Knižné tipy: Akú knihu si prečítať, keď…

03.03.2023

Aj vám sa niekedy stalo, že sa vám do rúk dostala kniha, ktorá nesplnila vaše očakávania? 

Aj vám sa niekedy stalo, že sa vám do rúk dostala kniha, ktorá nesplnila vaše očakávania? Ten pocit, keď sa pohodlne usalašíte večer v kresle, pretože deti už zaspali alebo ste konečne dali do poriadku neporiadok v kuchyni, si jednoducho žiada odmenu. A dobrá kniha ňou určite je. Ak sa chcete vyhnúť sklamaniu a využiť čas s knižkou v ruke plnohodnotne, čítajte ďalej. Máme pre vás zaručené knižné tipy na diela, ktoré si naplno vychutnáte ak neviete, akú knihu si prečítať, keď…

Ako si vybrať knihu?

Skôr, než prejdeme k jednotlivým tipom, je tu niekoľko všeobecných rád, ako si vybrať knihu, ktorú neodložíte po prvých prečítaných stránkach. Pretože akokoľvek krásne zabalená kniha ako darček môže napokon ukrývať veľké sklamanie alebo, naopak, prekvapenie. Vari nepoznáte to známe nesúď knihu podľa obalu?

Zamerajte sa na svoje záujmy

Vždy vás bavila jadrová fyzika, no k štúdiu takého predmetu ste sa nikdy nedostali? To neznamená, že sa nemôžete vzdelávať ďalej. Za tvárou s nádherným make-upom sa predsa môže ukrývať neprebudený vedec, ktorý sa rád ponorí do najnovších poznatkov. Pri výbere knihy, ktorá vás nadchne, je dôležité uvedomiť si, čo vás baví, nadchýna a facsinuje.

Prebehnite si recenzie a rebríčky

Tie najlepšie kníhkupectvá a vydavateľstvá pravidelne zverejňujú horúcich favoritov, ktorí by vás mali zaujať. Nech už sú zostavované na základe akéhokoľvek kľúča, o konkrétnej knihe vás vždy najlepšie informujú recenzie. Samozrejme také, ktoré z deja nič neprezrádzajú. Zdrojom takýchto odporúčaní môžu byť aj vaši priatelia, s ktorými ste na rovnakej čitateľskej vlne a dobrú knihu vám spomenú napríklad pri šálke kávy.

Zaznamenávajte si nápady na dobré knihy

V prípade nápadov na darčekov platí dobrá rada, značiť si ich niekam, kde ich vždy nájdete. Spomenula svokra na poslednej návšteve, že sa jej pokazil mixér alebo by rada vyskúšala nejaký CBD olej? Rýchlo si to poznačte. Do zošita, diára alebo aplikácie v mobile. Takto si počas celého roka môžete viesť nápadovník na darčeky, ale aj knižné tipy, ktoré zachytíte a kedykoľvek ho vo vhodnej chvíli môžete použiť ako tajné eso z rukáva.

Prečítajte si ukážku online

Možno vám bude sedieť téma, no unudí vás štýl písania, akým sa autor chce prihovoriť. Aby ste predišli takému dôležitému detailu, prebehnite pohľadom zopár stránok, ktoré sú dostupné v rámci ukážky knihy. Buď v internetovom kníhkupectve, alebo si doprajte tých pár minút naviac v kamennom obchode či v knižnici. 

Vyberajte si knihy podľa aktuálnej nálady

A pokojne ich majte rozčítaných hneď niekoľko. Napínavý thriller pre dlhú cestu vlakom do práce či romantickú beletriu na chvíle relaxu, keď dokončíte s deťmi úlohy a prichystáte všetko do školy. Alebo odbornú literatúru, aby ste sa posunuli v kariére opäť o krok vpred. 

Napokon, nálada výrazne vplýva aj na vaše sústredenie alebo chuť zaoberať sa určitými témami. Aby sme boli konkrétnejší, nech sa páči zopár tipov na knižky, po ktorých sa vám oplatí v konkrétnej situácii, nálade alebo stave siahnuť.

Akú knihu si prečítať, keď sa cítite osamelá/ý

Vraví sa, že klin sa klinom vybíja. V knihe Posledná šanca (Project Hail Mary), ktorú napísal Andy Weir, sa hlavný hrdina – člen záchrannej misie prebudí osamelý, v nevedomí a milióny kilometrov od ľudstva, ktoré má zachrániť. Po prečítaní zistíte, že až tak zle na tom určite nie ste.

Akú knihu si prečítať, keď si chcete oddýchnuť

Andrzej Sapkowski v ôsmich dieloch Zaklínača poskytuje oddych na skutočne luxusnej úrovni. Ak patríte k tým, ktorí ho majú málo, rozhodne po týchto knihách siahnite. Svet sa predsa nezrúti, keď si namiesto prania pre zmenu vyložíte nohy. 

Akú knihu si prečítať, keď hľadáte rozptýlenie

Dušo Martinčok v knihe Niekto sa nájde opisuje jedinečným štýlom desať príbehov ľudí žijúcich v jednej bratislavskej bytovke. Veselé príhody, každodenné obavy i komplikácie, ktoré život prináša spája v príbehu s ústrednou postavou chlapca a starého obytného domu. 

Akú knihu si prečítať, keď ste smutná/ý

Dobrá správa o úzkosti od Andersa Hansena vám odpovie na otázku, prečo sa cítime zle, keď sa vlastne máme tak dobre. S touto knihou zaručene prispejete významnou kvapkou k svojmu duševnému zdraviu a celkovej pohode.

Akú knihu si prečítať, keď ste tehotná 

Najznámejšia mama dvojičiek, Kristína Tormová, má za sebou hneď niekoľko veselých knižných počinov (Som mama, Stále som mama, Budem mama), ktoré vás prevedú tehotenstvom a materstvom s nadhľadom. Pretože ten budete potrebovať viac, než sto tipov, ako donekonečna mixovať prvé detské príkrmy.

Akú knihu si prečítať, keď ste rodič

Ja v tvojom veku…! (Krišová Dagmar, Poláčková Marcela) je dielo, ktoré citlivo v piatich kapitolách rozoberá témy rezonujúce v každom vzťahu rodič – dieťa. Že vás na to nik nepripravil? Tieto dámy vám podajú potrebnú pomocnú ruku.

Inšpirovali sme vás? Veríme, že už nebudete tápať, akú knihu si vybrať, aby ste ju prečítali s chuťou do konca. A aby ste sa na ňu mohli vrhnúť čím skôr, máme pre vás posledný tip, ako si na čítanie vyhradiť čo najviac času. Vymeňte behanie po obchodoch za pohodlné a rýchle nákupy na jednom mieste.