Deti a slnko. Ako ich chrániť a ktorý opaľovací krém pre deti vybrať? 

18.05.2021

Opaľovací krém pre deti je súčasťou povinnej výbavy každej skrinky na kozmetiku v rodine, kde sa tešia z malých drobcov. 

Deti a slnko. Ako ich chrániť a ktorý opaľovací krém pre deti vybrať? 

Opaľovací krém pre deti je súčasťou povinnej výbavy každej skrinky na kozmetiku v rodine, kde sa tešia z malých drobcov. Je prirodzené, že s pribúdajúcimi slnečnými lúčmi mnohí rodičia premýšľajú nad tým, ako deti ochrániť pred škodlivým UV žiarením a taktiež nepríjemným úpalom. Aj v tomto prípade platí, že deti, najmä batoľatá a novorodenci, patria k tým najzraniteľnejším. 

Na čo by ste nemali počas horúcich dní zabúdať a ktorý detský opaľovací krém je najlepší?

Detský opaľovací krém, pokrývka hlavy, slnečné okuliare a ďalšie zásady ochrany pred slnkom 

 Po dlhej zime alebo upršanej jari sú horúce slnečné lúče ako pohladenie. Je nad slnko jasnejšie, že slnko k životu potrebujeme všetci. Okrem toho, že je pre nás prirodzeným zdrojom vitamínu D (rast kostí, imunita), napomáha aj k našej dobrej nálade

Veľa dobrého však škodí aj v tomto prípade. Pred slnečnými lúčmi sa musíme chrániť, najmä ak sa jedná o deti. Keďže so slnením prichádza aj UV žiarenie, treba si uvedomiť, že jemná detská pokožka nemá ešte vyvinutú prirodzenú ochranu práve proti jeho škodlivému vplyvu. Okrem spálenia však hrozí našim ratolestiam i nepríjemný úpal alebo prehriatie, ktoré číha napríklad i na bábätká v kočíku. Čo by sme mali mať počas letných mesiacov na pamäti, aby sa napríklad aj z vysnívanej dovolenky nestala nočná mora? 

7 pravidiel ochrany pred slnkom, ktoré by mal poznať každý rodič 

  • BEZ POKRÝVKY HLAVY ANI NA KROK 

Vzdušná bavlnená čiapka, ľahký klobúčik, šiltovka alebo baretka by mali na každej detskej hlávke počas leta spočívať bez rozdielu na vek vašej ratolesti. Mnoho rodičov sa stretne s odmietaním, stačí však len nájsť ten pravý kúsok ktorý si dieťa zamiluje (napríklad klobúčik so stužkou obľúbenej farby či šiltovku s vysnívaným hrdinom). 

  • OBLEČENIE AKO MECHANICKÁ BARIÉRA 

Letné oblečenie by malo byť samo o sebe ľahké a odvádzať prípadný pot. Dnes nájdete na trhu dokonca i oblečenie, ktoré svojím zložením poskytuje priamo ochranu pred UV žiarením. Jeho účinnosť dosahuje najčastejšie faktor SFP 15, pre úplnú ochranu sa odporúča skombinovať ho s krémom so stredným stupňom ochrany.

  • KVALITNÉ SLNEČNÉ OKULIARE OD DETSKÉHO VEKU 

Je samozrejmé, že batoľatá slnečné okuliare použijú na čokoľvek iné, len nie na to, čo je ich účelom. Platí však, že by sa ich stále vyvíjajúci sa zrak nemal ovplyvňovať zatienením (tmavé sklíčka okuliarov), aby nebol narušený ich reálny pohľad na okolie. Pre staršie deti sú však kvalitné slnečné okuliare skvelou ochranou citlivých očí, ale i pokožky okolo nich. 

  • VYHĽADÁVAJTE TIEŇ 

Každý človek sa počas sparných letných dní najradšej zdržuje v tieni. Nezabúdajte však, že aj v tieni je potrebné myslieť na dostatočnú ochranu. Nezanedbať pokrývku hlavy alebo ochranu pokožku pomocou detského opaľovacieho krému sa odporúča dokonca aj v prípade, ak je mierne pod mrakom. 

  • PLÁNUJTE AKTIVITY NA SLNKU MIMO OBEDA 

Za najrizikovejší časový interval, kedy by sa deti nemali zdržiavať na priamom slnku, je považované poludnie, teda medzi 11-tou až 15-tou hodinou. Za posledné roky odborníci dokonca v prípade tropických horúčav vyzývajú na pobyt mimo slnka dokonca do 16-tej hodiny, kedy stále teploty dosahujú svoje maximá.

