Užite si kúpeľ doma: Akú soľ do kúpeľa a penu do kúpeľa pre deti vybrať?

04.01.2023

Soľ do kúpeľa je obľúbený spôsob relaxácie, ktorý doplní váš kúpeľ v rozpustnej práškovej alebo kryštalickej forme. 

Soľ do kúpeľa je obľúbený spôsob relaxácie, ktorý doplní váš kúpeľ v rozpustnej práškovej alebo kryštalickej forme. Vďaka nej sa obyčajné domáce kúpanie premení na súkromný wellness plný omamnej vône a harmonizujúcich účinkov. Po dlhom pracovnom dni, počas ponurných zimných večerov alebo v prípade, ak máte pocit, že sa vám na hlavu rúca celý svet, máme pre vás skvelý tip – siahnite po soli do kúpeľa

Prečítajte si, aké sú jej výhody, ako si vybrať tú pravú a čo rozhoduje v prípade, ak hľadáte vhodnú penu do kúpeľa pre deti. Bonus na záver – návod, ako si vyrobiť vlastnú soľ do kúpeľa. 

Čo je soľ do kúpeľa?

Soľ do kúpeľa je najčastejšie umelo vyrobená chemická látka s atraktívnym kryštalickýcm vzhľadom rôznej farby a vône. Najčastejšie ide o síran horečnatý (známy aj ako Epsomské soli), chlorid sodný (klasická kuchynská soľ), borax alebo fosforečnan sodný. Okrem anorganických solí sa veľkej obľube teší morská soľ do kúpeľa, ktorá má prírodné zloženie. Pridaním farbiva a vonných esencií vzniká komplexný produkt, ktorý nájdete na pultoch predajní alebo v DEMRO eshop. Prečo by soľ do kúpeľa mali vyskúšať aj vy?

Aké výhody má soľ do kúpeľa?

Už stáročia pred nami poznali najstaršie kultúry účinky regeneračných slaných kúpeľov. Dnes, keď je tento spôsob domáceho relaxu dostupný hoci aj na počkanie, by bolo škoda nevyužiť jeho blahodárne účinky a zaradiť soľ do kúpeľa medzi svoju domácu kozmetickú výbavu.

Pretože soľ do kúpeľa:

 • regeneruje bunky pokožky 
 • navodzuje pocit relaxácie a uvoľnenia
 • privádza do tela potrebné minerály
 • hydratuje pokožku celého tela
 • zbavuje pokožku odumretých častí 
 • pôsobí priaznivo v prípade kožných problémov (atopický ekzém, psoriáza, neurodermatitída)
 • pomáha v zlepšovaní ozdravných procesov v prípade rôznych alergií, astmy, reume, artróze či chronických dýchacích ochoreniach 
 • pôsobí uvoľňujúco na svalový aparát a pomáha odstraňovať kŕče
 • odbúrava toxíny a iné škodlivé látky
 • priaznivo pôsobí na celkovú psychickú rovnováhu

Veľkú časť spomenutých účinkov majú na svedomí minerálne látky ako napríklad magnézium, sodík, draslík, kalcium, chlór, selén či zinok. Po soli do kúpeľa však môžete siahnuť aj v prípade, ak chcete naštartovať alebo podporiť svoju imunitu či priaznivú látkovú výmenu. Jej pravidelné používanie napomáha v boji proti virózam a dlhodobo odbúrava stres, napätie a nervozitu. A to je celkom dosť dôvodov, prečo ju zaradiť do svojej kúpeľnej rutiny, nemyslíte?

Morská soľ do kúpeľa. V čom je unikátna a ako ju používať? 

Morská soľ do kúpeľa je prvá voľba, ak si chcete vychutnať relaxačný kúpeľ prírodnou cestou. Vzniká totiž jednoduchým odparovaním morskej vody a v drobných kryštálikoch ukrýva zhmotnené blahodárne účinky, ktoré sa pripisujú pobytu pri mori. Čistú morskú soľ môžete napokon využiť nielen ako prísadu do kúpeľa, ale taktiež ako inhalačný roztok, pleťovú či vlasovú masku, telový peeling, obklad alebo zábal. Okrem vyššie spomenutých benefitov výrazne prispieva k starostlivosti o telo a pleť alebo dokonca vlasy. Regeneruje pokožku tváre, vlasové folikuly a pokožku hlavy, odstraňuje mykózou a neurotické stavy.

