Vianočné knižné tipy pre deti, ktorými zabodujete

15.12.2023

Kniha ako vianočný darček nesmie chýbať pod žiadnym vianočným stromčekom.  

Kniha ako vianočný darček nesmie chýbať pod žiadnym vianočným stromčekom. Napokon, čítanie kníh prináša jedinečnú možnosť ujsť od okolitého sveta a ponoriť sa do ich príbehu s riadnou dávkou fantázie. Najmä pre deti je výborným nástrojom na rozvoj predstavivosti, slovnej zásoby a myšlienkových procesov. Je preto veľmi dôležité, aby sme ich podporovali v čítaní už od útleho detstva. Prinášame vám knižné tipy pre deti rôzneho veku, ktoré budú po zabalení do baliaceho papiera s vianočnou tematikou skvelou voľbou na darček pod vianočný stromček

Tipy na knihy pre najmenšie deti 

Knihy pre najmenšie deti sa od tých ostatných mierne líšia. Zaručene však poskytnú deťom možnosť zoznámiť sa s knižným svetom presne podľa ich aktuálnych potrieb. Aké druhy kníh vyberať pre najmenšie deti? Inšpirujte sa nasledovnými knižnými tipmi pre deti vo veku 1 až 4 rokov. 

Knižné tipy pre deti vo veku 1 roka

Pre deti v tomto veku budú najvhodnejšími knihami také, ktoré obsahujú veľa farieb, obrázkov a rôznych hmatových podnetov. Zároveň by mali byť pre nich bezpečné. Pre úplne najmenšie deti sú vhodné penové mäkké knižky, s ktorými sa môžu bezpečne hrať aj sami. Nakoľko sú takéto knižky vhodné aj do vody, môžu si ich vziať aj do vaničky ako rozptýlenie pri umývaní detským šampónom a sprchovým gélom, ktoré nie je vždy ich obľúbenou činnosťou. Vyhľadávaným tradičným knižným tipom pre deti v útlom veku je aj bohato ilustrované leporelo. 

Knižné tipy pre deti vo veku 2 až 4 rokov

Obdobie života detí okolo 2 rokov veku je čas, kedy si vytvárajú najväčšiu slovnú zásobu. Preto je veľmi dôležité, aby ste deťom často čítali. Obľúbené sú rôzne klasické rozprávkové príbehy. Chlapcov potešia tie o autíčkach, dievčatá zase zataja dych pri rozprávkach o princeznách. V tomto veku už môžete prispôsobovať výber kníh aj záujmom a preferenciám vašich detí. Zapájať sa do knižného sveta však môžu aj sami. Zaujímavé tipy na knihy pre deti, ktoré budú pre ne v tomto veku vhodné, sú okrem bežných rozprávkových príbehov rôzne druhy interaktívnych knižiek:

 

    • zvukové knižky, ktoré po vložení batérií dokážu zaujať zvukmi rôznych zvierat, dopravných prostriedkov, prírody a podobne,
    • knižky s otváracími okienkami, kde môžu deti objavovať rôzne ukryté podnety,

 

  • magnetické knižky, kde môžu deti vytvoriť pomocou magnetických obrázkov rôzne príbehy.

 

Knižné tipy pre predškolákov

Deti vo veku 5 až 6 rokov sú už veľmi vďačnými poslucháčmi. Pri čítaní kníh sa zaujímajú nielen o príbeh, ktorému rozumejú stále viac, ale radi si ho dotvárajú aj sledovaním ilustrácií. Vezmite deti do kníhkupectva a nechajte ich vybrať si knižku podľa svojich predstáv. Budú mať dobrý pocit zo zodpovednosti za svoj výber a zároveň si určite prirodzene vyberú to, čo ich zaujalo najviac. 

 

Pri výbere kníh pre predškolákov je veľmi dôležité zamerať sa na ich rozvoj vzhľadom k aktuálnemu veku. Najlepšie knižné tipy pre deti predškolského veku zahŕňajú knihy s úlohami pre predškolákov. Pomocou nich si dokážu hravou formou trénovať potrebné znalosti pred nástupom do školy. Ak im k tejto knižke pribalíte farbičky a pero, môžu začať s plnením veselých úloh a aktivít hneď po rozbalení darčeka. 

