Deti grilovanie milujú. Nápady, ako usporiadať letnú oslavu či grilovačku aj pre tých najmenších

04.06.2021

Deti a grilovanie. Ako na to ?

Deti grilovanie milujú. Nápady, ako usporiadať letnú oslavu či grilovačku aj pre tých najmenších 

Ak pred deťmi poviete slovo grilovanie, očakávajte nadšenú reakciu. Väčšina z nich totiž grilovačku miluje. Máte navyše letného oslávenca a doma či v záhrade možnosť grilovať? Neváhajte a pripravte mu namiesto klasickej oslavy originálnu detskú grilovačku

Prinášame niekoľko skvelých tipov, ako ju pripraviť tak, aby všetkým chutilo a navyše sa aj zabavili.

Príprava na grilovačku tvorí drvivú väčšinu úspechu. Zapojte do nej aj deti 

Aj u vás je to podobne? Tak či onak, žarty nabok. Nech už sa partneri zapájajú do grilovačky akokoľvek, stále platí, že kľúčová je práve jej príprava. Čo však v tomto prípade s deťmi? Na grilovaní je skvelé práve to, že sa aj počas prípravnej fázy ponúka niekoľko možností, ako drobcov zapojiť

Ak máte staršie deti, ktoré už dokážu pomôcť so základnými kuchynskými prácami, nechajte ich napríklad očistiť a nakrájať zeleninu a ovocie. Celkom určite zvládnu aj prípravu jednoduchšieho šalátu alebo domáceho dresingu. Tých mladších skvele zamestnáte napríklad ukladaním nakrájanej zeleniny na misu, servírovaním pečiva či prípravou stola. Vybavení detskou zásterou a doplnkami sa budú cítiť ako dôležitý člen príprav a navyše podporíte ich motorické schopnosti

Druhou možnosťou je zveriť svojim drobcom výzdobu. Fúkanie balónov, ich rozvešávanie po altánku alebo vytvorenie blahoželania z písmen, im zaručene zaberie toľko času, aby ste sa i vy mohli naplno venovať príprave v kuchyni.

Náš tip:

Nechajte deti popustiť uzdu fantázii a dovoľte im vyčarovať originálne a navyše praktické poháre na grilovačku. Stačí, ak im dáte do ruky vodeodolné fixky alebo permanentné popisovače a papierové poháre, ktoré môžu popísať menovkami. Každý hosť tak bude mať originálny kúsok, z ktorého môže piť počas celej grilovačky bez obáv z toho, že by si pohár s niekým poplietol.

Prvoradá je bezpečnosť. Pri detských grilovačkách sa treba mať na pozore  

V rámci príprav netreba zabudnúť na to najpodstatnejšie. A tým je bezpečnosť. Ak sú na grilovačke aj deti, treba zamedziť ich prístupu k zdrojom priameho nebezpečenstva (otvorený oheň, prívod elektrickej energie, plynová bomba a podobne). Pozor však aj na detaily, akými je horúci rošt, odložené veko grilu alebo kuchynské náradie, ktoré by sa nemalo voľne povaľovať v dosahu malých detí.

Každý rodič pozná vetu: “ Stačí okamih a…” Ak sa vám podarí eliminovať všetky nebezpečné predmety a ostražito zabezpečiť gril, v originálnej detskej oslave alebo pohodovej rodinnej grilovačke vám nestojí nič v ceste.

Tipy na grilovanie pre deti. Ktoré jedlá zmiznú zo stola ako prvé? 

Každý z nás vie, že na čerstvom vzduchu chutí inak. Grilované jedlá sú navyše chrumkavejšie, šťavnatejšie a ak sú pripravené správne, často i chutnejšie. Ak máte doma vyberavého jedáka, možno je práve grilovanie spôsob, ako do neho dostať výživné a plnohodnotné jedlo. Samozrejme, nemyslíme tým párky či nedostatočne prepečené steaky. Pre deti je potrebné pripraviť tak trochu iné alternatívy, než tie, na aké si brúsime zuby najčastejšie my, dospelí. 

