Položiť kahance na hroby nestačí. Ako sa správne starať o hrob (nielen pred dušičkami)?

04.10.2021

Kahance na hroby na nás, celkom prirodzene, s príchodom jesene vykúkajú v ponuke obchodov a e-shopov na každom rohu

Kahance na hroby na nás, celkom prirodzene, s príchodom jesene vykúkajú v ponuke obchodov a e-shopov na každom rohu. Neodmysliteľne totiž patria k Sviatku všetkých svätých alebo ľudovo povedané dušičkám. Ak si aj vy chodíte uctiť svojich nebohých rodinných príslušníkov či priateľov, isto ste si všimli, ako krásne je väčšina hrobov v tomto období upravených a nazdobených. Pravdou však je, že to nie je také jednoduché. 

Aj miesta večného odpočinku majú svoje úskalia, ktoré pri neodbornom čistení alebo zanedbaní starostlivosti môžu vypáliť napríklad aj poškodením náhrobného kameňa. 

Zaujíma vás, ako sa starať o hrob správne a čo najefektívnejšie? Nech sa páči, prinášame niekoľko tipov a rád, ktoré vám v tom celkom isto pomôžu. 

Kahance na hrob a ich zapálenie je poslednou bodkou po vyčistení, impregnácii a úprave hrobu

Na začiatok, dobrá správa pre všetkých, ktorí starostlivosť o posledné miesto odpočinku svojich blízkych nevedia alebo nemôžu vyriešiť vo vlastnej réžií. Hoci by sa mohlo zdať, že ide o skutočne minimálnu údržbu, v niektorých prípadoch to tak nie je. Závisí od toho, z akého materiálu je pomník alebo náhrobný kameň vyhotovený, kde je miesto situované (slnko, tieň, blízkosť opadavej dreviny a pod.) a taktiež, aká bola doterajšia starostlivosť či zanedbanie. Dnes však existujú firmy, ktoré dokážu prevziať či už jednorazovú alebo celoročnú komplexnú starostlivosť o hroby na svoje plecia s komplet servisom – od hrubého vyčistenia, až po spomínané kahance na hrob. 

Ak však bývate v dostupnej vzdialenosti, a váš zdravotný stav či možnosti vám dovoľujú postarať sa o hrob vlastnými rukami, pripravili sme si pre vás návod, ako krok za krokom vdýchnuť hrobovému miestu punc výnimočnosti, napríklad aj v období pred dušičkami.

Krok č.1 – Odstránenie hrubých a viditeľných nečistôt či zvyškov, ktoré zanechali sviečky na hroby

Ak ste miesto posledného odpočinku vášho blízkeho nenavštívili už dlhšiu dobu, bude zrejme potrebné najprv zistiť, v akom je stave. Musíte rátať najmä s nánosom sezónneho prírodného materiálu (lístie, kvety, peľ, blato, sneh a pod.). Až v momente, keď sa zbavíte hrubej nečistoty, môžete dôkladne preskúmať, čo vás čaká pod ňou.  

Na rad prichádza mechanické čistenie pomocou teplej vody handry/hubky. V prípade potreby je možné použiť aj vysokotlakový čistič. Ten si poradí aj s machom či stvrdnutým voskom, ktorý mnohé sviečky na hroby okolo seba zanechávajú. Ak sa neodstráni z náhrobku včas, môžu sa na jeho povrchu vytvoriť nevzhľadné mastné fľaky a neskôr dokonca i neodstrániteľné škvrny. V zásade platí, že by sa hrubé nečistoty nemali odstraňovať ostrými predmetmi a taktiež nie kefou s oceľovým vlasom (najmä v prípade lesklých povrchov, ako napríklad mramor). 

Aký čistiaci prostriedok na hrob vybrať?

Základnou otázkou je, z čoho je náhrobný kameň či veko hrobky vyrobené. Skôr, než sa teda rozhodnete pre vhodný čistiaci prostriedok na hrob, ozrejmite si túto informáciu u dodávateľa pomníka, prípadne správcu cintorína. 

