Super tipy na aktivity cez jarné prázdniny. Vyskúšate?

16.02.2024

Máme pre vás pripravené rôzne tipy na jarné prázdniny, ktoré vám pomôžu vyplniť váš spoločný čas tak, aby ste zažili veľa zábavy a radosti. 

Rozhodli ste sa tento rok nikam necestovať a stráviť jarné prázdniny doma? Aj v tomto prípade dokážete naplánovať deťom aktivity na jarné prázdniny, ktoré im zaručia množstvo zážitkov. Máme pre vás pripravené rôzne tipy na jarné prázdniny, ktoré vám pomôžu vyplniť váš spoločný čas tak, aby ste zažili veľa zábavy a radosti. Neváhajte a inšpirujte sa našimi nápadmi, čo robiť cez jarné prázdniny za každého počasia od spoločného tvorenia až po výlety do prírody. 

Tipy na vonkajšie aktivity počas jarných prázdnin

Jarné prázdniny sú najmä v posledných rokoch obdobím, kedy sa už na mnohých miestach postupne prebúdza jar. Vo vyššie položených častiach však ešte stále vládne zima. Vonkajšie aktivity cez jarné prázdniny tak budete musieť prispôsobiť aktuálnemu počasiu, ktoré vo vašom okolí vládne. Možností, čo robiť cez jarné prázdniny vonku je mnoho a vďaka prázdninám máte dostatok času na ich využitie. 

Užite si posledné úlomky zimy

Tí z vás, ktorí bývajú v severnejších častiach Slovenska, si môžu naplno užívať snehovú nádielku aj v okolí svojho domova. Pokiaľ ste však z menej zasnežených oblastí, vyhľadajte vo svojom blízkom okolí možnosť navštíviť miestny kopec alebo lyžiarske stredisko. Vezmite so sebou lyže so všetkou potrebnou výbavou a choďte si užiť aktívny deň na svahu, pokým to počasie dovoľuje. Ak nepatríte medzi lyžiarov, postačí vám menší zasnežený kopec a výbava na bezstarostnú sánkovačku spojenú s guľovačkou plnou zábavy.

Aj na jarné prázdniny s jarným počasím máme tipy

Keď sa pobyt vonku stáva už čoraz príjemnejším a teploty sú stále priaznivejšie, môžete si s deťmi naplánovať cez jarné prázdniny aj časovo dlhšie aktivity vonku.Tu je niekoľko tipov na to, čo robiť počas jarných prázdnin vonku, ak sa už jar prebudila. 

Vyrazte na turistiku

Jeden zo skvelých nápadov, ako stráviť pobyt na vzduchu počas voľných dní, je absolvovať turistiku. Zbaľte si so sebou dostatok tekutín, do potravinových boxov pribaľte niečo k zahryznutiu a užite si pokojné chvíle na čerstvom vzduchu. Nemusí ísť zrovna o náročné turistické trasy. Ako aktivita na jarné prázdniny určite postačí aj prechádzka lesom prebúdzajúcim sa do jari.   

Prebehnite po zime bicykle

S príchodom jari sa naskytá stále viac možností na aktívny pohyb vonku. Okrem pešej turistiky sa už dá počas príjemnejších jarných dní po zime prevetrať aj bicykle. Medzi tipy, čo robiť cez jarné prázdniny sa preto určite zaraďuje aj jazda na bicykloch. Ak bude počasie priaznivé, pokojne si naplánujte dlhšiu trasu po okolitých cyklotrasách. 

Vonkajšie aktivity na jarné prázdniny v okolí domu 

Za pobytom na čerstvom vzduchu počas jarných prázdnin nemusíte cestovať niekam ďaleko. Vezmite si športové potreby ako sú lopty, rakety, bránky a nechajte deti vybehať sa v parku alebo na ihrisku na vašom sídlisku. Detskí automobiloví maniaci si môžu vziať svoje terénne auto na ovládanie a vyskúšať, aký terén je schopné zvládnuť. 

