Vymeňte žehličku za zdravé a krásne vlasy. 5 overených tipov pre vlnité, kučeravé a večne neposlušné

06.05.2021

Sú vaše vlasy hocijaké, len nie rovné? 

Sú vaše vlasy hocijaké, len nie rovné? Ak sa známky vlnenia objavia už v momente, ako sa ocitnete vo vlhkom prostredí, zrejme vás budú zaujímať nasledujúce tipy.

Poradíme vám, ako sa o vlnité a kučeravé vlasy starať tak, aby ste ich nemuseli neustále žehliť. Bonusom navyše sú lesklé a zdravé pramienky, ktoré si konečne prestanú robiť, čo sa im zachce. 

Vhodná vlasová kozmetika a tipy, ako sa starať o vlasy, ktoré žiaria zdravím 

Základom každej starostlivosti o vlasy je výber tej správnej vlasovej kozmetiky a spôsob, ako ich umývame, sušíme, češeme a napokon i stajlujeme. Výnimkou nie sú ani kučeravé či vlnité vlasy. Dokonca možno tvrdiť, že si vyžadujú pozornejší prístup, keďže sa často stretávame s problémami, akými je krepovitosť vlasov alebo jednoducho fakt, že sa nedajú ovládnuť podľa našich predstáv. 

Hoci platí, že sú každé vlasy unikátne (farbou, silou, poréznosťou, odolnosťou či samotnými nárokmi), predsa len existuje niekoľko overených tipov, ako k nim pristupovať tak, aby zažiarili. A to nielen v rámci slávnostného účesu, ale aj v momente, keď ráno otvoríte oči alebo si líhate po náročnom dni do postele. 

Tip č.1 – Základ je prírodná vlasová kozmetika s účinnými zložkami 

O tom, že sa v prírode ukrýva veľká sila, je dostatok dôkazov všade naokolo nás. Vlasová kozmetika nie je výnimkou. Aj tu platí, že prípravky plné syntetických a chemických zložiek, ktoré síce môžu byť na prvý pohľad účinné, z dlhodobého hľadiska vlasové folikuly zaťažujú a vyčerpávajú

Alternatívou sú šampóny, kondicionéry i masky na prírodnej báze. Ak hľadáte účinný prípravok, zamerajte sa na tie, ktoré obsahujú minimum (ideálne žiadne) sulfátov, parabénov a vysušujúcich alkoholov. Naopak, výživné oleje, ako napríklad jojobový, avokádový, nimbový či kokosový, poskytnú vlasom potrebnú jemnosť, hebkosť a lesk. 

Tip č. 2 – Vyberajte hrebeň vhodný na kučeravé vlasy a správne ho používajte 

Rozčesať kučeravé vlasy dá niekedy skutočne zabrať. Ak však použijete účinný kondicionér a hrebeň so širokými zubami, polovicu úspechu máte zaručenú. Tou druhou je pravidlo, kedy vlnité či kučeravé vlasy česať. Tu platí, že ak potrebujete siahnuť po hrebeni či kefe, mali by ste tak urobiť v momente, keď sú vaše vlasy ešte mokré, prípadne vlhké. Česanie suchých vlasov povzbudzuje neželaný krep. Navyše porušuje prirodzené zvlnenie alebo definíciu vĺn, ktorej dosiahnutie nie je pre každého jednoduché.

Tip č. 3 – Vymeňte froté uterák za tričko, ktoré už nepotrebujete

Nie, nežartujeme. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako nepriaznivo môžu materiály, akým je napríklad froté, vplývať na štruktúru vašich vlasov? Ak k tomu pridáte ešte obľúbený spôsob sušenia tak, že ich do uteráku rukami vyšúchate, niet sa čomu čudovať, ak sú vlasy krepovité a stávajú sa čoraz viac poréznymi. Vlasy s vysokou poréznosťou následne len ťažko udržia vlhkosť a výživné zložky, ktoré sa im pomocou masiek a krémov snažíte dodať. 

Riešenie? Siahnite po uterákoch, ktoré sú pre vlnité a kučeravé vlasy najvhodnejšie. Príkladom sú materiály ako polyester alebo polyamid, či skôr ich kombinácie. Alebo sa jednoducho poobzerajte vo svojej skrini a obetujte na sušenie vlasov jedno zo svojich starších bavlnených tričiek, ktoré už nebudete potrebovať. Umyté vlasy doň naskladajte a pomocou rukávov uviažte do pohodlného plopu (alternatíva klasického turbanu z uteráku).

Tip č. 4 – Doprajte vlasom malé SPA aspoň raz za týždeň

Aj vaša koruna krásy si zaslúži extra starostlivosť. Minimálne raz za sedem dní (tento interval je však pre každého rozličný) by ste mali vlasom dopriať kúru, ktorá doplní potrebné proteíny a vlasom dodá lesk a vitalitu. Masku, olej či balzam vyberajte podľa toho, aký typ vlasov máte. Kučery či bujaré afro často postrádajú spomínaný proteín, no pre jemné vlasy môže byť, naopak, zaťažujúcim faktorom. 

Pozorne si preštudovať zloženie, prečítať si referencie a porovnať jednotlivé prípravky je preto určite vhodnou cestou, ako nájsť tú pravú ošetrujúcu vlasovú kozmetiku. Nuž, a v neposlednom rade si vyhraďte na svoje kadere aj potrebný čas. Niekoľkonásobne sa vám vráti v podobe už na prvý pohľad zdravých a prirodzene krásnych vlasov.

Tip č. 5 – Obmedzte fén, kulmu či iné teplo, ktoré vlasy vysušuje

Posledným tipom, ako sa starať o vlnité a kučeravé vlasy, je správne sušenie. Je zrejme logické, že nadmerné pôsobenie tepla vlasy vysušuje. Výsledkom je, opäť raz, krepovitosť či poletujúce pramienky, ktoré vytvárajú okolo hlavy neželanú auru. Pokiaľ to čas dovoľuje, nechajte vlasy vysušiť prirodzene. V prípade dlhých vlasov alebo nedostatku času, siahnite po féne s difuzérom a striedajte studený a teplý vzduch. Pre dokonalú fixáciu kučier vyskúšajte naniesť stylingový prípravok ešte pred použitím sušiča. Vzniknutú krustu (škrupinku, ktorá vlasy obalí) dostanete z vlasov pomocou stláčania jednotlivých pramienkov smerom k hlave. 

Našli ste sa v niektorých príkladoch, ktoré sme spomenuli? V tom prípade veríme, že vám naše tipy pomôžu na ceste ku krásnym a zdravším vlasom. Starostlivosť o vlnité a kučeravé vlasy totiž nemusí zákonite končiť žehličkou. Stačí si zvoliť vhodnú vlasovú kozmetiku a doplnky a už onedlho budú vaše prirodzene krásne kadere priťahovať pohľady širokého okolia. Tak hor sa na to!