Prestierajte ako majster! Tipy na prestieranie na stôl podľa príležitosti

04.10.2023

Nezáleží na tom, či práve chystáte luxusné prestieranie na stôl pri príležitosti oslavy jubilea, alebo vianočné prestieranie. Pomocou nasledovných rád, ako použiť jednotlivé riady a príbory, a aké doplnky zvoliť, to bude hračkou. 

Plánujete pri najbližšej slávnostnej príležitosti vašej rodine alebo blízkym priateľom pripraviť pohostenie a radi by ste ich prekvapili zaujímavým prestieraním? Aj v domácom prostredí môžete vytvoriť prestieranie na stôl, ktoré očarí a dokáže navodiť tú správnu atmosféru. Nezáleží na tom, či práve chystáte luxusné prestieranie na stôl pri príležitosti oslavy jubilea, alebo vianočné prestieranie.   Pomocou nasledovných rád, ako použiť jednotlivé riady a príbory, a aké doplnky zvoliť, to bude hračkou.

Zorientujte sa v riadoch potrebných na prestieranie na stôl 

 

Aké taniere budete pri prestieraní na stôl potrebovať?

Príprava tanierov potrebných na prestieranie na stôl závisí od toho, ako budete jedlo servírovať. Základom je veľký okrúhly tanier, na ktorý potom môžete ukladať taniere na jednotlivé chody, uložený 2 cm od okraja stola. Ak plánujete podávať jedlo vopred naložené na tanieroch, nechajte spočiatku na stole iba spomenutý základný tanier. Prípadne ho môžete nahradiť podložkou pod taniere, tzv. prestieraním. To, aké taniere zvolíte, závisí najmä od jednotlivých chodov, ktoré budete podávať. 

Aby hostia neboli smädní, nezabudnite na poháre 

Poháre sú hneď po tanieroch ďalšia dôležitá súčasť prestierania na stôl. Typ pohára určite prispôsobte typu a veku hostí. Spravidla by súčasťou každého slávnostne  prestretého stola mal byť pohár na víno alebo vodu a pohár s prípitkom. Ten môžete naliať do pripraveného pohára už pred príchodom hostí. Poháre patria nad príbory na pravej strane. Nezabudnite si pripraviť kávové sety, v ktorých budete neskôr podávať kávu. Základom je, aby boli všetky poháre naleštené a nepokazili tak vaše dokonale pripravené prestieranie na stôl. 

Príborov nikdy nie je dosť! Uložte ich pri prestieraní na stôl správne 

Pri prestieraní príborov je potrebné dodržať jedno základné pravidlo. Vidličky patria na ľavú stranu, nožíky a lyžice na pravú. Aby vaši hostia vedeli, ktorý príbor je na jednotlivý chod určený, ukladajte ich z vonkajšej strany v poradí, v akom budú chody nasledovať. Ak ste si pre hostí pripravili aj dezert, príbor určený k jeho konzumácii by mal byť uložený nad tanierom. 

Obrúsky sú na prestretom stole nevyhnutnosťou

Žiadne správne prestieranie na stôl sa nezaobíde bez obrúskov. Okrem pekných papierových obrúskov si môžete zvoliť aj tie bavlnené. Po zložení do rôznych tvarov mimo praktického hľadiska aj dekoračnú funkciu.

Prestieranie na stôl prispôsobte typu udalosti

Prestieranie na stôl nie je iba o potrebných náčiniach, akými sú vyššie spomenuté príbory, taniere a poháre. Celkový dojem, ktorý prestieranie na vašich hostí urobí, závisí najmä od detailov a doplnkov, ktoré použijete. Každý typ udalosti si vyžaduje inú formu prestierania. Niekedy však stačí vymeniť obyčajné taniere alebo príbory za tie originálnejšie. Prinášame niekoľko tipov na prestieranie podľa typu udalosti. 

