Písací stôl pre školáka: 5 tipov, ako ho udržiavať v poriadku

05.12.2022

Písací stôl pre školáka je miesto, kde trávi dieťa významnú časť dňa. Udržiavať ho v poriadku a najmä efektívne zorganizovaný je preto dôležité. Komu by sa chcelo písať si úlohy na zapratanom písacom stole alebo si zakaždým pred kreslením upratovať dosky na zošity?  

Písací stôl pre školáka je miesto, kde trávi dieťa významnú časť dňa. Udržiavať ho v poriadku a najmä efektívne zorganizovaný je preto dôležité. Komu by sa chcelo písať si úlohy na zapratanom písacom stole alebo si zakaždým pred kreslením upratovať dosky na zošity? 

Prečítajte si päť overených tipov, vďaka ktorým udržíte písací stolík vášho školáka vždy uprataný. A to aj bez toho, aby ste museli vyvinúť extra úsilie. 

Všetko má svoje miesto, dosky na zošity patria do skrinky 

Podobne, ako v prípade pracovného stola, aj písací stôl pre školáka má podliehať určitej organizácii. Tá má niekoľko pravidiel. Základ je však len jeden – každá vec má svoje miesto. A skôr, než vaše ratolesti stolík opustia, je potrebné dosky na zošity, pero, výkresy či akékoľvek iné školské pomôcky upratať. 

Pracovná doska – priestor, ktorý sa využíva najviac, by mala byť v stave neustálej pripravenosti. Znamená to, že k tomu, aby si dieťa urobilo domácu úlohu, nemusí stráviť najskôr desiatky minut upratovaním. Na jednej strane to pôsobí demotivujúco. Na tej druhej platí, že už v útlom veku tak dieťaťu vštepujete zmysel pre poriadok a organizáciu v rámci svojho pracovného prostredia. Ak napokon i tak uprednostní kreatívny chaos, aspoň ste sa pokúsili ukázať mu výhody “čistého stola”, na ktorom ho nebudú pri práci rušiť veci ako napríklad zabudnuté vrchnáky od fixky, hromada použitých servítok alebo ostrúhané kúsky z ceruzky. 

NÁŠ TIP: Vedeli ste, že aj odpad z ostrúhanej ceruzky sa dá kreatívne využiť? Inšpirujte sa tipmi v našom staršom článku na blogu.

Na písací stôl pre školáka patrí minimum vecí 

A to vyslovene len tie, ktoré používa najčastejšie. Príkladom sú písacie potreby v prehľadnom stojane na perá alebo kompletný drôtený program, ktorý navyše obsahuje aj drobnú misku na spinky či mini zakladač na papiere. Staršie deti a študenti by na stole mali mať vyhradené miesto na notebook alebo stabilnú PC zostavu. Na často používané pracovné zošity alebo učebnice poslúži praktický stojan. A možno sa budete čudovať, ale to je všetko. Praktickým pomocníkom sú podložky na stôl, do ktorých môžete vložiť napríklad kalendár alebo vytlačený organizér. Deti tak budú mať prehľad o tom, aký je ich rozvrh a aké úlohy ich v najbližšej budúcnosti čakajú. Okrem toho podložka chráni ťažko skúšaný povrch písacieho stolíka pri domácich pokusoch a kreatívnej činnosti tých najmenších. 

NÁŠ TIP: Tipy, ako vybrať tú najlepšiu PC zostavu na dištančné vzdelávanie nájdete v tomto článku.

Školské zošity schovajte do skrinky 

Takmer každý písací stôl pre školáka má aj praktickú skrinku. V nej nájdete dostatok priestoru, kde si svoje stabilné miesto nájdu školské zošity, učebnice, ale aj pomôcky kreatívne tvorenie. Ak skrinka súčasťou písacieho stola nie je, existuje niekoľko riešení, ako ju nahradiť. Príkladom je samostatná skrinka alebo šikovný zásuvkový box. Ten môže byť napokon aj súčasťou stola (ideálnym miestom je ľavý zadný roh), ak je dostatočne veľký. Z praktických kancelárskych odkladačov si môžete vyskladať úložné riešenie presne podľa vašich predstáv. Alebo, ešte lepšie, podľa predstáv vášho dieťaťa, keďže majú širokú paletu farebného zastúpenia. Dokonalý poriadok a prehľad dosiahnete, ak mladý študent pochopí, že školské zošity patria do dosky na zošity a tá do skrinky v písacom stolíku. Jednoduché, no nie? 

Písací stôl pre školáka nemusí byť strohý 

Napokon, stále platí, že je to miesto, kde sa vaše dieťa má cítiť príjemne. Uprataný a zorganizovaný však neznamená sterilný a fádny. Miesto vyhradené na učenie sa pokojne doplňte veselými pomocníkmi, ako sú farebné klipy, rôzne pestré magnetky alebo dokonca praktickou tabuľkou, kde si môže písať a lepiť odkazy. Mladí umelci určite ocenia, ak na písacom stole nájdu držiak s nekonečnou rolkou papiera, ktorá im pomôže preniesť ich fantáziu do reality.

Dajte si záležať už pri výbere písacieho stola, stoličky aj osvetlenia 

To všetko, spolu s vyššie uvedenými tipmi, totiž vytvára základný predpoklad k tomu, že si školák miesto na domáce štúdium obľúbi a bude si ho udržiavať v poriadku preto, lebo to sám bude chcieť. Nájdite spolu vhodné miesto v izbe s dostatkom denného svetla, kde ho v prípade potreby nik nebude vyrušovať. Pri výbere stoličky sa zamerajte na funkčnosť a pohodlie a nezabúdajte ani na doplnkové svietenie s optimálnymi vlastnosťami (studená biela farba s dostatočnou intenzitou). Krok vedľa neurobíte ani v prípade, ak vyberiete rastúci písací stôl pre školáka, ktorý môžete aj časom prispôsobiť jeho potrebám. Optimálne podmienky pre ergonómiu sú splnené v prípade, ak dodržíte pravidlo troch 90° uhlov (v lakťoch, v kolenách a v oblasti krížovej chrbtice).

Nič zložité, všakže? Stačí sa zamerať na tieto jednoduché tipy a poriadok a organizácia na písacom stole už onedlho prinesú prvé výsledky. Lepšie sústredenie sa, efektívnejšie strávený čas nad domácimi úlohami a spokojný mladý kreatívec napokon za to stoja, no nie?