Čisté viečka na zaváranie a ďalšie tipy na zaváranie marhúľ, broskýň a iného ovocia

04.08.2022

Zaváranie patrí k najobľúbenejším možnostiam, ako si z vypestovanej úrody odložiť zásoby aj na obdobie, kedy v záhrade všetko pokryje mráz a sneh. 

Zaváranie patrí k najobľúbenejším možnostiam, ako si z vypestovanej úrody odložiť zásoby aj na obdobie, kedy v záhrade všetko pokryje mráz a sneh. Plná špajza domácich produktov je na nezaplatenie. Napokon, okrem chutnej prílohy alebo dezertu platí osvedčená pravda, že s domácimi zaváraninami vždy viete, čo jete. 

Je pre vás zaváranie broskýň či marhúľ jedna veľká neznáma? Alebo ste už čo-to vyskúšali, no nedostatočne utesnené viečka na zaváranie zapríčinili, že zo zaváraných uhoriek boli o pár týždňov kvašáky

V oboch prípadoch vám pomôžu nasledujúce rady a tipy na zaváranie. Vďaka nim si môžete naplniť komoru zaváraninami od výmyslu sveta. 

Čistota pol života. Pre poháre a viečka na zaváranie však platí, že celý 

Hoci si mnohé gazdiné zisťujú informácie najmä o dĺžke sterilizácie a ideálnom spôsobe, ako na zaváranie (klasické zaváranie v hrnci s vodou, zaváranie v trúbe a pod.), celému procesu predchádza jeden dôležitý krok. Je ním dokonalá čistota. Dajte si preto záležať, aby nielen pohár a jeho okraj žiaril čistotou, ale venujte pozornosť aj viečkam na zaváranie

Sterilizácia je základným predpokladom, že sa vám zaváranie podarí. Pokiaľ myslíte ekologicky, a používate zaváracie poháre opakovane, nezabudnite ich poriadne vyumývať v horúcej vode napríklad deň pred zaváraním. Viečka na zaváranie môžete namočte na pár minút do vriacej vody a nechať dôkladne odvapkať

NÁŠ TIP: Pri plnení pohárov dôkladne omyte okraj v prípade, ak sa zašpiní. Práve ten je totiž často dôvodom, prečo sa zaváranie nepodarí a viečko nechytí. Aby ste zašpineným okrejom predchádzali, vyskúšajte šikovnú naberačku na zaváranie alebo dômyselný zavárací lievik.

Pre zaváraniny vyberajte plody starostlivo 

A nezabudnite ich dôkladne poumývať. Po zbavení sa hrubej špiny ich opätovne nechajte chvíľu vo vodnom kúpeli a následne zbavte prebytočnej vody v sitku alebo na čistej utierke. Opatrne s bobuľovinami a plodmi ako jahody alebo krehké maliny/černice. 

Potom nastáva selekcia. Buďte však nekompromisní. Vyberajte zrelé kúsky, ktoré sa vám však po stlačení medzi dvoma prstami nepremenia na kašu. Kľúčom k úspechu je ovocie pred vrcholom zrelosti, ktoré sa jemne poddá. Príliš mäkké kúsky radšej vyraďte a urobte napríklad marmeládu alebo ovocnú dreň.  Akékoľvek plesnivé, nahnité rovno vyhoďte, v opačnom prípade môžete o niekoľko týždňov vyhodiť celú zaváraninu. 

Pri zaváraní broskýň, marhúľ či podobných plodín zbytočne čas zavárania nepredlžujte 

Vo všeobecnosti možno povedať, že netreba zavárať dlhšie, než je potrebné. Ak to preženiete, výsledkom môžu byť mazľavé a nie príliš vzhľadné zaváraniny. Ideálny čas na sterilizáciu sa však odvíja od viacerých premenných. Okrem spôsobu zavárania je to aj veľkosť a tvrdosť plodov. V niektorých prípadoch je určujúca ich vyzretosť (mäkkým marhuliam postačí kratší čas, než potrebuje omnoho tvrdšia dula). Vo výsledku však na to najlepšie prídete cvikom. 