Moderné prestieranie na stôl na rodinnú oslavu 

Rodinné oslavy sú ideálnou príležitosťou na stretnutie sa s rodinnými príslušníkmi. Ak organizujete oslavu vo forme posedenia pre menší počet ľudí, pripraviť prestieranie na stôl zvládnete určite aj sami. Na takýto typ oslavy je ideálne moderné prestieranie na stôl. Jednoduchým, ale zato nápaditým moderným prestieraním, ktoré sa vyznačuje čistými líniami, nič nepokazíte. Doladiť ho môžete jemnými sviečkami, prípadne jednoduchými kvetmi, ktoré má oslávenec v obľube.

Na detskú oslavu pripravte tematické a farebné prestieranie na stôl

Detská oslava je príležitosť, ktorá si vyžaduje úplne iný typ prestierania ako pri bežných príležitostiach. Prestieranie na stôl na detskú oslavu musí byť predovšetkým bezpečné, hravé a farebné. Na stred stola môžete deťom rozprestrieť farebnú štólu a doplniť ju umelohmotnými riadmi rôznych farieb. Okrem toho nezabudnite na stôl pripraviť veľké misy s rôznymi pochutinami. Prestieranie na stôl na detskú oslavu môžete taktiež prispôsobiť tematike, do ktorej je oslava ladená. 

Krištáľ a pozlátko dodajú stolovaniu punc, ktorý luxusné prestieranie na stôl vyžaduje

Potrebujete aby bolo vaše prestieranie na stôl naozaj výnimočné a malo by pôsobiť luxusne? Poradíme vám ako na luxusné prestieranie, ktoré bude vyzerať naozaj očarujúco. Zaobstarajte si krištáľové poháre, ktoré sami o sebe značia, že pri tomto stolovaní ide o niečo výnimočné. Ďalším zaručeným znakom luxusu je bezpochyby zlatá farba. Samozrejme, nikto nečaká, že budú na stole uložené poháre z rýdzeho zlata. Postačí sa pohrať s doplnkami zlatej farby, prípadne s riadom, ktorý je v určitých častiach pozlátený. Luxusné prestieranie na stôl pomôžu dotvoriť aj pozlátené svietniky

Ako na vianočné prestieranie?


Štedrá večera je sviatočnou chvíľou, ktorá si zaslúži aj slávnostné prestieranie. Vianočné prestieranie na stôl, ktoré každoročne pripravujeme pre navodenie tej správnej vianočnej atmosféry, sa nesie v duchu určitých tradícií. To, či stavíte na tradične vianočne vyzdobený stôl, na ktorom prevláda červená či zlatá farba a nechýba ihličie, alebo zvolíte modernejšie tipy dekorácií, je úplne na vás. Zapamätajte si, že na správnom vianočnom prestieraní by nemala chýbať sviečka. 

Aj grilovačka, alebo piknik s jednorazovým riadom môžu byť ekofriendly 

Chcete zorganizovať vašu oslavu alebo posedenie netradične? Čo tak pozvať hostí na grilovačku, opekačku alebo oslavu v piknikovom duchu? Postačia vám deky alebo vankúše na sedenie, jedlo zabalené do jednotlivých nádob a dobrá nálada. Ak sa rozhodnete pre tento typ posedenia, určite využijete namiesto klasických riadov tie jednorazové. Zbytočne vytvoreného odpadu sa báť nemusíte. Pomocou papierových tanierov a príborov vyrobených s ohľadom na životné prostredie môžete aj na pikniku pripraviť príjemné ekofriendly prestieranie. 

Kvetinová výzdoba je estetickým základom prestierania na stôl

Pri plánovaní oslavy a prestierania na stôl treba pamätať na jednu podstatnú vec. Je to kvetinová výzdoba. Od jednoduchého kvetu v úzkej vázičke až po krásne veľké ikebany a kvetinové dekorácie, sú kvety presne to, čo vnesie do prestierania tú správnu atmosféru

Príprava takého prestierania na stôl, ktoré splní všetky očakávania, sa vám možno niekedy mohla zdať náročná. Ak sa však budete držať spomenutých pravidiel, aké riady použiť a ako si poradiť s dekoráciami, aj vaše prestieranie na stôl môže byť zaujímavé a jedinečné. 

DEMRO TIP NA ZÁVER: Nezabudnite na soľničku s koreničkou!

 

úvodné foto : pixabay.com