malo spĺňať hlavne nároky na ergonomický tvar, perá pre pokročilých už dbajú najmä na pohodlný úchop. Okrem rôznych výčnelkov, ktoré sú vytvorené na prirodzené položenie prstov, majú tie najobľúbenejšie perá pogumované časti tela. Tým výrobcovia zamedzujú nepríjemnému otláčaniu pera a taktiež šmýkaniu v prípade, ak sa vám z písania až prsty zapotia. 

Veľkou výhodou, najmä pre tých, ktorí nepoužívajú pri písaní pravú ruku, je dnes veľký výber pier pre ľavákov. Jeho tvar berie ohľad na anatomické potreby druhej ruky a taktiež položenie palca z opačnej strany.

Dospelí, ktorí písanie používajú denne, napríklad pri svojej práci, už vedia posúdiť, či im skôr vyhovujú mohutné perá s robustným tvarom alebo, naopak, tenké a ľahučké perá, ktoré pri písaní ani necítia.

O tom, či písanie ide hladko, rozhoduje hrot pera

Ak už viete, aký tvar pera vám najväčšmi vyhovuje, nezabudnite si dôkladne pozrieť aj hrúbku jeho hrotu. V prípade najobľúbenejších, guľôčkových pier, je to priemer guľôčky, ktorá sa pri písaní namáča do náplne v tuhe pera. Tá určuje hrúbku stopy a línie pera. Niekto obľubuje výraznejšiu a hrubšiu stopu, na vytvorenie ktorej nepotrebuje vyvinúť veľké množstvo tlaku na pero. Iný, naopak, uprednostňuje jemnú linku, pri vytváraní ktorej písanie pripomína jemné škriabanie. 

Pri výbere pera a jeho skúšaní si všimnite i to, ako rýchlo zasychá atrament. Horlivým pisateľom sa ľahko môže stať, že si atrament rukou pri písaní zároveň rozmažú. To sa však v prípade kvalitných pier stáva len ojedinele.  

Gélové versus atramentové pero. Ktoré je lepšie?

Princíp guľôčkového pera spočíva v neustále sa otáčajúcej drobnej guľôčke, ktorá na povrchu papiera zanecháva stopu atramentu. Atramentové perá, fungujúce na tomto princípe, však do papiera vtlačia aj ryhu, čo môže byť v pírípade písania určitých typov dokumentov nežiadúce. 

Gélové perá, naopak, hladko kĺžu po povrchu bez hmatateľnej stopy (ak, samozrejme, pri písaní netlačíte ako o dušu). A dokonca, pre porovnanie s atramentovými perami, väčšina z nich bez problémov popíše aj akýkoľvek hladký alebo lesklý/mastnejší povrch. Navyše si môžete vybrať z množstva netradičných farieb, odtieňov a odleskov. 

Pero ako reprezentatívny kúsok? Rozhliadnite sa po značkových perách

Kvalitné perá sú často vyhľadávaným darčekom pre blízkych, ale i kolegov, šéfov či zamestnancov. Aj pero totiž dokáže zaujať, napríklad obchodného partnera a zvýšiť pomyselnú úroveň v jeho očiach. Ak patríte k tým, ktorí často podpisujú významné zmluvy alebo reprezentatívne dokumenty, ako napríklad dekréty a diplomy, nie je tak celkom jedno, aké pero v ruke držíte. 

Overené perá značky Parker celkom určite splnia očakávania náročnejších pisateľov a taktiež sú ideálnym typom na darček pre ženu i muža. Pôsobia elegantne, no zároveň moderne a reprezentatívne. Zároveň patria k tým odolnejším, keďže ich telo pozostáva z robustnejších (najčastejšie kovových) častí. Kúpou takéhoto pera máte záruku, že sa vám len tak ľahko nezlomí.

Pri výbere najlepšieho pera rozhodujú aj najmenšie detaily

Tvar, materiál tela, i náplň pera sú zrejme tie najdôležitejšie veci, ktoré si pri kúpe pera všímame. O tom, či pero napokon zaradíte aj medzi svoje najobľúbenejšie, rozhodujú aj drobnosti. Tie, ktoré si na prvý pohľad neuvedomujeme, no pri častom používaní výrazne ovplyvňujú kvalitu a pohodlie pri písaní. 

Patrí medzi ne napríklad systém zapínania. Klikacie guľôčkové perá prinášajú možnosť rýchlo pero uviesť do stavu pohotovosti. Ich nevýhodou je však fakt, že ak ich nevedomky napríklad v taške stlačíme v mieste zapnutia, dokážu písať aj bez nášho vedomia. Druhou nevýhodou, o ktorej by vedeli dlho rozprávať napríklad vyučujúci v školách, je zvuk, ktorý samotné “klikanie” vydáva. Tento problém dokáže vyriešiť guľôčkové pero s vrchnákom. Pozor však na jeho stratu.  

Šikovným doplnkom je aj klip na uchytenie, pomocou ktorého ľahko upevníte na tašku, zošit, dosku na písanie alebo do vrecka košele. Školáci, najmä tí mladší, ocenia vychytávky ako pero s menom alebo šikovné gumovateľné perá. Najlepšie riešenie pre klientské centrá alebo kancelárie, kde perá miznú ako na páse, je pero so stojanom.

Tvrdosť ceruzky v prípade klasickej a odolnosť tela pri mechanickej ceruzke rozhodujú

Okrem pera patrí k neodmysliteľnej výbave pre školáka aj vhodná ceruzka. Pre mladších žiakov je nepostrádateľná pri kreslení, u tých starších je skvelou pomôckou na rysovanie modernejšia, mechanická ceruzka. Pod názvom mikroceruzka alebo pentelka spĺňa všetky potrebné nároky aj pre architektov, dizajnérov a návrhárov. Pri jej výbere sa môžete riadiť všetkými predošlými bodmi, ako v prípade pera.

Klasické ceruzky sa vyberajú najmä z pohľadu tvrdosti. Mäkšie, s označením B, sa využívajú najmä pri kreslení a tie tvrdšie, s označením H, skôr pri rysovaní a skicovaní. Zlatou strednou cestou je ceruzka HB. Školáci ocenia praktickú gumu na druhej strane ceruzky a prváčikovia ergonomické výrezy pre správny úchop. K správnemu držaniu tela prispievajú aj trojhranné alebo šesťhranné ceruzky. 

TIP NA ZÁVER: Máte doma budúceho prváčika? Prečítajte si náš článok, kde sme zhrnuli odporučené vybavenie do prvého ročníka.

Širokú ponuku potrieb na písanie nájdete v online obchodnom dome na www.demro.sk.