Tipy na domácu manikúru a pedikúru, ktoré šetria eurá

17.10.2022

Nechty v zime: Tipy na domácu manikúru a pedikúru, ktoré šetria eurá

Manikúra a pedikúra v zime nemusia prebiehať zákonite v salóne. Aj doma môžete starostlivosť o ruky, nohy a taktiež o oblasť nechtov zvládnuť bez väčších problémov. Pravdou je, že je tak trocha odlišná, ako počas leta či ostatných teplejších mesiacov. Aby ste však nezruinovali svoju peňaženku pravidelnou manikúrou či pedikúrou u profesionála, vyskúšajte naše tipy, ako sa o svoje nechty, ruky i nohy postarať svojpomocne. 

Bŕŕ… Ako sa v zime vyhnúť vysušeným rukám, zrohovateným pätám a rankám okolo nechtov? 

Kým počas leta našu pokožku nadpriemerne dehydratuje slnko, zima prichádza s inými prekážkami. Sú nimi najmä časté striedanie tepla a zimy, nie príliš prospievajúce vplyvy čistiacich prostriedkov alebo povolanie, kde skutočne pracujete rukami. Podobne je to v prípade nôh, ktorých pokožka už nemôže voľne dýchať, ako to bolo v letných sandáloch. Keď si k tomu pridáme fakt, že sa v oblasti chodidiel nachádza najmenej mazových žliaz na ľudskom tele, je jasné, že je pre mnohé dámy manikúra a pedikúra voľba číslo jeden

Ako ju robiť v domácich podmienkach?

Hor sa na domácu manikúru a pedikúru 

Dnes na internete nájdete množstvo postupov a tipov, ako starostlivosť o nohy a ruky nezanedbávať v prípade, ak nechcete navštíviť profesionála. Sú vhodné pre každého, koho netrápia zdravotné problémy alebo alarmujúci stav, ktorý sa už bez odborného zásahu nezaobíde. Zhrnuli sme pre vás základné pravidlá a kroky: 

1. Základ je hydratácia 


Podobne, ako v lete, aj v chladnom počasí je potrebné pokožku rúk a nôh dostatočne hydratovať. Rozdiel je však v tom, že v chladnom počasí by ste nemali používať krém na ruky s obsahom vody, ktorá vplyvom zimy zamŕza. Vhodnou alternatívou sú krémy s prírodnými olejmi, mliekami a hydratačnými zložkami, ktoré dokážu pokožku vzpružiť.

2. Pri zvýšenej záťaži zvýšte aj starostlivosť o ruky 


Vystavujete svoje ruky vplyvom agresívnych prostriedkov alebo pracujete s materiálom, ktorý na nich zanecháva stopy opotrebenia? Chráňte si ich. Výživu a extra starostlivosť im dodá vyživujúci krém s prírodnými výťažkami a vitamínmi pre lepšiu regeneráciu a obnovu buniek. 

3. Pedikúru doma absolvujte aspoň raz do mesiaca  

Podobne je to aj v prípade nôh. Zrohovatená koža v oblasti chodidiel alebo nechtov, či dokonca popraskané päty, sú rozhodne dôvod, kedy by ste mali zvýšiť pozornosť a siahnuť po kréme na päty, ktorý im prinavráti hebkosť. Najskôr je však potrebné chodidlá dôkladne očistiť, zmäkčiť kožu pomocou teplého kúpeľa alebo zábalu a zrohovatenú pokožku odstrániť peelingom, pemzou alebo špeciálnym pilníkom či iným pomocníkom. 

Keď sa nepotrebná pokožka odstráni, výživa v podobe krému na nohy poputuje priamo na miesto, kde sa postará o obnovu buniek pokožky. Takto nanesený krém v hrubej vrstve zakryte pokojne aj na noc hrubšou ponožkou a ráno vás prekvapia o poznanie jemnejšie chodidlá.

4. Blahodárna masáž a správna ochrana rúk, nôh a nechtov  

Okrem procesov okolo manikúry a pedikúry existuje ešte niekoľko významných faktorov, ktoré dokážu pomôcť k lepšej kondícii vašich rúk a chodidiel počas zimy. Jedným z nich je dostatočná ochrana v podobe rukavíc v chladnom počasí alebo príjemná masáž. Napríklad taká reflexná masáž rúk a chodidiel prospeje aj vášmu celkovému zdraviu a poopraví mierne zdravotné problémy. Alebo vyskúšajte domácu verziu masáže, ktorú si môžete dopriať i sami s pomocou masážnej emulzie alebo krému.

Krása nechtov odráža vaše zdravie. Ako sa o ne starať počas zimy a aký lak na nechty vybrať? 

Trápia vás lámavé nechty, fliačiky, nevzhľadná farba (tých prirodzených, samozrejme) alebo popraskaná pokožka okolo nechtov? V tom prípade nielen im, ale taktiež vášmu celkovému zdravotnému stavu, niečo chýba. Tento stav možno ľahko zmeniť zvýšenou dávkou vitamínov a výživných látok. Skvelými pomocníkmi sú napríklad vitamín E na báze oleja alebo forma vápnika, ktoré sa postarajú o zdravší rast a celkovú kondíciu nechtov. Okrem nich však v zimnom období nezabúdajte na dostatočný prísun bielkovín a kyseliny listovej. Z lakov na nechty sa rozhliadnite po takých, ktoré obsahujú vitamíny a výživné látky, prípadne majú v názve slovo “ochranný”.

Manikúra a pedikúra doma. Vyskúšajte tieto handmade recepty 

Okrem kozmetických prípravkov, ktoré na domácu manikúru a pedikúru môžete využiť, existuje aj ďalšia alternatíva, ktorá opäť ušetrí eurá v domácom rozpočte. Stačí sa poobzerať v kuchyni a vyskúšať napríklad tieto dva podomácky vyrobené tipy:

Domáca maska na vysušené ruky a popraskanú pokožku v okolí nechtov 

Ingrediencie: 3 lyžice jemných ovsených vločiek, lyžica oleja (ideálne olivového, kokosového, atď), jeden žĺtok, lyžica medu

Postup: Všetky suroviny zmiešajte v miske a naneste na pokožku rúk. Následne si natiahnite ochranné rukavice a nechajte masku pôsobiť hodinu či dve a napokon opláchnite vo vode.

Chodidlá ako po pedikúre vďaka výživnej handmade maske 

Ingrediencie: 2 lyžice oleja, jeden žĺtok, 1 lyžica citrónovej šťavy, 2 lyžice bieleho jogurtu

Postup: Opäť všetky ingrediencie spojíme v miske a nanesieme na čisté chodidlá a bočné oblasti okolo päty. Prikryjeme staršou látkou alebo mikroténovým sáčkom a necháme pôsobiť približne hodinu. Napokon nohy umyjeme.

Inšpirovali sme vás? Veríme, že tieto rady a tipy padnú na úžitok počas nastávajúcej zimy a domáca manikúra či pedikúra sa stane vašou obľúbenou rutinou. Krásne jemné ruky a vzhľadné päty za to predsa stoja, no nie? Všetky potrebné krémy či pomocníkov nájdete na www.demro.sk 

TIP NA ZÁVER: Prečítajte si náš článok, ako sa správne starať v zime o pleť a doprajte svojej pokožke maximum.