Cestovanie v lete: Ako sa zbaliť a čo nezabudnúť?

02.06.2023

Aktívne leto plné cestovania je rozhodne niečo, na čo sa tešia mnohí z nás. Ak máte túlavé topánky, tento článok vám príde vhod. 

Aktívne leto plné cestovania je rozhodne niečo, na čo sa tešia mnohí z nás. Ak máte túlavé topánky, tento článok vám príde vhod. Často je totiž zanedbanie problému “ako sa zbaliť” dôvodom, prečo sa dovolenke ocitneme v komplikovanej situácii. Pripravili sme pre vás overené tipy od skúsených cestovateľov, vďaka ktorým sa do kufra alebo cestovnej tašky zbalíte mávnutím čarovného prútika.

Zbaľte sa na dovolenku pomocou obalov na oblečenie 

Zorganizovať si oblečenie v kufri nie je jednoduché. Existujú triky, ako napríklad rolovanie krčivého oblečenia, vďaka ktorým vytiahnete šaty z kufra ako by ste ich ich práve vybrali z vešiaku v skrini. Ak však hľadáte riešenie, ako veci kufri prakticky rozdeliť (napríklad ak cestujete viacerí alebo chcete oddeliť špinavú bielizeň), riešením sú praktické obaly na oblečenie. Tie po naplnení poskladáte do kufra ako Tetris a v momente, keď ho otvoríte, máte prehľad kde čo hľadať. 

Vytvorte si zoznam vecí s názvom “čo zbaliť na dovolenku” 

Stačí pero a papier a takýto zoznam môžete mať uložený napríklad aj priamo v kufri. Pomôže vám pri balení sa späť a najmä pri každej ďalšej dovolenke, ktorú si naplánujete. Možno prídete na to, že niečo nosíte zbytočne a niečo vám, naopak, chýba. Tak sa bude váš osobný zoznam postupne vylepšovať. Dokonca až natoľko, že budete zbalení za omnoho kratší čas, než by ste čakali. Ostrieľaní cestovatelia prichádzajú s jednou dôležitou radou. Pripravte si zoznam vecí, čo si vziať na dovolenku. Potom vyškrtnite tretinu položiek zoznamu. A, voilá, tieto veci naozaj využijete.

Aké oblečenie si zbaliť?

Na dovolenku, či už letnú, jarnú alebo zimnú si v zásade berieme stále to isté základné oblečenie (spodné prádlo, tričká, nohavice). Rozdiel je v detailoch, ktoré určuje počasie a destinácia. Ak však máte možnosť výberu, siahnite po oblečení, ktoré je z rýchloschnúceho materiálu (v prípade, ak bude potrebovať niečo oprať) a pri výbere konkrétnych kúskov premýšľajte v kombináciách. Ktoré šortky sa hodia k najväčšiemu počtu tričiek? Ktorá bunda vás ochráni aj v prípade daždivého počasia? Takýmto štýlom si ľahko vytvoríte základný zoznam, do ktorého vždy doplníte len zopár kúskov.

Kozmetiku a drogériu noste v cestovnom balení 

Veľa priestoru v kufri zbytočne zaberie kozmetika, ktorú si zabalíte v pôvodnom obale. Najmä, ak si beriete 300 ml šampón a predpokladom je, že si vlasy umyjete len raz. Riešením sú praktické cestovné balenia kozmetiky alebo dózy, do ktorých si vždy potrebné množstvo prípravku odlejete. Rovnako je to aj v prípade liekov. Ak užívate viac druhov pravidelne, využite šikovný organizér na lieky a vopred si ich na jednotlivé dni pripravte. Pre tieto účely je vhodné mať vo výbave niekoľko univerzálnych púzdier. Super tipom sú v prípade, ak so sebou nesiete aj potraviny, praktické plastové dózy rôznej veľkosti.

Šetrite miesto v kufri vákuovaním

Celkom isto ste už počuli o vákuovacích vrecúškach na potraviny alebo väčších vreciach, v ktorých môžete skladovať vyradené oblečenie v skrini. Prečo ich nevyužiť aj v prípade, keď sa balíte na dovolenku? Stačí si zaobstarať vhodné rozmery plastových vrecák, vložiť oblečenie a pomocou pumpy alebo vysávača odsať prebytočný vzduch. Ak nie je podstatné, koľko kufor váži (napríklad v prípade, ak letíte), takto môžete znížiť objem svojej batožiny pokojne aj na polovicu.

Tip na záver: Čo všetko si zbaliť na dovolenku?

Nakoniec prinášame zoznam konkrétnych vecí, ktoré by v batožine chýbať nemali. Samozrejme, každý má iné potreby a nároky a taktiež charakter dovolenky. Oblečenie a kozmetika sú teda skutočne individuálne. Podľa tohto zoznamu si však ľahko vytvoríte ten svoj, ktorý si môžete napríklad skopírovať aj do svojho smartfónu a kedykoľvek dopĺňať.

VŠEOBECNÉ DOPLNKY

 

Slnečné okuliare

Klobúk, šiltovka, šatka

Pršiplášť alebo dáždnik

Repelent

Ruksak na výlet

Hrebeň alebo kefa na česanie

Spoločenské hry a karty

Knihy

Časopisy, krížovky, osemsmerovky

Dokumenty o poistení

Pasy

Letenky a lístky

Kupón k pobytu

Vernostné karty

Kreditky a hotovosť v cudzej mene

Fľaša alebo termoska

Lieky

Teplomer

Leukoplast

Dezinfekcia

Vankúšik na cestovanie

Mobil

Nabíjačku na mobil

Selfie tyč

Mini potreby na šitie

Cestovné adaptéry

AK CESTUJETE S DEŤMI

 

Cumlík

Nočník

Plienky

Plienky na plávanie

Prebaľovacia podložka

Vlhčené utierky

Kojenecká fľaša

Redukcia na záchod

Nosič/šatka

Vysielačky

Lampička na baterku

Podbradníky

Spací vak

Odsávačka na soplíky

Obľúbená hračka

Pero, farbičky, omaľovánky 


Praktický zoznam, všakže? Veríme, že vám spoločne s vyššie spomenutými tipmi, ako sa zbaliť na dovolenku v lete a naplno si ju aj vďaka tomu užiť, budú nápomocné. Veľkú väčšinu všetkých potrebných vecí nájdete na jednom mieste na www.demro.sk

 

foto:pixabay.com