Pre marmelády, chutney a džemy platí, že ak dobre utesníte viečko na zaváranie a poháre naplníte ešte za horúca, je možné, že sterilizácia nebude potrebná a zásoby domáceho lekváru sa vám v komore nepokazia. Skvelým tipom, ako zistiť stav ovocia, je umyť ho pod horúcou a následne hneď studenou vodou. Rýchlo a pohodlne tak vytriedite zdravé kúsky, vhodné na zaváranie.

Pre základnú orientáciu však uvádzame nasledujúce príklady:

  • zaváranie marhúľ v hrnci s vodou – 15 – 20 minút od dosiahnutia bodu varu (na cca 80 °C)
  • zaváranie marhúľ v rúre – 25 minút pri teplote 85 – 90 °C 
  • zaváranie marhúľ v umývačke riadu – treba vyskúšať, keďže práve marhule patria k ovociu, ktoré sa pri dlhšej sterilizácii ľahko rozvarí (vybrajte najdlhší program s najvyššou teplotou)

Zaváranie v hrnci s vodou versus rúra alebo umývačka riadu 

Každá gazdinka má na zaváranie svoj vlastný overený postup. Ak sa vám však už niekoľkokrát stalo, že viečka na zaváranie nechytili dobre alebo ste v zaváraní začiatočník, zrejme sa vám hodia nasledujúce informácie. Na výber máte totiž hneď niekoľko možností, ako na to.

Zaváranie v zaváracom hrnci pohodlne a bez starostí 

Zavárací hrniec je veľkým pomocníkom pre každého začiatočníka. Nemusíte premýšľať nad tým, ako dlho ktorú zaváraninu sterilizovať, stačí sa držať návodu. Po ukončení sezóny tohto pomocníka jednoducho zbalíte a odložíte do komory, kde ho opäť nájdete o rok. Nevýhodou tohto spôsobu je snáď iba vstupná investícia a skladovacie priestory. 

Zaváranie v hrnci s vodou na sporáku 

 Tento overený spôsob využívali najčastejšie naše staré mamy. Dôležité je však okrem potrebného času sterilizácie ovládať niekoľko zásad. Na dno hrnca odporúčame vložiť utierku, aby poháre neprišli do kontaktu s dnom hrnca. Taktiež je potrebné zabezpečiť medzi nimi aspoň 5 cm priestor (aby sa neobúchali a nepopraskali). Väčší hrniec je potrebné naplniť do trištvrte výšky pohára na zaváranie vlažnou vodou a priviesť do varu. Od tohto momentu odstopujte odporúčaný čas na sterilizáciu. Poháre ešte horúce vyberte a obráťte hore dnom, aby ste mali istotu, že viečko na zaváranie priľne. Zabaľte ich do deky alebo hrubších uterákov a do najbližšieho dňa ich nechajte postupne vychladnúť. 

Zaváranie v umývačke riadu stojí za to vyskúšať 

S príchodom umývačiek riadu vynaliezavé domáce panie prišli na skvelý spôsob, ako zavariť aj menšie množstvo pohárov a nevynaložiť pritom žiadne úsilie naviac. Trendom sa stalo zaváranie v umývačke riadu. Ako sme však už vyššie spomenuli, tento spôsob nie je ideálny pre mäkšie ovocie v celku (zaváranie marhúľ, jahôd alebo mäkších broskýň). Je však geniálny pre marmelády, džemy, kečup, ale dokonca i uhorky. Ak sa vám podarilo naplniť jednu či dve desiatky pohárov, pokojne ich naukladajte do umývačky riadu tak, aby sa navzájom nedotýkali (pozor, aby ste nepreťažili vrchný kôš). Vyberte program s najvyššou teplotou s trvaním minimálne jednu hodinu a umývačku jednoducho spustite. Samozrejme, bez tablety alebo prostriedku na umývanie. Ak ste však naplnili len zopár pohárikov, pokojne ich pridajte k ostatnému riadu a zavarte zároveň pri umývaní riadu. 

Veríme, že sa vďaka naším tipom vaše nasledujúce alebo dokonca prvé zaváranie v živote podarí bez komplikácií. Napokon, zaváranie (či už marhúľ, broskýň, uhoriek alebo akýchkoľvek iných plodov) vždy patrilo a bude patriť k obľúbeným metódam, ako uchovávať ovocie a zeleninu chutne a naplniť komoru aj na zimné mesiace.