Výroba z papiera: Vyskúšajte si s deťmi papierové lietadlo alebo loďku

08.06.2022

Výroba z papiera je univerzálna odpoveď na nudu pre veľkých aj malých. 

Výroba z papiera: Vyskúšajte si s deťmi papierové lietadlo alebo loďku

Výroba z papiera je univerzálna odpoveď na nudu pre veľkých aj malých. Naviac si deti precvičujú prácu s nožnicami a jemnú motoriku pri skladaní a ohýbaní papiera. Ak k tomu pridáte ešte farby, detská fantázia začína pracovať na plné obrátky.

Skúšali ste už napríklad obľúbené papierové lietadlo alebo loďku?

Určite po nich siahnite, keď nebudete vedieť, čo s deťmi napríklad počas nastávajúcich prázdnin. Všetko, čo budete potrebovať, zaručene nájdete medzi školskými potrebami vašich drobcov. My sme si pre vás pripravili postup, ako na výrobu z papiera bez potreby lepidla. Vyskúšajte si s nami vytvoriť originálne papierové lietadlo alebo lodičku.

Papierové lietadlo - v hlavnej úlohe papier a vaše prsty

Možno si spomínate na papierové lietadlá z detstva. Robili sa z akéhokoľvek papiera a ak bolo treba poslať dôležitý odkaz spolužiakovi, poslúžil dokonca aj vytrhnutý papier zo zošita. Aby však takéto papierové lietadlo skutočne dorazilo do cieľa, bolo treba presnú mušku, bezchybne zahnuté línie a prax. S týmto postupom vám síce výroba lietadla potrvá o niečo dlhšie, no výsledok stojí za to. A skutočne vám naň postačí len klasický kopírovací papier (pokojne aj farebný).

Postup papierového lietadla krok za krokom


Papier formátu A4 prehnite z ľavej aj pravej strany tak, aby vrchný cíp licoval hranu na druhej strane hárku.

Papier opäť vyrovnajte. Po prvom a druhom prezložení sa vám vytvorí línia, ktorú budeme ďalej potrebovať pri ďalších ohyboch. Opäť vezmite ľavý cíp a preložte ho tak, aby licoval vzniknutý ohyb.

Rovnakým spôsobom, podľa vzniknutej línie z prvého kroku, ohnite aj pravú časť. Obe časti zložte.

Vzniknutý vrchný cíp preložte smerom nadol do tej úrovne, aby bol na rovnakej pomyselnej priamke s bočnými záhybmi. Následne preložte ľavý roh smerom dovnútra.

Rovnako pokračujte na pravej strane. Potom lietadlo zložte napoly.

Aby ste vytvorili krídlo lietadla, je potrebné ohnúť krídlo smerom do spodnej ľavej časti v miernom sklone. Lietadlo otočte a rovnako postupujte aj na druhej strane, aby boli obe krídla v rovnakom uhle.

Krídla opäť rozprestrite tak, aby so spodným ťažiskom vytvárali 90° uhol. Napokon, môžete ich stabilitu zo spodnej časti podporiť tým, že ich upevníte malými kúskami lepiacej pásky.

A papierové lietadlo môže vzlietnuť do sveta :).

Papierová loďka. Skvelý spôsob, ako začať výrobou z papiera pre najmenších

Na papierovú loďku je potrebné osvojiť si základný postup výroby. Ak sa totiž povie loďka z papiera, väčšina ľudí má na mysli práve túto. Opäť raz potrebujete len papier vo formáte A4 (pre väčšie loďky pokojne siahnite po formáte A3) a šikovné prsty.


Postup papierovej loďky krok za krokom


Papier zložíme na polovicu tak, že prehneme vrchnú časť k spodnej. Následne preložíme pravú k ľavej po stredovej osi a rozprestrieme.

Z vrchnej časti preložíme pravý roh smerom k stredovej osi, ktorá nám vznikla predošlým zložením. To isté zopakujeme s ľavým rohom. Spodnú časť, ktorá pretŕča, ohneme po línii spodnej hrany trojuholníka, každú na jednu stranu.

Vzniknuté rohy prehneme tak, aby lícovali tvar trojuholníka. Prečnievajúcu spodnú časť zohneme a rožky založíme z jednej i druhej strany.

Trojuholník roztvoríme zo spodnej časti a stlačíme tak, aby bol novým výsledným tvarom štvorec.

Opäť preložíme spodné časti štvorca smerom nahor, aby sme sa dopracovali k menšiemu trojuholníku a posledný raz roztvoríme vnútro. Štvorec, ktorým nám znova vznikol, je posledným krokom pred sfinalizovaním papierovej loďky.

Štvorec uchytíme oboma rukami otvárateľným cípom nahor a potiahneme súčasne do oboch strán. Spodnú časť jemne prstami pritlačíme do roviny a vzniknutý stredový priestor zo zdola mierne poodychýlime, aby bola loďka stabilná.

Podarilo sa? Ak sa pustíte do papierového lietadla alebo loďky podľa týchto návodov, nezabudnite sa podeliť o vaše diela, napríklad aj na našej fanpage. Všetko potrebné na výrobu z papiera nájdete na www.demro.sk

Inšpiráciu a obrázkový postup sme čerpali z https://www.diy-magazine.com/ a https://www.thesprucecrafts.com/