  • PITNÝ REŽIM JE ZÁKLAD 

Mnohí rodičia sa až v hodine dvanástej pýtajú, koľko vlastne ich dieťa počas dňa vypilo tekutín. Keď je však oheň na streche a zaúraduje nepríjemný úpal alebo prehriatie, každému napadne to, na čo by mal myslieť počas celého dňa. Pitný režim. V prípade batoliat sa odporúča vypiť minimálne litera tekutín denne, u starších detí by to mal byť liter a pol

  • DETSKÝ OPAĽOVACÍ KRÉM, MLIEKO, OLEJ, SPREJ...

Áno, je toho naozaj mnoho, z čoho si môžete vybrať, ak chcete pokožku vášho drobca ochrániť čo najlepšie. V dnešnej dobe platí, že dôležitejšie, než všade vyskakujúca reklama, je prečítať si zloženie opaľovacieho prípravku pre deti a hľadať riešenie, ktoré je pre ne najprirodzenejšie. Znamená to, že by mal byť prípravok hypoalergénny a svojim zložením by nemal jemnú detskú pokožku dráždiť. Konzervanty, parabény a parfumované zložky by v ňom mali rozhodne absentovať. Aký prípravok teda zvoliť?

Ako vybrať opaľovací krém pre deti?

V zásade platí, že poznáme detské krémy na opaľovanie, ktoré môžeme rozdeliť na dve skupiny. Fyzikálne a chemické. Rozhodujúci je spôsob, akým účinné látky pôsobia proti UV žiareniu, či skôr chránia našu pokožku. 

Chemické prípravky obsahujú látky, ktoré vsiaknu do kože a priamo v interakcii s ňou pohlcujú nebezpečné UV žiarenie. Tieto prípravky sa odporúča nanášať zhruba 20 minút pred samotným pobytom na slnku. 

V prípade, ak by ste sa však radi vyhli chémii, skúste siahnuť po prípravkoch, ktoré obsahujú druhá alternatívu – fyzikálne filtre. Tie možno prirovnať k drobným zrkadielkam, ktoré škodlivé žiarenie odrážajú. Eliminuje sa tým možnosť, že by krém vyvolal neželanú reakciu či podráždenie. Tieto prípravky nie je treba vopred, poskytujú ochranu okamžite. Niekedy sú označované aj pojmom minerálne. 

 

Výber vhodného krému na opaľovanie pre deti teda závisí od toho, aký druh ochrany preferujete. Vybrať si napokon môžete z niekoľkých typov prípravkov. V ponuke nájdete klasické krémy, spreje, mlieka i oleje. Najdôležitejším parametrom by však mal byť dostatočne vysoký faktor ochrany – v prípade najmenších SFP 50, u starších detí minimálne SFP 30. A niekoľko pravidiel a dobrých rád, ako ich používať.

Zopár dobrých rád, ako používať detský opaľovací krém, na záver 

  • Prípravok nezabúdajte naniesť aj na citlivé partie, akými sú napríklad pery, nos, ušnice či priehlavky v otvorenej obuvi.
  • Prečítajte si návod v popise detského krému na opaľovanie.
  • Sledujte spotrebu prípravku, prípadne si poznačte dátum jeho otvorenia fixkou priamo na obal.
  • Nepoužívajte krémy na opaľovanie pre deti po dátume spotreby.
  • Naneste vždy potrebné množstvo krému. V opačnom prípade nie je zaručená stopercentná ochrana.
  • Po kontakte s vodou naneste krém opäť, a to aj v prípade, ak je vodeodolný.
  • Krém na opaľovanie nanášajte na detskú pokožku opakovane v potrebných časových intervaloch.
  • Skladujte krém podľa odporúčania, ak ho vystavujete nadmernej teplote alebo slnečnému žiareniu, znižujete jeho účinnosť.

 

Veríme, že vďaka našim radám nájdete vhodný detský opaľovací krém, ktorý zabezpečí vašim ratolestiam maximálnu ochranu aj počas horúcich letných dní. Ak k tomu pridáte dostatok tekutín a vhodnú pokrývku hlavy, môžete si nadchádzajúce leto užiť plným priehrštím.