Miešanie farieb deti fascinuje. Ako naň? Vyskúšajte zábavné aktivity

20.02.2023

Miešanie farieb je proces, ktorý deti sledujú so zatajeným dychom. 

Miešanie farieb je proces, ktorý deti sledujú so zatajeným dychom. Malí experimentátori, ale i dospievajúci vedci radi pozorujú, aká farba vznikne zmiešaním základných farieb alebo dokonca tých už zmiešaných. Zaujíma sa aj vaše dieťa o svet farieb a radi by ste mu otvorili nové obzory? Prečítajte si, prečo je miešanie farieb pre neho prospešnou aktivitou a inšpirujte sa našimi tipmi, ako sa vďaka miešaniu farieb zabaviť a niečo nové naučiť. 

Prečo deti tak zaujíma miešanie farieb?

Deti sú zvedavé. Niektoré viac, iné menej. Milujú farbené veci okolo seba a medzi prvými vedomosťami, ktoré ešte v útlom veku nadobúdajú, je práve určovanie farieb. Veď napokon, aj prvé kreatívne pokusy vznikajú práve pomocou vodových farieb alebo temperových farieb. V momente, ako zistia, že je možné farby navzájom miešať, dáva to ich zvedavosti nové podnety, ktoré jednoducho musia preskúmať

Miešanie farieb je zábavné a náučné zároveň. Namiesto toho, aby ste sa obávali zafarbeného nábytku alebo farebnej katastrofy na koberci, vyskúšajte ich prirodzenú zvedavosť rozvinúť. Nie je to vôbec na škodu. Je to pre ne skvelá príležitosť ako rozvíjať motorické zručnosti, zlepšiť kooordináciu rúk a očí v útlom detstve, prepájať vizuálne dojmy a myslenie a taktiež rozvíjať vedomosti zábavnou formou. Deti pri miešaní farieb experimentujú, overujú alebo vyvracajú svoje predpoklady a rozvíjajú svoju fantáziu nekonečným smerom

A to je celkom dostatočné množstvo argumentov, prečo sa naň vrhnúť napríklad aj dnes. Postačí poriadna farebná výbava a nastaviť sa na kreatívnu vlnu spolu s nimi.

Teória miešania farieb. Čo by ste o nej mali vedieť?

S teóriou miešania farieb prišiel v sedemnástom storočí Isaac Newton. Podľa nej existujú tri základné (primárne) farby – červená, žltá a modrá. Ich miešaním vznikajú farby druhotné (sekundárne), ako napríklad oranžová farba, ktorá vzniká zmiešaním červenej a žltej. S teóriou miešania farieb v rôznych verziách, nielen s tou newtonovskou, pracujú denne i mnohí dospelí v rámci svojej profesie. Príkladom sú kreatívci (grafici, ilustrátori), umelci, stylisti, koloristi a podobne. 

Aká farba vznikne keď… alebo ako miešanie farieb vysvetliť deťom?

U tých menších by ste s teóriou miešania farieb zrejme nepochodili. Kľúčom k vysvetleniu zákonitostí v detskom svete je, ako vždy, vstúpiť doň. Tu je niekoľko tipov, ako by sa vám to mohlo podariť čo najjednoduchšie. 

Vysvetľujte miešanie farieb ich jazykom

Kým v prípade starších školákov môžete pokojne hovoriť o základných a už zmiešaných farbách, tí mladší ľahšie pochopia, ak si na vysvetlenie vezmete aj pomôcku – napríklad tri farebné kruhy, ktoré jasne farebne odlíšite. Tí úplne najmenší, ktorí možno dokonale nerozoznávajú ani tie základné alebo majú problém ich pomenovať, obľubujú asociácie. Tak napríklad – červená je hasičová alebo srdiečková, modrá je farba oblohy, žltá je slniečková, zelená je trávová a hnedá kakavková ????.

Miešanie farieb demonštrujte ukážkou

Nič nie je lepšie, než vysvetlenie rovno ukázať. Vyberte si farby, prípadne paletu a poháriky a pomocou štetca v kelímku alebo na papieri miešanie farieb rovno vyskúšajte. 

