Darček na Deň matiek: 3 tipy ako ho vyrobiť z papiera

03.05.2023

Darček na Deň matiek z papiera je skvelá možnosť, ako môže dieťa darovať svojej mame niečo originálne a vlastnoručne vyrobené. 

Darček na Deň matiek z papiera je skvelá možnosť, ako môže dieťa darovať svojej mame niečo originálne a vlastnoručne vyrobené. Samozrejme, každú mamu poteší ako darček od svoje ratolesti kvietok, sladkosť alebo čo i len sladká pusa na líce. Ak však hľadáte nápad na darček ku Dňu matiek, ktorý bude mať v sebe osobné čaro, ste na správnej adrese. Vybrali sme 3 super nápady, ku ktorým stačí malá výbava z papiernictva a chuť vyčarovať mamičke v druhú májovú nedeľu úsmev na tvári.

Tancujúce kvety z papiera – darček, ktorý nezvädne 

Kvety ku Dňu matiek rozhodne patria. Nevýhodou tých rezaných však je, že vo váze prežijú tak týždeň – dva a je po kráse. Alternatívou je kvietok v črepníku alebo trvalka do záhona pre mamu pestovateľku. Najideálnejšou formou, ako žene, ktorá nám dala život, vyčarovať úsmev pomocou kvetu deň čo deň, je vyrobiť ho z papiera. Tento môžete doplniť aj o milú fotku alebo srdečný verš. Ako na to?

Čo budete potrebovať?

farebný papier

nožnice

drevená palička

lepidlo

ceruzka

Postup, ako vyrobiť kvet z papiera ku Dňu matiek

Na začiatok je potrebné vybrať si farebný papier, z ktorého bude kvet vyrobený. Na listy vyberajte odtieň zelenej, na kvetináč hnedej alebo oranžovej a lupienky kvetov môžete vytvoriť z akejkoľvek farby, aká sa vám zapáči. Prípadne ich môžete aj skombinovať. Aby bol kvietok dostatočne pevný, odporúčame siahnuť po 160g farebnom papieri, ktorý je rovnako hrubý ako výkres. 

Ak je to pre vás jednoduchšie, nakreslite si šablónu na klasický papier. Výsledok by mal vyzerať nasledovne:

Pomocou nožníc následne vystrihnite zvlášť kvetináč, zvlášť okvetné lupienky, stonku, lístky a nakoniec 2 úzke pásiky rovnakej farby, ako v prípade kvetináča. Teraz vezmite drevenú paličku a pomocou farieb jej vdýchnite zelenú farbu. Na kvetináč môžete napísať venovanie a do stredu kvietku nalepiť fotku vystrihnutú do kruhu. Následne jednotlivé časti spojte lepidlom

style="font-weight: 400;">Posledným krokom je upevnenie kvetinky o kvetináč tak, aby ste vytvorili tancujúci efekt. Ten dosiahnete pomocou dvoch tenkých prúžkov prilepených v zadnej časti kvetináča. Trik spočíva v tom, že sa v zadnej časti bude kvietok pomocou paličky pohybovať z jednej strany do druhej.

Originálna pohľadnica z papiera ako darček na Deň matiek 

Pohľadnice sú skvelý spôsob, ako mame prejaviť náklonnosť milým vyznaním. Nemáme však na mysli také tie klasické, z obchodu. Pohľadnicu ku Dňu matiek poľahky vyrobíte aj sami. Ako vytvoriť vystupujúci 3D efekt vo vnútri pohľadnice?

Čo budete potrebovať? 

farebný papier

lepidlo

nožnice

Ako vyrobiť srdečnú 3D pohľadnicu ako darček ku Dňu matiek? 

Základom je správne nastrihnutie papiera tak, aby sa vytvoril patent, ktorý bude srdce držať. Aj v tomto prípade bude vhodnejší hrubší farebný papier, ktorý bez problémov vytvorí potrebný efekt. Voľba farebných kombinácií je, samozrejme, na vás. Papier preložte na polovicu a urobte dva zástrihy, približne do ½ dĺžky papiera. Následne ho roztvorte. 

style="font-weight: 400;">Vznikne vám podstavec, na ktorý môžete nalepiť vystrihnuté časti srdiečka. Na to už môžete použiť klasický, tenký farebný papier. Ostáva prilepiť zelené lístky, dopísať osobné prianie alebo podpis a originálna pohľadnica je hotová. 

Moja mama je… Povedzte jej to darčekom na Deň matiek

Deti vedia vyjadriť svoje pocity tou najčistejšou formou. Ak sa k tomu pridá ešte milá kresbička vlastnou rukou, niet hodnotnejšieho darčeka pre každú mamu, než koliesko plné vyznaní. Vytvoríte ho opäť, ako inak, z papiera. 

Čo budete potrebovať?

klasický kancelársky papier

nožnice

farbičky

kružidlo

Ako vytvoriť koliesko vyznaní ku Dňu matiek?

Na dva papiere si pomocou kružidla nakreslite dva rovnako veľké kruhy. Vystrihnite ich po obvode a pokračujte ich dokreslením a vyfarbením. Na jedno napíšte začiatok vety: “Mami, ty si…” a vystrihnite časť, cez ktorú bude vidno druhé koleso. Ide približne o výrez v tvare trojuholníka. 

Veľkosť zvoľte podľa toho, koľko častí bude mať spodné koleso. To rozdeľte na rovnako veľké časti ako výrez na hornom koliesku a doplňte text podľa toho, ako by mala veta pokračovať. 

Príklady: “...úžasná.”, “...milá.”, “...očarujúca.”, “...starostlivá.” a podobne. Posledným krokom je spojenie oboch koliesok v stredovej časti. Môžete na to použiť cvok alebo malý šróbik, ktorý na druhej strane upevníte matkou. A koliesko plné vyznaní, ktoré mame povie všetko za vás, je na svete.

Veríme, že sme vás našim výberom nápadov na originálne darčeky ku Dňu matiek z papiera inšpirovali. Nuž, teraz už len vyhrnúť si rukávy, zaloviť v útrobách svojej fantázie a hurá do roboty. Všetko potrebné nájdete na www.demro.sk