Silvestrovská kapustnica – recept, ktorý si budete chcieť uložiť i vy

21.12.2022

Kapustnica - recept, ktorý sa viaže k slovenskej tradičnej kuchyni už po stáročia, patrí na novoročný stôl v mnohých rodinách dodnes.

Silvestrovská kapustnica recept, ktorý si budete chcieť uložiť i vy

Kapustnica – recept, ktorý sa viaže k slovenskej tradičnej kuchyni už po stáročia, patrí na novoročný stôl v mnohých rodinách dodnes. Silvestrovská kapustnica má však tak trochu iný ráz než tá vianočná. Viete aký je medzi nimi rozdiel a aké rôzne (i netradičné) prevedenia má silvestrovská kapustnica v našich hrncoch? Ak stále neviete nájsť vhodný recept na kapustnicu, ktorá sa zapíše k vašej novoročnej rodinnej tradícii, ako inšpiráciu pridávame rokmi overený recept.

Silvestrovská versus vianočná kapustnica. Čo vraví tradičný recept?

Základ každej kapustnice tvorí kapusta. Viete, že si ju môžete pohodlne vyrobiť i sami?

Kapusta, podobne ako zemiaky, patrila k tradičným potravinám, ktoré sa na tanieroch Slovákov objavovali najmä z dôvodu, že boli lacné a vzhľadom k poľnohospodárskemu zameraniu v našich končinách aj pomerne dostupné. Keďže kapusta nepatrí k extra náročným plodinám, zo dve hriadky sa našli takmer v každom dome našich predkov. Aby si cenné látky tejto plodiny mohli v tanieroch vychutnávať čo najdlhšie, jej prirodzeným spracovaním bola práve fermentácia. Tá, vďaka baktériám mliečneho kvasenia, povýšila kvasenú kapustu na vitamínovú bombu. 

Vedeli ste, že jej účinky pomohli mnohým námorným výpravám pri prekonaní zákernej choroby skorbutu? Nedostatok vitamínu C, ktorý bol pre chorobu ako živná pôda, mohli námorníci na niekoľkomesačných výpravách konečne vyriešiť práve vďaka zásobám kvasenej kapusty. Jej výroba, navyše, nie je ničím zložitá a pokojne ju zvládnete i v domácich podmienkach. 

Náš TIP: Alternatívou k tradičnej kvasenej kapuste je kórejské kimčchi. Dnes preniká do slovenských jedálničkov ako moderný trend, avšak jeho pôvod sa datuje aj tri tisícročia vzad. Základom je sezónna zelenina, ktorá sa nechá, podobne ako naša kapusta, vykvasiť. Takto si cenné vitamíny a probiotiká môžete dopriať i v období, kedy aktuálne v našom menu čerstvá lokálna zelenina chýba.

Vráťme sa späť ku kapustnici. Tento názov, okrem polievky, ktorá sa stala tradičným pokrmom v Štedrý večer či na Nový rok, nesie i samotná kyslá voda, ktorá vzniká ako produkt fermentácie. Kedysi sa odoberala priamo priamo zo suda a následne sa ňou zapíjali zemiakové jedlá, tradičné kaše alebo sa z nej pripravoval osviežujúci nápoj, ktorým naši predkovia zaháňali smäd pri práci na poliach.

Iný kraj iný mrav. Recept na kapustnicu sa v slovenských domácnostiach líši 

Kedysi platilo, že pravá kapustnica bola pripravovaná výhradne z kvasenej kapusty, vopred namočených húb a prípadne i mäsa. Časom si však nielen jednotlivé regióny, ale i domácnosti na Slovensku základný recept upravili a začali pridávať rôzne koreniny, údené mäso, klobásu či smotanu, ktorá má za úlohu zjemniť jej prípadný pikantný nádych. 

Ak by ste putovali od domu k domu, natrafíte celkom určite aj na niekoľko netradičných prísad, ktoré sa v recepte na kapustnicu objavujú. Príkladom sú sušené slivky, sušené borievky jalovec alebo kvasnice, ktoré sa pridávajú do raw kapustnice, pripravovanej bez tepelnej úpravy. 

Silvestrovská kapustnica nemusí byť taká pôstna, ako je tá vianočná 

V mnohých slovenských rodinách je kapustnica súčasťou štedrovečernej večere. Veriaci, ktorí sa hlásia ku katolíckej cirkvi, však dodržiavajú jej pôstne prevedenie recept, základom ktorého je kyslá kapusta a huby, sa ku koncu zapraží maslom. V prípade evanjelikov je tradičná vianočná polievka na sviatočne prestretom stole doplnená aj šunkou či klobásou.

