Zaručené tipy pre zdravé vlasy. Ako vyzerajú tie vaše?

19.05.2023

Zdravé vlasy sú snom každej ženy a taktiež i mnohých mužov. 

Zdravé vlasy sú snom každej ženy a taktiež i mnohých mužov. Napokon, kto by nechcel ležérne pohadzovať voľne rozpustenými pramienkami vlasov s oslnivým leskom a prirodzenou krásou? Pre zdravé vlasy však väčšina z nás musí aj niečo urobiť. Mať závideniahodné vlasy totiž nie je len otázkou genetiky. 

Čo ovplyvňuje zdravie vlasov?

Za to, ako naše vlasy aktuálne vyzerajú, môže hneď niekoľko príčin. Niektoré ovplyvniť vieme, iné nie. Ak nie ste s kvalitou a výzorom svojich vlasov spokojní, vedzte, že niekedy aj malá zmena dokáže divy. O čom to teda je?

Genetiku neoklame nikto z nás

Majú vaši rodičia kučeravé vlasy? S veľkou pravdepodobnosťou si na vlny alebo špirálky budete musieť zvykať aj vy. A možno i vaše deti. Nie je to len v prípade priamej dedičnosti, no vzhľad a charakter vlasov ovplyvňuje napríklad aj naša rasa. Príkladom sú príslušníci negroidnej rasy – černosi s neskrotným afro alebo príslušníci mongoloidnej rasy (aziati), medzi ktorými by ste kučeravca našli len zriedka. 

Na zdravé vlasy vplýva prostredie, v ktorom žijete

Minimálne v prípade štruktúrovaných (nerovné vlasy – vlnité, kučeravé…) vlasov platí, že aj vlhkosť dokáže veľmi výrazne ovplyvniť ich kvalitu a výsledný vzhľad. A to aj v prípade jednotlivých ročných období (suché zimné počasie alebo sparné leto). Taktiež nie je jedno, kde žijete alebo sa dlhodobo nachádzate. Prostredie s vysokou vlhkosťou (prímorské oblasti, pralesy a podobne) sú pre vlasy veľkou skúškou, keďže sú z okolia presýtené vlhkosťou. Negatívny vplyv na vaše vlasy má však aj čistota ovzdušia a látky, ktoré sa v ňom nachádzajú.  

Zdravé vlasy si vyžadujú svoju starostlivosť

Existuje celý zoznam prehreškov, ktoré vlasom škodia (viď nižšie). Pre zdravé vlasy je jednoducho potrebné venovať svojim pramienkom aj trocha vyberanej starostlivosti. Rovnako, ako v prípade pleti alebo akejkoľvek inej časti tela. 

Aj tu platí, že každý typ vlasov si vyžaduje tak trocha iný postup, ako sa o ne starať. Okrem toho zohráva veľkú rolu aj pórovitosť vlasov. Teda to, ako veľmi sú kutikuly odchýlené od vlasového vlákna. Vlasy s vysokou pórovitosťou bez problémov nasávajú vlhkosť z okolia i použitej kozmetiky, no rovnako ľahko ju aj strácajú. Nízkoporézne vlasy majú kutikuly tesne pri vlasovom vlákne a je teda ťažké dostať potrebnú hydratáciu a výživu priamo do vlasov. Mnohých taktiež trápi neskrotiteľná krepovitosť, ktorá pripomína zjav nezdravých vlasov. Problém však často spočíva v nesprávnej starostlivosti (nedostatok hydratácie, používanie froté uterákov, vysúšanie vlasov nadmerným teplom a podobne).

Pre zdravé vlasy je kľúčový správny výber vlasovej kozmetiky

Typ vlasov zohráva rolu aj pri výbere vlasovej kozmetiky. Niektoré vlasy jednoducho potrebujú viac vlhkosti (najmä v prípade vlnitých a kučeravých vlasov), iné zase privítajú pravidelnú dávku proteínu, ktorý ich posilní. To najdôležitejšie však je vyhnúť sa látkam, ktoré by mohli vašim vlasom škodiť. Príkladom sú parabény alebo vysušujúce alkoholy, sulfáty a minerálne látky. Vhodným zdrojom tej správnej starostlivosti sú prírodné zložky v šampónoch a kondicionéroch, ktoré dokážu dodať vlasom tú správnu výživu pre ich optimálne zdravie a krásny vzhľad. Pri svojej vlasovej rutine nezabúdajte na hĺbkovú hydratáciu v podobe balzamov, vlasových kúr a masiek.