Cementovo-štrkové pomníky (staršie typy) – čistiace prostriedky na dlažbu, prípadne kameň (aj na báze kyselín)

Žula – silnejší prípravok na riad, pri odolných škvrnách taktiež prípravok na báze kyseliny alebo klasický ocot

Mramor – tekuté pieskové prípravky, pozor však na kyseliny (leptajú jeho povrch) a na rozpúšťadlá 

Pieskovec – čistenie na sucho, prípravok bez obsahu fosfátov, následné umytie čistou vodou

Pomocou univerzálneho čističa náhrobných kameňov bez problémov odstránite špinu, škvrny i zvyšky vtáčieho trusu bez potreby mechanického pôsobenia. Dobrá rada napokon je, vyskúšať reakciu vybraného čistiaceho prostriedka na hrob na skrytom mieste. Napríklad zo spodnej alebo zadnej časti náhrobného kameňa. V prípade, ak náhodou narobí ešte väčšiu škodu, nebude to vidno. 

Krok č.2 – Ošetrenie povrchu a impregnácia 

Áno, aj povrch materiálu, z ktorého je pomník vyhotovený, je možné väčšinou impregnovať. Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že sa tieto tieto materiály vyznačujú trvácnosťou, zub času a pôsobenie zvetrávania predsa len dokáže nahlodať i tvrdý kameň. Riešenie prichádza vo vodeodolnej impregnácii, ktorou dokážete ošetriť žulu, ale i najcitlivejší mramor. Prostriedok prenikne do mikropórov na povrchu a bez toho, aby zanechal nevzhľadný film poskytne náhrobnému kameňu ochranu pred vplyvom zrážok ale i prípadných olejov. Takéto zakonzervovanie napokon ochráni pomník aj pred inváziou machu či poškodením, ktoré spôsobuje vtáčí trus. Odporúčame však vždy si dôkladne preštudovať návod a dodržiavať uvedené množstvá. V opačnom prípade môže byť výsledkom práve neželané poškodenie, ktoré vznikne zmenšením priepustnosti pórov a následným zhromažďovaním vody v nich. 

Krok č.3 – Úprava pomníka pred rozmiestnením kahancov na hroby 

V tomto kroku záleží najmä na tom, aký je celkový vzhľad posledného miesta odpočinku. Po odstránení nečistôt a ošetrení pomníka a kameninových povrchov je na mieste doplnenie kamennej drte či kôry a odstránenie buriny. Nezabudnite na úpravu trvaliek alebo vždyzelených rastlín, prípadne vysadenie nových. Na mieste sú druhy, ako napríklad bršleny, brečtan či zimozeleň. 

Ak však výsadbu priamo na hrobovom mieste alebo po jeho obvode neplánujete, môžete na kamennú plochu umiestniť sezónne aranžmány alebo vence. V čase pred Sviatkom všetkých svätých alebo významným dátumom v živote nebohého (narodeniny, výročie úmrtia) vytvorte dostatok miesta pre vence a kytice, ktoré prinesú ostatní členovia rodiny a blízki.

Krok č.4 – Vyberajte kahance na hrob s dôrazom na životnosť a bezpečnosť

Zorientovať sa v širokej ponuke kahancov dá dnes skutočne zabrať. Hoci by sa mohlo zdať, že sú to “len kahance na hrob”, aj v tomto segmente nájdete veľkú paletu možností. Od jednorazových sviečok, ktoré môžete vložiť do očistených kahancov z minulého roka, až do moderné LED kahance a ekologické solárne kahance, ktoré počas dňa plnohodnotne nabije slnko pomocou malého solárneho panela. 

Klasikou však ostávajú kahance v kombinácii sklo-kov, ktoré následne slúžia ako ochrana pre sviečky pokojne aj počas nasledujúceho roka. Pri výbere sviečok dnes do kahancov nájdete i také, ktoré podľa informácií od výrobcu vydržia v chránenom mieste horieť i niekoľko dní. Jednoduché pravidlo znie – čím väčšia sviečka, tým dlhšia výdrž, platí stále. 

A čo vy, máte už kahance na hroby na tohtoročné dušičky zabezpečené?

Autor fotky: Micael Widell na Pexels