Nájdite svoju zimnú vôňu. 4 skvelé rady, ako si vybrať parfum do chladných dní

19.11.2020

Máte svoj obľúbený parfém? A vedeli ste, že nemusíte ostať len pri jednom? 

Nájdite svoju zimnú vôňu. 4 skvelé rady, ako si vybrať parfum do chladných dní

Máte svoj obľúbený parfém? A vedeli ste, že nemusíte ostať len pri jednom? To, akú vôňu používate, sa totiž môže líšiť podľa ročného obdobia. Mnohé dámy, ale i páni, totiž rozlišujú medzi letným a zimným parfumom. 

Ak vás zaujíma prečo, určite pokračujte v čítaní nášho článku. Dozviete sa v ňom aj overené rady, ktoré vám pomôžu vybrať ten správny parfum na nadchádzajúcu zimu. A verte, že to nie je len zámienka na kúpu novej vône. Ale pokojne aj skvelý tip na darček pre Ježiška. :)

Zimný parfém versus letný parfém. Aký je rozdiel medzi vôňou, ktorú si vyberiete?

Sú medzi nami šťastní ľudia, ktorí svoj obľúbený parfum už našli a sú mu verní dodnes. Či už je to voňavka z čias ich mladosti, svieža toaletná voda, ktorú objavili úplne náhodou, alebo originálny parfém zvučnej značky, stále má svoje čestné miesto na poličke v kúpeľni. 

Pre tých, ktorí stále tápajú a svoju srdcovku medzi vôňami hľadajú, máme dobrú správu. Nemusí byť len jedna. Vo výbave môžete mať pokojne obľúbené parfémy aj dva. Jeden na horúce letné dni a ten druhý na obdobie, kedy sa zahalíme do niekoľkých vrstiev oblečenia. 

Práve to je totiž dôvodom, prečo v zime potrebujeme iný parfum, ako v lete. Keďže vôňu aplikujeme po správnosti priamo na pokožku, oblečení ako cibuľa jej tak trochu znemožňujeme naplno sa prejaviť. Okrem toho je naša pokožka v zime o poznanie suchšia a preto nie je jedno, po akom type vône siahneme. 

Ako teda nájsť zimný parfém, ktorý si zamilujete? 

Vyskúšajte naše overené rady.

RADA PRVÁ
Zamerajte svoju pozornosť na základ parfému. Pri výbere zimnej vône zaváži najviac

Každý parfum sa skladá z niekoľkých častí. Ak hľadáte tú pravú vôňu na zimné obdobie, pozornosť zamerajte na nižšie tóny – základ parfému. Tie sa obvykle prejavujú ako posledné, no ich trvácnosť je aj niekoľko hodín po aplikácii. Pri študovaní zloženia jednotlivých parfumov hľadajte preto v základe presne tie tóny, ktoré vášmu vkusu imponujú najviac

RADA DRUHÁ
Nájdite dominantnú vôňu, ktorú máte najradšej a potom kombinujte

Nájsť parfum, ktorý si nás získa, nie je vôbec jednoduché. Preto aj pri výbere zimného parfému platí, že hľadať ihlu v kope sena zrejme chvíľu potrvá. Okrem základných vôní, ktoré máte najradšej, je tu totiž druhý rozmer výberu parfumu. A tým sú kombinácie

To, že vám sadla vyberaná vôňa ruže v spojení s južanským ovocím vo vašej obľúbenej letnej vôni neznamená, že si automaticky zvolíte parfém s vôňou ruže aj na zimu. V kombinácii s pižmom vás totiž vôbec nemusí zaujať. Preto je dôležité vyskúšať aj zloženie, ktoré by ste možno hneď na prvý pohľad odsúdili na zánik. Majstri parfuméri svojim vycibreným čuchom dokážu vytvoriť naozaj zaujímavé diela s nevídanými komibináciami a zložením

RADA TRETIA
Vymeňte svieže tóny za tajomný orient. Parfém na zimu môže byť naozaj intenzívny

Ako sme už vyššie spomenuli, kým v lete hľadáme všetci osvieženie, v zime sa chceme zahriať. Nie je na tom nič zvláštne. Dokonca tomu prispôsobujeme aj svoju vôňu. Svieže citrusové arómy alebo parfumy s prevládajúcimi tónmi jarných kvetov, logicky, striedajú výraznejšie vône

Vo všeobecnosti sa odporúča zamerať sa skôr na ťažšie kvetinové arómy, napríklad tie orientálne. Sú totiž istotou, ak neviete, ktorým smerom sa pri výbere parfumu vybrať. V kombinácii s rôznymi koreninami vytvárajú prenikavé tóny, priam ideálne na zimné obdobie. Krok vedľa neurobíte ani v prípade, ak skombinujete korenisté zloženie s drevitými alebo sladkými vôňami, ktoré sú pre zimu typické. Tak ako farby v odtieňoch červenej, oranžovej či hnedej, dokáže naše zmysly rozohriať aj vôňa vanilky, škorice alebo lákavej čokolády.

RADA ŠTVRTÁ
Toaletná voda či drahší parfém? V zime platí, že investovať viac sa naozaj oplatí

Nakoniec ešte malá rada, ktorá síce môže znamenať na prvý pohľad väčšie výdavky, no v konečnom dôsledku vám nejaké to euro za parfum ušetrí. V momente, ako nájdete tú pravú zimnú vôňu, ktorá vás chytí za srdce, odporúčame vybrať si jej prevedenie v podobe parfému, nie toaletnej vody. Dôvod je prostý. Ako sme už spomenuli vyššie, aj naša pokožka je počas roka iná. V zime, samozrejme, neporovnateľne suchšia ako v letných horúcich mesiacoch. Čo to znamená? Keďže podstata parfémov tkvie v tom, že sa vonné zložky miešajú s olejmi, mali sme si vybrať prevedenie vône, ktoré obsahuje olejov viac. Vedeli ste, že parfum ich obsahuje až päťnásobne viac, než lacnejšia toaletná voda

V zime teda obzvlášť platí, že hoci je sú parfémy drahšie, ich vôňa sa vás bude držať omnoho dlhšie. 

Dozvedeli ste sa práve, že máte skvelý dôvod znova sa ponoriť do ríše vôní a parfémov a nájsť svojho ďalšieho favorita, tentokrát pre nadchádzajúcu zimu? V tom prípade veríme, že sa vám to vďaka našim radám podarí a vy sa budete tešiť z novej omamnej vône. Alebo svoju voľbu potichu pošepkajte Ježiškovi, aby nemusel tápať naslepo.

TIP NA ZÁVER:

Ak už svoju zimnú vôňu máte, neobíďte náš nedávny článok o farbách na vlasy. Pomôže vám zorientovať sa v bohatej ponuke a vybrať si presne tú, ktorú potrebujete.