Obdobne je to i v prípade novoročnej či silvestrovskej kapustnice. Hoci sú recepty naozaj rôzne a líšia sa nielen v surovinách, ale i v spôsobe prípravy, vo všeobecnosti platí, že varenie kapustnice je proces, ktorý trvá niekoľko hodín. Ak stále nemáte vo svojej zbierke overených receptov uložený ten najlepší recept na kapustnicu, ktorý by bol u vás doma favoritom, nezúfajte. Ako bonus vám jeden prinášame. 

Silvestrovská kapustnica - recept 

Ingrediencie: 

50 g sušené huby

kilo kyslá kapusta

500 g krkovička údená

350 g bravčové pliecko

100 g slaninka

nožička klobásy

2 surové zemiaky

2 veľké cibule

5 strúčikov cesnaku

1 KL čierne mleté korenie, 2 KL kmín celý, nové korenie, bobkový list, jalovec (4 ks)

červená paprika mletá

voda

bravčová masť/olej

Ako postupovať pri varení silvestrovskej kapustnice? 

Hoci nie je varenie kapustnice technologicky ničím náročné, jednotlivé kroky majú svoj postup. Ak sa ho budete držať, výsledkom je delikátna a jemná kapustnica, ktorú si zamilujete celá rodina. Neľakajte sa, postup je rozdelený až na dva dni. No nič nebráni tomu, aby ste si ju už v druhý deň mohli vychutnať priamo z kastróla vychutnať. Malá rada na záver, vyberajte jeden z tých väčších. Hoci sa tejto kapustnice nebudete vedieť dojesť, zasýtiť vás dokáže i niekoľko dní.

Silvestrovská kapustnica – krok prvý 

Všetko korenie, spolu s hubami, pridajte do približne 3-4 litrov vody (podľa toho, akú veľkosť hrnca ste zvolili) a uveďte do varu. Po chvíli pridajte kyslú kapustu. Musíte však vyriešiť dve dilemy, s ktorými bojuje každý kuchár či kuchárka. Ak máte radšej kyslejšiu kapustu, nemusíte ju premývať vo vode. Ak sa však, naopak, skôr prikláňate k jemnejšej verzii, kapustu premyte. V tomto prípade však nezabudnite pridať do hrnca aj soľ, o ktorú premývaním kapustu zbavíte. Druhá otázka na zváženie znie: nakrájať či nie? Opäť raz závisí od vašich osobných preferencií a taktiež na kapuste, ktorú ste si pri nákupe vybrali.   

Silvestrovská kapustnica – krok druhý 

Keď už je o osude kapusty rozhodnuté, nastal čas na krkovičku. V momente, ako ju na doske nakrájate a pridáte do hrnca s kapustou a korením, môžete spracovať i jednu cibuľu. Tú osmahnite na panvici do zlatista a pridajte nakrájané pliecko, ktoré poprášte červenou mletou paprikou a nechajte chvíľku podusiť. Zatiahnuté mäso môžete pridať do hrnca a pomaly sa chystať na ďalší bod, ktorým je slaninka. Na kocky nakrájanú a pekne vyškvarenú ju pridáme ku kapustnici zhruba o hodinu. Poslednou ingredienciou je napokon cibuľka a cesnak na plátky, ktoré opäť raz speníme na tej istej panvici a pridáme do kapustnice. Kapustnicu už na dnes odstavíme z varnej dosky a necháme vychladnúť. 

Silvestrovská kapustnica – krok tretí 

Keď sa kapustnica odleží zhruba jeden deň, opäť ju privedieme do varu a pridáme posledné ingrediencie z nášho zoznamu. Je nimi klobáska a napokon najemno nastrúhané zemiaky, ktoré necháme prevariť ešte zhruba pol hodinu až hodinu. 

Voilá, silvestrovská kapustnica je hotová. 

TIP na záver: Podľa chuti a taktiež kyslosti pridajte sladkú alebo kyslú smotanu, prípadne sušené slivky (spolu s klobásou). Nuž, a ak vám chýba nejaká výbava do vašej kuchyne, všetko potrebné na varenie nájdete na www.demro.sk. Veríme, že vám budete tento recept na silvestrovskú kapustnicu chutiť natoľko, že ho zaradíte medzi “vaše” rodinné tradície.