Farba vlasov ako od kaderníčky? S týmito tipmi od koloristov to zvládnete i sami

04.11.2022

Nová farba vlasov je prvou voľbou, ak chcete zmeniť alebo oživiť svoj vzhľad, prípadne sa objavia prvé šediny. Nie vždy je však potrebné zveriť sa do rúk kaderníka. 

Farba vlasov ako od kaderníčky? S týmito tipmi od koloristov to zvládnete i sami

Nová farba vlasov je prvou voľbou, ak chcete zmeniť alebo oživiť svoj vzhľad, prípadne sa objavia prvé šediny. Nie vždy je však potrebné zveriť sa do rúk kaderníka. Vysnívaná hnedá, blond i červená farba na vlasy sa dá dosiahnuť aj v domácich podmienkach. Že sa vám to presne podľa vašich predstáv ešte nepodarilo? Alebo je vaša nová farba vlasov mimo kaderníckeho salóna premiérou? 

Prečítajte si týchto sedem dôležitých tipov, skôr, než si farby na vlasy vyberiete. Vďaka nim sa vyhnete najčastejším chybám a vaše domáce farbenie vlasov bude hračkou.

1. Skôr, než si vyberiete farby na vlasy, poraďte sa s koloristom 

Ešte ste o nich nepočuli? Koloristi špecialisti, ktorí majú miešanie farieb a ich kombinácie v malíčku. Vyznajú sa nielen v jednotlivých odtieňoch a vedia vám poradiť s ich výberom, no celkom určite pridajú aj konkrétne rady pre váš typ a odtieň vlasov. Nemenej dôležitá je aj starostlivosť o vlasy, kde vám opäť raz rada od koloristu dokáže ušetriť mesiace krásnych a žiarivých odleskov. Špecialistu na farbenie vlasov – koloristu nájdete v lepších kaderníckych salónoch alebo beauty štúdiách. Všeobecné rady sa však dozviete, ak budete pokračovať v čítaní.

2. Aby farba na vlasy prekryla čo má, zamerajte sa na korienky 

Ak ste sa na farbenie vlasov podujali prvý raz sami, toto pravidlo patrí ku kľúčovým. Pre získanie správneho odtieňa farby sa zamerajte na to, v akom stave sú korienky vašich vlasov. Práve tie sú pri získaní výslednej farby podľa krabičky smerodatné, keďže ide o prirodzenú farbu vlasov. V prípade, ak potrebujete práve tieto “odrasty” zafarbiť a zjednotiť so zvyškom vlasov, postupujte tak, že ako prvé nafarbíte práve korienky (odrastenú časť) a na zvyšok vlasov aplikujete farbu najskôr 10 minút pred limitom, kedy čas pôsobenia podľa návod končí. Farba na vlasoch sa tak nehromadí a celému výsledku to dodá profesionálny look. Alternatívou sú novinky na trhu – farby na odrastené vlasy, ktoré sľubujú okamžitý výsledok a nanášajú sa pohodlne vo forme spreja.

3. Permanentné versus semi-permanentné farby na vlasy

Na prvý pohľad je jasné, že v prípade trvácnych alebo inak známych permanentných farieb na vlasy je namáhanie vlasov výraznejšie. Poprední francúzski koloristi sa zhodujú na tom, že ak farba na vlasy, potom radšej zvoliť semi-permanentnú. V ponuke šamponových farieb na vlasy, je nielen žiarivá blond farba na vlasy, široká škála hnedých farieb na vlasy, ale aj oslnivá červená farba na vlasy, ktorá dokáže skutočne pri výbere toho správneho odtieňa potrápiť. Treba si teda zvážiť, či je pre vás výhodnejším riešením dlhotrvajúca farba na vlasy a menej častejšie farbenie vlasov alebo sa skôr prikloníte k šetrnejšiej nepermanentnej farbe s minimálnym poškodením vlasových vlákien.

4. Trik s umelým sladidlom ocenia tí, ktorí sú na farby na vlasy citliví 

Ešte ste o ňom nepočuli? Umelé sladidlo je tajným trikom žien, ktoré majú citlivú pleť a potrebujú zmierniť negatívne účinky amoniaku nachádzajúcom sa vo väčšine farieb na vlasy. Štipka umelého sladidla vďaka obsiahnutým kyselinám spoľahlivo eliminuje vysušujúce účinky amoniaku. Keďže neutralizuje hladinu pH, pokožka hlavy a oblasť vlasov nebude podráždená, vysušená či začervenaná. Na farebný výsledok to, samozrejme, vplyv nemá. Druhou možnosťou je, že použijete farbu na vlasy bez amoniaku.

5. Aby blond farba na vlasy nebola hnedá a hnedá aby sa nestala čiernou či červenou farbou 

Aj vám sa stalo, že ste sa pri výbere vhodného odtieňa “sekli” natoľko, že namiesto blond ostali vlasy svetlo hnedé a hnedá farba na vlasy, naopak, korešpondovala s červenou? Aj to je dôkaz, že vybrať si a použiť farbu na vlasy tak, aby ste dosiahli želaný výsledok, nie je jednoduché. Malá rada od profíkov, v prípade, ak sa farbením vlasov snažíte zachovať prirodzenú farbu vlasov (farbenie šedín), prípade ich chcete len oživiť alebo zjednotiť, znie nasledovne:

“Pri výbere siahnite po farbách na vlasy, ktoré sú o jeden prípadne jeden a pol odtieňa svetlejšie, než je vaša prirodzená farba vlasov”

Skvelým pomocníkom sú pre vás najmä tónovacie farby

6. Pred farbením vlasov si kulmu, fén alebo žehličku držte od tela 

Minimálne týždeň predtým, než si vybranú farbu na vlasy nanesiete. Všetky tieto pomôcky, ktoré vám pomáhajú vytvoriť výsledný styling, totiž pôsobením tepla vlasy ničia. To zrejme už dnes nie je žiadna novinka pre nikoho. Ak však očakávate ako výsledok farbenia vlasov žiarivú farbu ako na obrázku výrobku, zdržte sa ich používania aspoň niekoľko dní pred farebnou premenou. 

7. Aby farba na vlasy nebola aj tam, kde nemá 

Starý overený tip, ktorý si odovzdávajú ženy od chvíle, kedy sa farbenie vlasov prenieslo do ich vlastných kúpeľní znie: “Naneste si hrubšiu vrstvu krému na oblasť v okolí vlasov, ktorú sa vám zrejme počas farbenia podarí nechtiac zasiahnuť.” Znamená to najmä vrchný okraj čela, kútiky, vrchnú časť šije a oblasť uší. Kým svetoznámi koloristi odporúčajú vazelínu, celkom iste postačí aj pleťový krém, ktorý používate na dennú starostlivosť o tvár. 

Podarilo sa vám načerpať cenné rady pre farbenie vlasov, o ktorých ste predtým netušili? Veríme, že vďaka týmto tipom budete vyberať farby na vlasy pozornejšie a výsledkom bude nádherná hnedá, oslnivá blond či žiarivá červený farba na vlasy presne podľa vašich predstáv. Ak však stále tápate, určite vás nasmeruje náš článok s veľkým porovnaním farieb na vlasy.

 

Fotografia pixabay.com