Po špízoch a hamburgeroch sa len tak zapráši 

Príkladom sú nenáročné a zároveň chutné špízy. Na ihlu na špíz môžete vyskladať presne to, čo majú vaše ratolesti najradšej a zaručiť tak, že zjedia všetko do poslednej omrvinky. Kombinácia kuracieho mäsa a obľúbenej zeleniny zmizne z taniera ako prvá.

Populárnym lákadlom sú aj domáce hamburgery. Poznáte dieťa, ktoré by ich nemalo rado? Touto cestou im však môžete pripraviť o niečo zdravšie burgre, než vo fastfoode. Kvalitné mleté hovädzie, zeleninka zo záhrady, domáci dresing a v prípade, ak ste detailisti, aj domáce žemle, sú kombinácia, ktorú budú deťom závidieť aj všetci prítomní dospelí

Ak vám navyše ostane mäso, môžete pripraviť variant hamburgeru – mäso na paličke, známe pod názvom kofta. K tomu niekoľko zdravých dresingov a pútavé jedlo, ktoré vzbudí záujem detských návštevníkov, je na svete.

Pri grilovaní nezabúdajte na množstvo zeleniny, ktorá by nemala na stole v podobe prílohy chýbať. Vyskúšajte ju servírovať do pohárika v podobe finger food – surových zeleninových hranoliek, ktoré detské rúčky milujú. Vedeli ste však, že nepopulárna zelenina chutí znamenite aj grilovaná? Najmä deťom. Grilovaná paprika, cuketa či kukurica si našli už toľko detských priaznivcov, že na ďalších grilovačkách nemôžu chýbať.

Grilujte zdravo, pre zdravie vás i vašich detí 

Napokon určite platí, že aj bežné jedlo na grilovačku môžete s malou obmenou podávať deťom. Stačí im pripraviť verziu bez dráždivého korenia, pikantnej, či zbytočne presolenej marinády. Skvelým pomocníkom pri príprave sú špeciálne vrecká, vyrobené zo žiaruvzdornej syntetickej tkaniny, v ktorých môžete pokrm grilovať bez obáv z toho, že by sa ich obsah vysušil alebo pripiekol. Práve pripáleniny z nedostatočne očisteného grilu majú na náš organizmus karcinogénne účinky. K časti príprava si teda nezabudnite poznačiť dôkladné vyčistenie grilu.

Grilovanie ponúka možnosti na zaujímavé aktivity pre dospelých, ale i deti 

Hlavnou výhodou grilovania je, že sa koná pod holým nebom. To, aký program pre deti vymyslieť, úzko súvisí s vašimi možnosťami. Trávnatá plocha priam volá po loptovej hre, prípadne bedmintone či stále obľúbenejšom petangu. Ak ste niekde na chate, vyskúšajte si cezpoľný beh alebo aktivity ako hľadanie pokladu pomocou indícií

Často sa stáva, že sa do zapoja aj dospelí a neopakovateľnej zábave sa medze nekladú. Pri dobrej nálade môžu navyše naučiť svoje deti hrám, ktoré patrili medzi ich najobľúbenejšie, no dnes o nich sotva počuť. Príkladom sú vidličky – lyžičky –, nože, vtipné sochy, retro guľôčky, zábavná skrývačka či skákanie cez gumu.

Grilovačka je naozaj skvelý spôsob, ako poňať detskú oslavu. Ak však momentálne žiadneho malého oslávenca na blízku nemáte, nič nie je stratené. Vyčarujte úsmev tým svojim doma a jednu si len tak, bezdôvodne, usporiadajte. Veríme, že sa aj vďaka našim tipom nielen dobre najete, ale i zabavíte na čele s vašimi ratolesťami.