Overené tipy pre zdravé vlasy

Keď už viete, od čoho všetkého sa krása a zdravie vašich vlasov odvíja, zhrnuli sme pre vás niekoľko zaručených rád, ako sa k nim dopracovať. 

Pozor na prílišné teplo

Pravidelné používanie horúceho vzduchu pri sušení vlasov a stylingu rozhodne patrí k metódam, ktoré vlasom neprospievajú. Ak je to možné, voľte radšej stupeň s menej teplým vzduchom alebo vlasy sušte voľne. A ak sa naozaj neviete zbaviť svojej obľúbenej kulmy na vlasy, používajte prípravky s ochranou voči teplu. Viac tipov, ako na to, nájdete v našom článku s overenými tipmi pre vlnité a kučeravé vlasy.

Opatrne s farbami na vlasy

Farbenie vlasov je proces, kedy pomocou chemických látok meníme pigmenty vlasov. Z blond na čiernovlásku, z hnedovlásky na ryšavú. Všetky tieto procesy však negatívne vplývajú na zdravie a kvalitu vlasov. Vyberajte si preto šetrnejšie farby na vlasy bez amoniaku alebo v ideálnom prípade prírodné farby na vlasy.

Hrebene a kefy na vlasy. Ako vyzerajú tie vhodné?

Skutočne nie je jedno, akými pomocníkmi svoje vlasy upravujete a dennodenne češete. Vyberať by ste si mali kefy a hrebene z nie príliš tvrdých materiálov, keďže ich používanie môže viesť k rozdvojeným končekom a polámaným vlasom. 

Ak si chcete vypestovať prirodzene krásne vlny a kučery, používajte hrebene so širokými zubami, ideálne vo chvíli, kedy aplikujete do vlhkých vlasov kondicionér. Pomôžu vám s jeho rovnomerným rozdelením medzi jednotlivé pramienky a zároveň prirodzenou definíciou vlniek.

Neduste vlasy doplnkami od rána do večera

Áno, styling je dôležitý. Tak, ako vytvorenie pevného a odolného účesu, ktorý vám nebude zavadzať napríklad pri športovaní alebo turistike. Každodenné používanie príliš tesných gumičiek a sponiek však vedie k lámavosti vlasov. Navyše nemajú pramienky priestor, ako sa voľne nadýchnuť. Dobrou voľbou sú teda šetrné účesy, ako napríklad upnúť si vlasy vo forme ananásu alebo používanie vlasových doplnkov, ktoré vlasy tak neobmedzujú. Príkladom sú čelenky alebo saténové gumičky, takzvané scrunchie.

Zdravá strava a vitamíny pre vlasy dokážu divy

Nie príliš vyvážená strava a zlé návyky v rámci životosprávy môžu viesť k problémom ako vypadávanie vlasov, oslabené vlasové vlákna alebo nerovnováha pokožky hlavy v oblasti vlasov. Riešením je dostatočný príjem bielkovín, vitamínov a minerálov. Konkrétne hovoríme o železe, vitamínoch skupiny B, vitamíne C, zinku či omega 3 mastných kyselinách. Tie nájdete vo vyvážene strave alebo špeciálnych vitamínoch vyvinutých pre zdravé vlasy. 

Veríme, že vám naše tipy, ako na zdravé vlasy, pomôžu k dosiahnutiu krásnych a prirodzene lesklých pramienkov. Hoci platí, že sú každé vlasy unikátne, vyhnúť sa spomínaným prehreškom vo vlasovej starostlivosti rozhodne nie je na škodu. Chýba vám kvalitná vlasová kozmetika alebo doplnky, ktoré vám k oslnivej hrive dopomôžu? Všetko potrebné nájdete na www.demro.sk

Zdroj uvodne foto : pixabay.com