Knižné tipy pre školopovinné deti

S nástupom do školy sa pohľad na knihy pre deti úplne mení. Deti sa totiž začnú učiť postupne rozlišovať písmená a čítanie sa stáva činnosťou, ktorá ich bude sprevádzať celý život. Začiatky samostatného čítania kníh môžu byť pre deti veľmi náročné, preto je dôležité ich v tom podporovať a vytvárať im k čítaniu kníh pozitívny vzťah. Správny výber kníh je jeden z faktorov, ktorý im môže pomôcť prejsť si týmito začiatkami čo najľahšie. Knižné tipy pre deti, ktoré by už mali postupne čítať úplne sami, sa dajú podľa ich veku rozdeliť do niekoľkých kategórií.

Knihy pre prvákov

Pre prvákov, no v mnohých prípadoch ešte aj druhákov, je veľmi dôležité vyberať knihy, ktoré majú na jednej strane viac obrázkov ako textu. Písmená v knihe by pritom mali byť dostatočne veľké, aby ich dokázali ľahko rozoznať, pretože sa s nimi ešte iba zoznamujú. 

Tipy na knihy pre deti, ktoré už čítajú plynule

Deti vo veku 7 až 8 rokov sú zväčša už schopné čítať plynule. Rýchlosť ich čítania v tomto prípade nie je podstatná. Tú si dokážu zlepšiť množstvom prečítaných riadkov. Pre deti v tomto veku je veľmi podstatné vytvoriť im k čítaniu príjemné podmienky. Výborným miestom na vytvorenie ich knižného kráľovstva môže byť ich posteľ s nočnou lampou, kde si z čítania zaujímavej knižky môžu urobiť svoj večerný zvyk pred uložením sa na spánok. 

Knižné tipy pre deti sa v tomto veku odvíjajú už od ich záujmov a záľub. Kým pre milovníka zvierat bude vhodná encyklopédia zvierat, zarytý športovec sa poteší skôr knižke venovanej jeho obľúbenému športu. Zaujímavé tipy na knihy pre deti, ktoré si už dokážu čítať knižku sami pre seba a ponoriť sa do jej príbehu, sú príbehy detí v ich veku zažívajúce rôzne dobrodružstvá.   

Knižné tipy pre starších školákov

Pri výbere kníh pre deti, ktoré sú v pubertálnom veku, je možností už nespočetné množstvo. Veľa kníh vychádza v rôznych sériách, ktoré sú pravidelne doplnené o nové tituly. Ak má aj váš syn svojho obľúbeného autora, alebo mu chýba kniha do série detských detektívok, určite ho výberom tejto knihy potešíte. Dievčatá v tomto veku sa zase radi začítajú do románov, ktorých príbeh je primeraný ich veku.   

Tip na nezvyčajný knižný darček

Ak si nie ste výberom vhodnej knihy pre deti istý a nechcete vybrať niečo nesprávne, existuje forma knižného daru, ktorou nič nepokazíte. Knižný darček môžete venovať v podobe poukazu do kníhkupectva alebo členského do miestnej knižnice. Takýto poukaz zabalený do peknej vianočnej obálky bude najmä pre staršie deti určite hodnotným darom. 

 

Veríme, že naše rady a knižné tipy pre deti na vianočné darčeky boli pre vás  prínosom a vybrať pre ne tú správnu knižku bude teraz hračkou. Nezabudnite, že podstatné je hľadieť najmä na vek a záujmy dieťaťa. Určite však zohľadnite aj pohlavie a úroveň čítania dieťaťa, pre ktoré knižku vyberáte. Stále vám chýba nejaký vhodný darček pre vašu ratolesť? Nahliadnite do našej ponuky, kde zaručene nájdete ten pravý.

 

foto:pixabay.com