Vyrobte si originálne fašiangové masky pre deti. 3 skvelé nápady, ako na to

18.02.2022

Fašiangové masky a ich výroba sú skvelou aktivitou 

Fašiangové masky a ich výroba sú skvelou aktivitou, ktorú môžete využiť v rámci voľného času s deťmi. Ak sa za oknom práve všetci čerti ženia a vy neviete, ako svoje ratolesti zamestnať, fašiangové masky pre deti sú zaručený spôsob, ako sa zabaviť a zároveň kreatívne vyžiť. Vybrali sme pre vás tri originálne tipy, z ktorých si zaručene vyberiete. Jediné, čo budete potrebovať, je trochu fantázie a pomôcky z papiernictva, ktoré sa bežne v každej domácnosti nachádzajú.

Fašiangové masky majú svoju históriu. Deti o nej počúvajú rady

Vedia vaši drobci, prečo je vlastne každoročne karneval v škôlke vo februári? A prečo babka na konci zimy vypeká šišky či iné fašiangové dobroty? Neváhajte a zasväťte ich do poznania slovenských tradícií. Napokon, objasniť čriepky z minulosti našich obyčajov mladšej generácii bol predsa základ, vďaka ktorému sa zachovali dodnes. Skôr, než si fašiangové masky pre deti alebo dokonca i pre seba spoločne vyrobíte, pozrite sa s nami o pár storočí späť.

Fašiangové masky kedysi – čo znamenali a prečo sa ich deti báli 

Obdobie fašiangov – od Troch kráľov po Popolcovú stredu patrilo k tým najveselším v roku. Medzi vianočným a veľkonočným pôstom si naši predkovia užívali dobroty, ktoré sa im po náročnom roku nazbierali v komore plným priehrštím. A keďže im dlhá zima neumožňovala práce na statku alebo poliach, využili nehostinné podmienky a dopriali si to, na čo nemali počas roka čas a energiu. Fašiangy, to boli zábavy, svadby, veselice a, samozrejme, aj fašiangové masky. 

Vďaka nim sa v dedine ženy i muži preobliekali do kostýmov a vytvárali fašiangové sprievody plné hlasitej zábavy, hudby a rôznych predstavení. Tie tradičné boli najmä zvieracieho charakteru a mali symbolický význam. V neskoršom období boli najmä znakom mužskej plodnosti a tí, ktorí si ich zvolili do tradičného fašiangového sprievodu, často znázorňovali aj rozličné scénky. V nich zviera (kôň, koza, medveď a pod.) zomrelo a následne ožilo. Takéto predstavenia znázorňovali kolobeh života a najmä obnovu a prebúdzanie všetkého živého v nadchádzajúcom jarnom období.

Medzi najznámejší výjav tradičného sprievodu, aký môžeme dnes vidieť na dedinách najmä na severozápade Slovenska, je fašiangová maska Turoňa. Hlava vola s pohyblivou sánkou, nastoknutá na kôl, znázorňovala silu a plodnosť. Za Turoňom obyčajne kráčali takzvaný turôni: maska strelca, hájnika, poľovníka, mäsiara, žobráka, kominára a napokon stará baba s bábikou. Podľa dostupných zdrojov takáto družina zavítala do každého dvora, aby posvetili domácim ich hnojisko

Tým najväčším prínosom fašiangov však bola najmä zábava. A preto sa niektorí prezliekali do strašidelných či veselých masiek, aby trošku rozvírili hladinu adrenalínu medzi mladšími deťmi, pošťuchali či poštípali gazdiné a vniesli do domu pobavenie na ľudovú nôtu. Súčasťou takmer každej fašiangovej masky bol meč, šabľa alebo ostrý ražeň, na ktorý domáci zapichol kúsok slaninky, klobásky či inej údeniny zo svojej komory. Tie napokon padli za obeť na spoločnej fašiangovej zábave. 

Radi by ste si so svojimi deťmi vyrobili masku na fašiangový karneval, ktorá bude mať s tými pôvodnými nejaké spoločné prvky? Vybrali sme pre vás tri tipy, ako si zostaviť vlastné fašiangové masky pokojne i pre celú rodinu. Napokon, ak nestihnete karneval v škôlke či v škole, podľa tradícií môžete fašiangovú oslavu usporiadať napokon aj u vás doma. Nezabudnite však, že Popolcová streda vám k tomu dáva poslednú možnosť. 

Tipy na fašiangové masky pre deti. Vyberte si, do ktorej sa pustíte 

Fašiangová maska KOZA, ľudovo nazývaná aj Chriapa

Zdroj: Pinterest - https://sk.pinterest.com/pin/7670261849837352/ 

Aj dnes platí, že si mnohé detičky vyberajú ako svoju masku na karneval nejaké zo zvierat, ktoré dôverne poznajú. Lienka, motýľ, psík, mačička, lev alebo zajačik patria medzi najobľúbenejšiu voľbu detí v materských škôlkach. Ak ste však svojím drobcom čo-to o fašiangoch a maskách stihli porozprávať, autentickú masku kozy si môžete vyrobiť v duchu tradícií. A to dokonca recykláciou toho, čo doma nájdete. Postačí vám použitá krabica, špagát, farebný papier či výkresy, lepidlo a kúsok fantázie alebo predloha na obrázku vyššie.

Strašidlo – maska na fašiangy, ktorú deti zvládnu aj sami

Zdroj: Pinterest- https://sk.pinterest.com/pin/303359724909836904/ 

Nevyžaduje si totiž žiadne vzory alebo presné línie, ktoré by sa mali na niečo konkrétne podobať. Nechajte detskej fantázii voľnú uzdu a dovoľte vašim drobcom vytvoriť masku podľa svojich predstáv. Napokon, práve rôzni strašiaci a strašidlá patrili k fašiangovým maskám, ktoré nesmeli v sprievode chýbať. Deti môžu využiť napríklad prázdne obaly od vajíčok, rolky z WC papiera alebo spomínané krabice, ktorým vdýchnu nový život. Pomocou nožníc a lepidla, prípadne sponkovačky im dajú výsledný tvar podľa svojej predstavy. S finálnou bodkou pomôžu vodové alebo akrylové farby, ktorými jednotlivé časti vyzdobia a farebne odlíšia. 

Vyrobte si veselú masku karnevalovú masku pre deti

Zdroj: Pinterest - https://sk.pinterest.com/pin/102597697751404813/ 

Fašiangy a karnevaly sú predovšetkým o zábave. Príkladom sú veľkolepé karnevaly po celom svete, kde sa to farebnými maskami s pierkami a flitrami len tak hmýri. Ak máte doma malú princeznú, bude jej voľba fašiangovej masky zrejme jasná. Neopovrhnú ňou však ani malí indiáni, ktorí si môžu masku prispôsobiť podľa seba. Opäť sa nezaobídete bez hrubšieho papiera alebo výkresu, z ktorého vystrihnete šablónu podľa vlastných predstáv. Pomocou farbičiek, fixiek alebo voskoviek im deti vdýchnu dušu a napokon oblepia rôznofarebnými pierkami, flitrami či rôznymi drobnými ozdobami

A originálna maska na tohtoročný karneval, ktorú si poľahky zvládnete vyrobiť so svojimi deťmi i doma, je na svete. Podaril sa vám nejaký originálny výtvor? Podeľte sa oň s nami v komentári na našej fanpage. Ak vám na výrobu fašiangovej masky pre deti chýba nejaká pomôcka, všetko potrebné nájdete zaručene v našom e-shope.