Voda na čaj a kávu. V čom a ako ju pripraviť?

15.04.2024

Poradíme vám, ako variť vodu na čaj, aby zvýraznila jeho chuť a takisto prinesieme tipy, v čom môžete vodu variť. Zároveň sa dozviete, že správna teplota vody na čaj a kávu dokáže divy. 

Hoci by ste si mohli myslieť, že tajomstvo dokonale pripravenej kávy alebo čaju spočíva práve v ich správnom výbere, ste na omyle. Aj voda na čaj a kávu dokáže ovplyvniť ich lahodnosť a výslednú chuť. Poradíme vám, ako variť vodu na čaj, aby zvýraznila jeho chuť a takisto prinesieme tipy, v čom môžete vodu variť. Zároveň sa dozviete, že správna teplota vody na čaj a kávu dokáže divy.

Ideálna teplota vody na čaj závisí od druhu čaju

Pre docielenie tej najlepšej chuti jednotlivých druhov čaju je dobré poznať, do akej teploty variť vodu na čaj. Najobľúbenejšie druhy čajov si vyžadujú nasledovné teploty vody. 

Ako variť vodu na čierny čaj?

Čajové lístky pravého čaju obsahujú triesloviny, ktoré priamo ovplyvňujú jeho chuť a farbu. Aby ste z nich vyťažili to najpodstatnejšie, je potrebné aby bola voda na čaj primerane horúca. Čierny čaj odporúčame zalievať približne 90 °C vodou

Pri teplote vody na zelený čaj buďte pozorní 

Zelený čaj je na príliš horúcu vodu asi najcitlivejší. Priemerná teplota vody na čaj zo zelených lístkov je okolo 70 °C. Príliš horúca voda by spôsobila lístkom teplotný šok, ktorý je príčinou horkej a nepríjemnej chuti. 

Ovocný čaj

Narozdiel od vyššie spomenutých, ovocný čaj môžete pokojne zaliať vodou s teplotou 100 °C. Ovocné čaje totiž neobsahujú pravé čajové lístky, preto tu nehrozí riziko neželaných chutí. Naopak, vriaca voda a dlhšie lúhovanie uvoľnia všetky skryté chute. 

Teplota vody na bylinkový čaj

Ideálna voda na čaj pripravený z byliniek je taktiež tá s teplotou 100 °C. Dávku svojich obľúbených byliniek si tak môžete zaliať ihneď po zovretí vody. Nezabudnite šálku čo najskôr prikryť, aby sa sila bylinek pri lúhovaní uvoľnila. Veľmi praktické sú šálky s vrchnákom a so sitkom, ktoré môžete vybrať podľa potreby a času lúhovania. 

Ako variť vodu na čaj?

Už viete, aká teplota vody na čaj je práve pre ten váš obľúbený najvhodnejšia. Ak ste o tom doteraz netušili a zelený čaj vám prišiel príliš horký, skúste si ho pripraviť s vodou správnej teploty. V čom variť vodu na čaj a ako dosiahnuť jej správnu teplotu? 

Rýchlovarná kanvica je najjednoduchší spôsob

Azda najrýchlejší a najpoužívanejší pomocník na prípravu vody na čaj je rýchlovarná kanvica. Táto pomôcka je bežnou výbavou asi v každej domácnosti. Ako si ale zaručiť požadovanú teplotu vody, ktorá bude presne podľa vašich potrieb? Riešením je SMART varná kanvica s možnosťou nastavenia teploty. Nezabúdajte na jej pravidelné čistenie, aby bola voda na čaj a kávu vždy čistá a bez zbytkov vodného kameňa.

V čom variť vodu, ak nemáte rýchlovarnú kanvicu? 

Ak sa vaša varná kanvica pokazila alebo ste na dovolenke, použite obyčajný kastrólik, v ktorom môžete vodu uvariť taktiež za pomerne krátky čas. S optimálnou teplotou takto ohriatej vody vám pomôže teplomer vhodný na kuchynské použitie. 

Teplota vody na kávu výrazne ovplyvní jej chuť 

Tak isto ako pri príprave čaju, je potrebné dbať aj na vhodnú teplotu vody na kávu. Aj keď sa názory odborníkov na túto tému mierne líšia, najbežnejšie používaná teplota vody, pri ktorej sa dokážu uvoľniť z kávy aromatické látky, je približne 90 až 95 °C.  

Dávajte pozor, aby ste kávu nespálili

Práve príliš horúcou vodou dokážete kávu vyslovene spáliť. Namiesto chutnej kávy si môžete s použitím vody s teplotou nad 95 °C vyčariť kávu s príliš horkou chuťou. Pri automatických kávovaroch stačí mať správne nastavenú teplotu a doplnenú čerstvú vodu. So zvyškom si už poradí kávovar sám.  

Nedostatočná teplota vody na kávu má tiež negatívne účinky

Ak si chcete vychutnať kávu s dokonalou chuťou, je potrebné dávať si pozor nielen na možnosť jej spálenia. Naopak, aj nedostatočne teplá voda ovplyvní jej chuť. Káva totiž neprejde riadnou extrakciou a jej chuť bude mať kyslé tóny. Ak nemáte smart kanvicu ani teplomer, s ktorým by ste dokázali odmerať teplotu vody uvarenej v kastróliku, odporúčame vám počkať necelú minútu po prejdení vody bodom varu. Práve za túto dobu vychladne voda na 90 °C.

Vyskúšajte špeciálne kanvice na čaj alebo kávu

To, ako variť vodu na čaj a kávu, je podstatná časť prípravy teplého nápoja s dokonalou chuťou. Pomôcť vám môžu aj praktické typy varných a lúhovacích kanvíc. Úplne praktická je napríklad šikovná kanvica, ktorá umožňuje vodu na čaj alebo kávu uvariť, priamo ich v nej vylúhovať a následne aj podávať.

Skúsiť môžete aj veľmi obľúbený druh kanvice, tzv. french press. Pri jeho použití stačí doliať vodu na čaj a kávu v správnej teplote do vopred nasypanej kávy alebo čaju. Po vložení viečka s filtrom a uplynutí doby lúhovania môžete nápoj nalievať priamo z kanvice.   

Ohriať vodu na čaj a kávu nie je nič zložité. Či už použijete niektorý z moderných prístrojov, alebo si ohrejete vodu v kastróliku, podstatné je dodržať hlavne správnu teplotu vhodnú presne na vybraný druh nápoja. Zároveň je dôležité nezabudnúť na to, že voda by mala byť vždy čerstvá

 

foto:pixabay.com