Vyvážená strava seniorov. Ako by mala vyzerať?

05.01.2024

Strava seniorov by preto mala byť týmto potrebám prispôsobená. Aké jedlo je pre ľudí v staršom veku najvhodnejšie a na aké suroviny sa zamerať, aby mali dostatočný prísun živín?  

Je prirodzené, že s pribúdajúcim vekom sa naše telo a jeho potreby menia. Strava seniorov by preto mala byť týmto potrebám prispôsobená. Aké jedlo je pre ľudí v staršom veku najvhodnejšie a na aké suroviny sa zamerať, aby mali dostatočný prísun živín? V tomto článku si priblížime aj kuchynských pomocníkov, ktorí môžu prípravu jedla pre seniorov zefektívniť a uľahčiť. Zároveň sa zameriame aj na častý kameň úrazu. Finančné možnosti, ktoré sú pre zabezpečenie zdravej a vyváženej stravy pre seniorov mnohokrát problémom. 

Kedy zistíte, že je na čase riešiť stravu vhodnejšiu pre senirov?

Ako sme už spomínali, ľudské telo a funkcia orgánov sa po dosiahnutí vyššieho veku menia. Telesné zmeny, ktoré môžu mať vplyv na to, aby ste sa zamysleli nad úpravou stravy, sú napríklad nasledovné:

 • úbytok svalovej hmoty a zvýšenie množstva podkožného tuku,
 • horšia tolerancia glukózy,
 • zvýšenie cholesterolu,
 • klesajúca chuť do jedla a zmena vnímania chutí a vôní,
 • znižujúca sa funkcia obličiek,
 • problémy s ústnou dutinou a chrupom,
 • zmeny v tráviacom systéme, akými sú pálenie záhy a zápcha.

Aké nutričné hodnoty sú v strave pre seniorov nevyhnutné? 

S pribúdajúcimi zdravotnými ťažkosťami a náchylnosťou na niektoré ochorenia je do stravy starších ľudí potrebné zaradiť potraviny s obsahom niektorých dôležitých stopových prvkov, vitamínov a minerálov. Obmedziť by ste mali jednoduché cukry, soľ, vyprážané jedlá, polotovary a spracované potraviny, údeniny, no taktiež alkohol a cigarety. 

Viete, aké zložky sú v strave pre seniorov najdôležitejšie? 

Bielkoviny

Dôležité sú najmä pre udržanie svalovej hmoty a a podporu kostí. Pomáhajú seniorom zostať silnými a v dobrej telesnej kondícii. Najlepším zdrojom sú najmä mliečne výrobky, mäso, vajcia a strukoviny.

Vláknina

Vláknina je v strave pre seniorov podstatná pre správnu funkciu tráviaceho systému. Dostatočné množstvo vlákniny predchádza zápche, ktorá je veľmi častým zdravotným problémom starších ľudí. Prirodzeným zdrojom vlákniny sú ovocie, zelenina, semienka a strukoviny. Netradičné jedlo pre seniorov plné vlákniny a vitamínov na raňajky, ktoré rozprúdi tráviaci systém, môže byť napríklad jednoduché smoothie pripravené z ovsených vločiek, jabĺk, čučoriedok a bieleho jogurtu.

Vitamíny a minerály

 • Vápnik a vitamín D sú veľmi dôležité pre zdravé kosti a celkovú imunitu. Do stravy pre seniorov by pre dostatok vápniku mali byť zaradené mliečne výrobky. Zdrojom vitamínu D je slnečné žiarenie, no v zime je vhodné ho nahradiť výživovými doplnkami.
 • Vitamín B pre správnu funkciu nervového systému. Pre jeho dostatok v prirodzenej forme pripravujte jedlá pre seniorov z hydiny, rýb, orechov a zaraďte do jedálnička aj banány alebo broskyne.
 • Vitamín C je jeden zo základov pre správnu funkciu imunitného systému. Ponúka ho mnoho druhov ovocia a zeleniny, ktoré by nemali v strave pre seniorov chýbať. Ideálne je konzumovať čerstvé citrusové plody, jablká alebo čučoriedky. Zo zeleniny si môžete pripraviť jednoduchú polievku z brokolice alebo kelu. Bohatá na vitamín C je aj paprika.
 • Draslík a horčík napomáhajú k správnej funkcii nervovej sústavy, psychiky, no taktiež srdca a cievnej sústavy. Ich zdrojom sú napríklad zemiaky, listová zelenina, orechy a mliečne výrobky, ale i mnoho ďalších druhov ovocia. 

 

 

 

 

Nielen strava, ale aj zdravý životný štýl seniorov je dôležitý

Základom pre udržanie dobrého zdravotného stavu u starších ľudí je aj zdravý životný štýl. Okrem vyváženej stravy je dôležité, aby ste sa aj v pokročilom veku venovali pohybu. Ideálne sú pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu, výlety do prírody a takisto udržiavanie kontaktu s ľuďmi či kultúrno-spoločenský život. 