Poobzerajte sa okolo seba a použite príklady

Sú všade okolo nás. Tak napríklad, ako modrý atrament zafarbí biely papier, keď naň kvapne alebo ako dokáže zapadajúce slnko zafarbiť celú oblohu. Pozorujte kvapky dažďa, ktoré dopadajú na kvety alebo farebné listy v jeseni a vo svojich odrazoch miešajú tie najkrajšie farebné odtiene.

Dajte im pomôcku na miešanie farieb

Ak si deti chcú vyskúšať miešať farby samé alebo ich neustále zaujíma odpoveď na otázku aká farba vznikne, keď sa zmieša…, nemusíte všetko sypať z rukáva práve vy. Pomôžte si napríklad vizuálnou pomôckou alebo šikovnou aplikáciou. Príkladom je Real Color Mixer, ktorý si môžete nainštalovať do svojho smartfónu.

Zahrajte sa s nimi

Miešanie farieb môže byť súčasťou viacerých aktivít a hier. Tie je, samozrejme, tiež potrebné mierne upraviť podľa veku dieťaťa a taktiež možností, ktoré okolo seba máme. Hravá forma dokáže drobcovi predstaviť miešanie farieb s extra dávkou zábavy a kreativity. Aké aktivity môžete vyskúšať?

Hry a aktivity spojené s miešaním farieb

Nikde nie je napísané, že miešať farby musíte len pomocou papiera a štetca. Ak vonku zúri strašné počasie alebo sa práve zotavujete z choroby a radi by ste si so svojimi deťmi vyplnili čas zábavnou a zároveň náučnou aktivitou, tu je niekoľko tipov.

Vyrobte si farebné tričko

Budete potrebovať staršie biele bavlnené tričko a farby na textil. Pomocou nich si môžete vytvoriť vlastný mix farieb a podľa inštrukcií v návode tričko nafarbiť alebo sa pustite do zábavného batikovania. Menšie časti trička obmotajte špagátom alebo zauzlite a ponorte do farby. V miestach, kde bol uzol vzniknú zaujímavé farebné prechody. 

Zahrajte sa na barmanov s miešanými drinkami

Nakúpte niekoľko tekutín s rozdielnou farbou a vyskúšajte si vytvoriť originálny drink. Okrem miešania farieb možno objavíte aj nové chute, ak to však so sirupom, džúsom alebo farbivom nepreženiete. 

Miešanie farieb v jedlej podobe

Podobne, ako v prípade nápojov, aj jedlo je skvelou možnosťou, kde si miešanie farieb zábavnou formou vyskúšať. Čo sa stane, ak zmiešate biely fondán s potravinárskym farbivom? Alebo pomocou neho vyskúšate zafarbiť cesto do bábovky? Ak máte chuť, vyskúšajte o úroveň vyšší level – prírodné farbivá ako cvikla, kurkuma, jahody alebo černice. 

Namiešajte si rôznofarebný ľad do limonády

Farba na potraviny, voda a nádoby na ľad. Len tieto tri veci potrebujete na to, aby ste si mohli pomocou miešania farieb vyrobiť vlastné pestrofarebné ľadové kocky, ktoré zase môžete použiť na zafarbenie menej výrazných letných limonád a drinkov. 

Upečte si vlastné voskovky

Miešanie farieb môžete deťom krásne ukázať a využiť ho pri vytváraní vlastných pasteliek. Budete potrebovať voskovky, ktoré nalámete do formy na drobné pečivo a vložíte ich do rúry na nízkej teplote. Vzniknú vám voskovky rôznych farieb a odtieňov, ktoré môžete použiť na ďalšiu kreatívnu tvorbu.

Inšpirovali sme vás? Miešanie farieb je skutočne aktivitou, ktorá otvára nové možnosti a rozvíja fantáziu a zvedavosť vašich detí do nových sfér. Ak sa ju rozhodnete podporiť, nezabudnite sa s nami o výsledok podeliť napríklad na našej fanpage. Všetko potrebné na kreatívne miešanie farieb a hry nájdete na www.demro.sk

 

foto:pixabay.com