Čo robiť cez jarné prázdniny počas nepriaznivého počasia?

Ak je počasie na vonkajšie aktivity naozaj nevhodné, prinášame vám aj tipy na aktivity cez jarné prázdniny, ktorými sa môžete zabaviť v interiéri. Navyše, jarné prázdniny trvajú týždeň a vy určite nebudete stále iba vonku, takže sa vám niektorý z nasledovných nápadov podarí zaradiť do programu aj bez ohľadu na počasie. 

Tipy na výlet za kultúrou cez jarné prázdniny

Využite čas, ktorý vám jarné prázdniny ponúkajú, na aktivitu spojenú s kultúrou. Navštíviť môžete niektoré z našich múzeí alebo hradov spojených so zaujímavou prehliadkou. Deti sa určite potešia aj návšteve divadla alebo kina. Predstavenie alebo film vyberajte spolu, aby si tento zážitok užil naozaj každý. 

Vnútorné športové aktivity na jarné prázdniny

Aj počas nevhodného počasia sa dá športovať, zabávať sa pohybom a užiť si radostné chvíle. Inšpirujte sa niektorým z nasledovných tipov na vnútorné vyžitie a vybláznenie sa počas jarných prázdnin:  

  • klzisko,
  • plaváreň alebo aquapark,
  • lezecká stena,
  • indoorové ihrisko plné trampolín. 

 

Jarné prázdniny a aktivity na doma

Zabaviť sa s deťmi počas jarných prázdnin dokážete určite aj doma. Tipov na to, čo robiť cez jarné prázdniny, keď sa vám zrovna nechce ísť nikam, no potrebujete nejako zabiť nudu vašich detí, je hneď niekoľko. 

Maľujte a tvorte 

Veľmi obľúbenými sú medzi deťmi rôzne tvorivé aktivity. Vezmite si farbičky a nakreslite veľký projekt, na ktorom každý z vás zaznamená svoje najlepšie zážitky z prázdnin. Najmä menší školáci majú radi vyrábanie rôznych kreatívnych výtvorov. Inšpirujte sa na internete a pomocou tvorivých potrieb si môžete pripraviť vlastnoručne vyrobenú výzdobu na nadchádzajúcu Veľkú noc. 

Pečenie chutných koláčov 

Azda každé dieťa zbožňuje koláče. Zapojte ich tentokrát do pečenia a urobte si z neho počas jarných prázdnin aktivitu na popoludnie. Stačí, ak si pripravíte všetky potrebné suroviny a kuchynské pomôcky, a môžete sa pustiť do pečenia. Deti sa budú tešiť z vydarených koláčikov ešte viac, ak pridali ruku k dielu aj oni. Okrem toho sa môžu priučiť niečomu novému a pri najbližšej príležitosti už možno upečú koláče aj sami.    

DEMRO TIP: Neviete, čo by ste tak mohli napiecť? Niekoľko nápadov na chutné veľkonočné koláče nájdete v našom staršom článku v blogu.

Spoločenské hry a karty ako večerné aktivity na jarné prázdniny 

Keď už máte napečené aj upratané a prichádza chvíľa večerného oddychu, skúste namiesto sledovania televízie vytiahnuť karty a rozohrať s deťmi zábavnú partičku sedmy alebo faraóna. Zahrať si môžete aj rôzne iné spoločenské hry, pri ktorých sa nielen zasmejete, ale zažijete aj chvíle napätia a súboja. Navyše povzbudíte detskú kreativitu, myslenie a schopnosť znášať prehry a výhry. 


Nech už sa nachádzate vo svojom domove kdekoľvek, vaše deti sa určite nudiť počas jarných prázdnin nemusia. Ak si plánujete aktivity na jarné prázdniny v prípade, že nikam necestujete, uvedené tipy na jarné prázdniny vám budú určite nápomocné. Deťom, ale aj vám, zabezpečia nezabudnuteľné zážitky a vy si nemusíte lámať hlavu nad otázkou, čo robiť cez jarné prázdniny.