Športovo založení seniori môžu vyhľadať rôzne druhy skupinových cvičení pre túto vekovú kategóriu alebo si udržiavať kondíciu rýchlou chôdzou, plávaním či jazdou na bicykli. Potrebné je aj dodržiavanie správneho pitného režimu, nakoľko hydratácia organizmu je v pokročilom veku veľmi dôležitá. 

Ako si odsledovať dostatok príjmu tekutín? Vyskúšajte si pripraviť každé ráno džbán vody, položiť ho na viditeľné miesto a dajte si za úlohu počas dňa ho vypiť. Dobrou voľbou na doplnenie pitného režimu je aj šálka čaju pripraveného z byliniek na podporu chuti do jedla a lepšieho trávenia.

Ako zabezpečiť jedlo pre seniorov efektívne?

Keďže väčšina seniorov žije osamote alebo vo dvojici, je veľmi potrebné, aby boli nákupy potravín a následná príprava jedla pre seniorov efektívne. Inak povedané, variť pre jedného či dvoch je často väčšia fuška, než prestravovať celú rodinu. 

Najvhodnejšie je nákup si vopred premyslieť a nezabudnúť do nákupnej tašky pribaliť aj vyššie spomínané potraviny, ktoré sú nabité potrebnými živinami. Nakupujte zväčša lokálne a sezónne potraviny. Pri ich nákupe vo väčšom množstve si môžete niektoré zeleninové a ovocné pochutiny spracovať napríklad do zaváraninových pohárov a uložiť si ich na zimné obdobie. Pokiaľ si neviete zvyknúť na prípravu menších množstiev jedla, veľmi praktickým a ekonomickým spôsobom je navariť väčšie množstvo kvalitného domáceho jedla, ktoré si následne viete rozdeliť na porcie do potravinových dóz a uchovať v mrazničke.  

Vyskúšajte šikovných kuchynských pomocníkov

Mnoho činností v kuchyni môže byť pre starších ľudí vyčerpávajúcich a môžu sa im zdať zložitejšie. Práve preto je vhodné, aby využili dostupných pomocníkov do kuchyne, ktorí im prácu uľahčia. Zároveň si vďaka nim pripravia jednoduché jedlá plné potrebných živín. Azda nevyhnutnosťou je kvalitný mixér, ktorý bude ideálnym pomocníkom pri príprave jednoduchých zeleninových krémových polievok, zdravých pomazánok a jednoduchých kašovitých jedál, ideálnych nielen pre seniorov, ktorí majú problémy s chrupom. 

Ďalším praktickým pomocníkom môže byť napríklad elektrické strúhadlo. Okrem menšej námahy prináša aj väčšiu bezpečnosť pri strúhaní. Zeleninu, ktorá si zachová potrebné nutričné hodnoty, ale aj mnohé iné tradičné jedlá ako napríklad parené buchty alebo knedlu, pripravíte pomocou parného hrnca.   

Špeciálna krabičková strava pre seniorov

Nebudeme si nič nahovárať. Je prirodzené, že mnohí seniori už nie sú v takej zdravotnej a telesnej forme, aby zvládali prípravu jedál sami. Prípadne s varením, najmä ak hovoríme o starších pánoch, nemajú skúsenosti a v pokročilom veku už pre nich nie je veľmi jednoduché s tým začínať. V dnešnej dobe existujú možnosti, kedy môžete využiť služby takzvanej  krabičkovej stravy. 

Mnohé z nich ponúkajú aj stravu poskladanú špeciálne podľa potrieb seniorov. Jedlo je pripravené ku konzumácii, postačí ho iba ohriať. Okrem obedov je možné objednať si aj kompletné denné menu, čo je v niektorých prípadoch naozaj výhodné. Dostanete vyváženú stravu pripravenú z kvalitných surovín a zároveň odpadá aj povinnosť nosenia ťažkých nákupov. 

Aj keď je strava seniorov v niečom odlišná od tej bežnej, podstatné je aby bola vyvážená a zastúpená kvalitnými lokálnymi potravinami. Ak máte chuť, môžete sa inšpirovať aj novými receptúrami, ktoré možno obnovia aj menej funkčné chuťové bunky. Neváhajte využiť možnosti, ktoré moderný svet ponúka. Okrem kuchynských spotrebičov, ktoré vám prácu v kuchyni uľahčia, môžete využiť napríklad aj možnosť objednať si dovoz potravín až domov. Vaši rodinní príslušníci vám s objednávkou určite radi pomôžu. 

 

13107714 z Pixabay" target="_blank" rel="noopener">fotozdrojpixabay