Jarné upratovanie? 5 šikovných tipov, ako upratať a nezblázniť sa

08.04.2021

Jarné upratovanie je každoročnou príležitosťou, ako svoje bývanie dostatočne prevetrať od podlahy až po strop a zbaviť sa každej pavučinky. 

Jarné upratovanie? 5 šikovných tipov, ako upratať a nezblázniť sa

Jarné upratovanie je každoročnou príležitosťou, ako svoje bývanie dostatočne prevetrať od podlahy až po strop a zbaviť sa každej pavučinky. Hoci sú medzi nami i takí, ktorí sa na upratovanie skutočne tešia, viacerí hľadajú možnosti, ako čo najlepšie upratať bez toho, aby strávili týždeň v rozbombardovanom byte či dome. Patríte k druhej skupine? V tom prípade sú nasledujúce tipy na upratovanie presne pre vás.

Vrhnite sa na jarné upratovanie v plnej výzbroji. Budete potrebovať nielen čistiace prostriedky a rukavice, ale i dobrú náladu a motiváciu

Každá dobrá gazdiná si pred veľkým upratovaním zabezpečí všetko potrebné. Samozrejmosťou sú čistiace prostriedky, šikovní pomocníci ako vysávač, mop, gumené rukavice a dostatočná zásoba handier a handričiek, ktoré si poradia s každým povrchom. Ak sa v tejto chvíli váš zoznam na jarné upratovanie končí, vedzte, že vám možno chýba ešte čosi podstatné. Správna nálada, dostatok času alebo presný plán dokážu upratovanie zefektívniť akoby mávnutím čarovného prútika. Presvedčte sa tento rok na vlastnej koži a pridajte na zoznam niektoré z našich vyskúšaných rád.

Skôr, než sa vrhnete do upratovania, reálne sa nastavte na to, čo vás čaká

Znie to ako bojový plán? Vlastne, prečo by aj nie? Nejedna dáma nám dá za pravdu, ak povieme, že je to niekedy skutočne boj. Upratovanie veľkého rozsahu, to je totiž často nielen vymetenie každého kútu, ale i odhalenie všetkých tých “hriechov”, ktoré sme v zime prehliadali. Spodná zásuvka na komode plná spodného prádla, z ktorého už deti vyrástli. Množstvo otvorených balení korenia v potravinovej skrini a pritom prázdne koreničky. Alebo tá najvyššia polička s dekoráciami pod vrstvou prachu, o ktorej viete, samozrejme, len vy... 

Práve ste si v hlave premietli všetky svoje “hriechy” a tak trochu sa vám zakrútila? Nezúfajte. I vďaka tomu presne viete, čo vás čaká a neprepadne vás depresia, keď budete mať aj po hodinách upratovania, strávených v kuchyni, stále plné ruky práce. Reálne očakávania vám pomôžu lepšie naplánovať čas a rozhodnúť sa do čoho sa skôr pustiť. 

Urobte si z upratovania diskotéku. Tým najlepším didžejom ste práve vy

Zrejme máte svoj obľúbený playlist na behanie, do fitka, do auta či len tak na relax. Do zbierky vám chýba už len jeden. Ten s názvom upratovanie. Ak si pustíte svoje obľúbené pesničky, celkom isto sa pristihnete, ako si pohmkávate, v lepšom prípade dokonca spievate z plného hrdla a značná časť miestnosti sa ligoce ako z katalógu.  

Nemáte chuť na hudbu? Alternatívou sú populárne audioknihy alebo podcasty. Dnes už hovorené slovo alebo inšpiratívny rozhovor nájdete takmer na každú tému, ktorá vás zaujíma. Tak si rozšírte svoje obzory a využite čas popri upratovaní na prísun nových, zaujímavých informácií. 

Úlohy delegujte alebo dom pred upratovaním vypracte do poslednej nohy

Viac rúk, rýchlejšie upratovanie. Samozrejme, platí to len v prípade, ak sú ruky šikovné a môžete sa na ne spoľahnúť. Predsa len sú veci a zákutia, ktoré najlepšie upracete sami. Avšak s drobnosťami, ako je hrubý neporiadok, roztriedenie ponožiek či vyradenie potravín po odporúčanom dátume spotreby, pomôžu spoľahlivo i staršie deti. Nebojte sa ich zapojiť. Vám to ušetrí množstvo drahocenného času a ostatní členovia rodiny budú vedieť, čo všetko za veľkým upratovaním stojí

Ak však patríte k tým, ktorí si najradšej všetko upracú vo vlastnej réžii, platí pre vás druhá možnosť. Vypracte z domu partnera, deti i domácich miláčikov, vyhrňte si rukávy a hor sa na to! V pokoji, bez rušivých vplyvov alebo s diskotékovým podmazom bez začudovaných pohľadov či komentárov.

Upratovanie má svoju logiku. Zhora smerom nadol, od najšpinavšieho po poslednú smietku

Tak teda, kde začať? Nuž začiatky sú ťažké. Ale verte, že ak to vezmete z toho správneho konca, bude to odsýpať rýchlejšie. Dokonca i upratovanie má svoju logiku, vďaka ktorej si nebudete robotu zbytočne pridávať. Základom je začať na vrchných miestach a postupovať smerom k podlahe. Ak by ste zvolili opačný smer, ľahko sa môže stať, že kuchynskú dosku, ktorú ste práve dôkladne vydrhli, budete musieť o hodinu umývať znova, pretože na jej povrch dopadne prach z vrchnej police (áno, z tej zo zoznamu “hriechov”, ktorú ste zopár mesiacov pri bežnom upratovaní obchádzali). 

Podobné pravidlo platí i v prípade hrubej špiny. Ak sa jej zbavíte hneď na začiatku, nebude sa vám roznášať po všetkých izbách a znečisťovať to, čo už ste raz upratali. Detaily, ako leštenie zrkadiel, výmena dekorácií či utieranie prachu z bežne dostupných miest si nechajte až nakoniec.

Upratujte nemilosrdne. Veciam však dajte milosrdne druhú šancu

Aj vy už druhý rok v botníku prekladáte topánky, ktoré si “určite” raz ešte obujete? Alebo vám je ľúto zbaviť sa porcelánového servisu, hoci na ňom posledných pár rokov skutočne len umývate prach? V tom prípade buďte nemilosrdná. Zbytočné veci vás zbytočne oberajú o čas a napokon i miesto. To však neznamená, že ich máte hádzať do toho veľkého vreca, do ktorého zbierate veci na vyhodenie po celom byte. 

Skôr, než sa definitívne rozhodnete, že nejaký predmet opustí vašu domácnosť, zamyslite sa nad tým, či mu nemôžete dať druhú šancu. Napríklad v bazári, inzercii na sociálnej sieti alebo modernom swape, kde si veci môžete priamo s niekým vymeniť. 

Recyklácia a zúžitkovanie každého predmetu na účel, ktorý šetrí našu planétu a životné prostredie, je dnes celosvetovým trendom. Minimálne tie staré obnosené trička, ktoré ste vyradili zo skrine, môžete premeniť na praktické handričky. Veríme, že budú nápomocné pri ďalšom veľkom upratovaní, práve tak, ako naše tipy a rady, vďaka ktorým zvládnete jarné upratovanie ako po masle. Stačí sa už len presvedčiť, či máte všetkých potrebných pomocníkov.

Skopírujte si! 

Zľavový kód na nákup v hodnote 22 € a viac "OBLOK" Ušetríte dve eurá na každom nákupe. Použite aj opakovane.