Kúpeľ v morskej soli by ste si mali dopriať maximálne 3x do týždňa. Pripravíte si ho jednoducho tak, že do vody s teplotou, v akej si obvykle doprajete relaxačný kúpeľ nasypete približne 150 – 200 g morskej soli. Kúpeľ by nemal presiahnuť 20 minút. 

Zábavný kúpeľ pre deti? Vyberte tú správnu penu do kúpeľa

Nielen dospelí, ale i deti milujú kúpanie. Aby si ho užili naplno, môžete im doň pridať jednu z najobľúbenejších prísad – penu do kúpeľa. Ak použijete správne množstvo, môžu z nej vytvárať rôzne tvary, vyčarovať si vtipnú bradu, čiapku alebo kúzelnícky klobúk. Detská fantázia nepozná hranice. 

Viete však podľa čoho sa rozhodovať pri jej výbere?

To najdôležitejšie je označenie, že je pena do kúpeľa pre deti. Znamená to, že jej zloženie nie je pre citlivejšiu detskú pokožku nevhodné alebo príliš dráždivé. Ak však viete, že váš drobec reaguje na niektoré zložky nepríjemným výsypom, podráždením dýchacích ciest, svrbením alebo netypickým sfarbením pokožky, mali by ste zbystriť pozornosť. Aj detská kozmetika môže obsahovať látky, ktoré tieto prejavy spustia. A to je dôvod, prečo by ste sa mali pohrúžiť priamo do zloženia produktov

Prírodná verzus klasická pena do kúpeľa pre deti 

Základná voľba spočíva v tom, či sa rozhodnete pre klasickú kozmetiku alebo vsadíte na benefity tej prírodnej. Vo všeobecnosti platí, že detská kozmetika by nemala obsahovať vysušujúce sulfáty, minerálne látky, alkoholy a taktiež parabény. 

Prírodné zložky sú k detskej pokožke omnoho citlivejšie, pozor by ste si však mali dať najmä na to, aby ste po otvorení penu do kúpeľa na prírodnej báze spotrebovali do dátumu, ktorý je uvedený na obale. Práve spomínané parabény a im podobné konzervanty totiž zaručujú, že je zloženie peny do kúpeľa nezávadné aj istý čas po narušení jej obalu. V prípade produktov na prírodnej báze teda pozorne sledujte informácie u výrobcu alebo pri handmade produktoch sledujte ich farbu a konzistenciu, ak sa k informáciám o spotrebe po ich otvorení neviete dopátrať.

Veľkým lákadlom pri výbere peny do kúpeľa pre deti sú obaly s obľúbeným rozprávkovým motívom alebo detskou postavičkou. Ak však usúdite, že je zloženie pre vaše dieťa vhodné, dokáže takýto dizajn znásobiť radosť z detského kúpeľa a možno motivovať aj tých drobcov, ktorí jeho zábave a čaru ešte neprepadli.

Náš TIP: Vyrobte si vlastnú soľ do kúpeľa

Máte radi handmade produkty alebo by ste si radi nejaký vyrobili po prvý raz? V tom prípade je soľ do kúpeľa skvelou voľbou. Všetky ingrediencie zmiešate v jednej väčšej miske a naplníte do dózy s uzatvárateľným vrchnákom. Čo budete potrebovať:

 • prírodnú morskú soľ (množstvo podľa toho, koľko soli do kúpeľa chcete urobiť)
 • silicu alebo vôňu určenú na kozmetické účely
 • sušené bylinky alebo lupienky kvetov podľa výberu (nechtík, levanduľa, harmanček, rozmarín, ruža)
 • kozmetickú farbu, ak chcete mať soľ do kúpeľa farebnú

Alebo si vyberte už hotové produkty z našej ponuky.

 

foto:pixabay.com