Úžasné vianočné pečivo: Tipy a triky, ako ho napiecť ľavou zadnou

22.11.2023

Vianoce sa po roku opäť nezadržateľne blížia. S nimi prichádza aj jedna z mnohých krásnych tradícií, ktorou je vianočné pečenie. Každá žena v domácnosti sa postupne zamýšľa nad tým, aké úžasné vianočné pečivo tento rok svojim blízkym a mnohým vianočným návštevníkom pripraví. 

Vianoce sa po roku opäť nezadržateľne blížia. S nimi prichádza aj jedna z mnohých krásnych tradícií, ktorou je vianočné pečenie. Každá žena v domácnosti sa postupne zamýšľa nad tým, aké úžasné vianočné pečivo tento rok svojim blízkym a mnohým vianočným návštevníkom pripraví. Aby príprava vianočného pečiva nebola pre vás záťažou, inšpirujte sa našimi tipmi k ľahkému priebehu vianočného pečenia. S použitím správnych kuchynských pomôcok na pečenie a nasledovnými radami docielite výborné výsledky, ktoré sa odrazia na spokojnosti celej vašej rodiny a hostí. Pečenie tak pre vás bude radosťou a s týmto pocitom pripravíte ešte chutnejšie úžasné vianočné pečivo ako zvyčajne. 

Na pečenie vianočného pečiva si vyhraďte čas a priestor 

Vianočné sviatky netrvajú jeden deň a neustále maškrtenie je jednou z hlavných činností v každej domácnosti. Preto vám príprava množstva vianočného pečiva zaberie viac času, ako pri bežnom víkendovom pečení. Je veľmi podstatné, aby ste si na pečenie vyhradili dostatok času. Ideálne bude vyčleniť si pre túto činnosť jeden až dva dni, kedy vás nebude nič a nikto rušiť. Okrem času potrebného na pečenie úžasného vianočného pečiva, sa sústreďte aj na dostatok priestoru, ktorý budete potrebovať. Vaša kuchyňa, a pravdepodobne aj iné časti domácnosti, budú totiž okrem sladkej vône vianočného pečiva plné množstva plechov na pečenie s chladnúcim vianočným pečivom.

Aby bolo vianočné pečivo naozaj úžasné, chce to pozorný výber receptov

Tradičné aj špeciálne druhy vianočného pečiva

To, aké druhy vianočného pečiva pripravíte, záleží len na vás. Každá správna gazdinka však vždy prihliada aj na chute svojich milovaných rodinných príslušníkov a priateľov. Priznajte sa, určite aj vy máte v rodine sestru, babku či dieťa, kvôli ktorým každoročne pečiete jeden konkrétny druh vianočných koláčikov. Ak stále premýšľate, aké úžasné vianočné pečivo tento rok napiecť, inšpirujte sa nasledovnými tipmi na tie najobľúbenejšie druhy.

 • Tradičné medovníky
 • Voňavé vanilkové rožteky
 • Jemné linecké koláčiky
 • Lahodné šuhajdy
 • Rumové a kokosové guľky
 • Dokonalé kávové zrná 
 • Sviatočné medvedie labky
 • Krehké parížske rožky

Pre ukážkové vianočné pečivo treba dodržať recept 

Napiecť vianočné pečivo môže byť pre niekoho, kto práve začína veľkou výzvou. Aj tí, ktorí už majú s jeho prípravou bohaté skúsenosti vám však potvrdia, že držať sa receptu je zárukou úspechu. Okrem dodržania presného množstva potrebných surovín sa držte aj uvedeného postupu. Niekedy môže aj malá zmena v postupe pridávania surovín do misy spôsobiť neželaný výsledok. Ak ešte nemáte overený recept, nápomocná vám môže byť vaša skúsenejšia kamarátka, babka či mama, ktoré sa určite o recepty rady podelia. Prípadne sa môžete receptami inšpirovať na internete.  

Skontrolujte pomôcky na pečenie, ktoré máte dostupné

Základom, ktorý ku každému pečeniu patrí, sú okrem spomínaných plechov na pečenie aj valček na cesto a podložka na vaľkanie. Okrem nich však budete potrebovať ešte niekoľko pomôcok na pečenie. Kým k pečeniu tradičných medovníkov alebo lineckých koláčikov vám budú postačovať iba klasické formičky na vykrajovanie, pri niektorých druhoch vianočného pečiva budete potrebovať rôzne iné formy na pečenie. Skontrolujte si preto vopred, či máte všetky podstatné pomôcky na jednotlivé druhy úžasného vianočného pečiva, ktoré ste sa rozhodli tento rok upiecť.    

Úžasné vianočné pečivo docielite kvalitnými surovinami

Ak ste si istí, že máte všetky potrebné pomôcky, je načase upriamiť pozornosť k nákupu surovín. Pamätajte, že želaný výsledok docielite použitím čerstvých a kvalitných surovín. Možno sa vám to nezdá, ale aj pri múke je čerstvosť veľmi podstatný faktor. Vyberajte kvalitné čerstvé múky vhodné práve pre ten typ pečiva, ktorý idete piecť. Veľmi častou surovinou používanou pri vianočnom pečení sú orechy. Kvalitné vyberané domáce orechy, ktoré je najlepšie zomlieť na mlynčeku priamo pred pečením, dodajú vášmu vianočnému pečivu nezameniteľnú chuť a vôňu. Na miestnych dodávateľov domácich surovín sa určite obráťte aj pri nákupe vajec, medu, maku a ostatných surovín. 

Ako skladovať vianočné pečivo?

Zhon, ktorý pred Vianocami každoročne zažívame, panuje v určitej miere v každej domácnosti. Niektorí z nás majú všetko vopred pripravené a naplánované, iní zase všetko zázračne stíhajú na poslednú chvíľu. Pečenie vianočných koláčikov je jedna z činností, ktorej sa väčšinou venujeme v predstihu. Veľa druhov vianočného pečiva je možné uskladniť na dlhšiu dobu. Preto ho môžete napiecť niekoľko dní, pokojne aj týždňov vopred. Isté druhy si akési dozrievanie dokonca vyžadujú. Ako koláčiky po upečení skladovať, aby nestratili na svojej chuti a kvalite? Prinášame niekoľko tipov na ich skladovanie, aby ste pri sviatočnom stole vytiahli také skvelé vianočné pečivo, aké bolo čerstvo po upečení.  

 • Upečené vianočné pečivo nechajte dôkladne vychladnúť.
 • Suché pečivo uložte do uzatvárateľnej krabice, plechovej dózy alebo keramickej nádoby.
 • Jednotlivé poschodia oddeľte alobalom.  
 • Krabice skladujte na tmavom, suchom a chladnejšom mieste.
 • Do nádoby so suchými koláčmi vložte chlieb alebo jablko. Docielite úžasné vianočné pečivo, ktoré bude dlho mäkké. 

Na základe predchádzajúcich tipov, ako si naplánovať vianočné pečenie a na čo pri pečení nezabudnúť, sa tento rok určite aj vám podarí upiecť naozaj úžasné vianočné pečivo. Okrem správneho plánovania a načasovania, nezabudnite na kvalitné suroviny a dôkladné uskladnenie. Spokojní a vďační milovníci vianočných koláčikov a dobrôt budú pre vás následne veľkou odmenou.  

 

photo: Peter Haratik