Biele zuby ako z reklamy? Darujte ich svojej polovičke na Valentína

06.02.2023

Biele zuby sú snom mnohých z nás.

Biele zuby sú snom mnohých z nás. Genetika, nesprávne používanie zubnej kefky, zanedbaná starostlivosť alebo zlé návyky v stravovaní sa na farbe zubov pripisujú u každého. Ako s nimi zabojovať a dosiahnuť krásne biele zuby ako z reklamy? Prečítajte si tie najúčinnejšie tipy a zistite, prečo sú sonické zubné kefky čoraz obľúbenejším darčekom pre blízkych na ich sviatky alebo významné dni, ako je napríklad Valentín. 

Sonické zubné kefky ako pomocník pre dosiahnutie bielych zubov

Samozrejme, platí, že len samotná sonická zubná kefka biele zuby ako šibnutím čarovného prútika nevyčarí. Používanie takejto kefky však výrazne k zdravým a krásnym zubom prispieva. Platí totiž, že ak sú zuby dokonale čisté a zároveň i zdravé, výsledkom je aj ich svetlejší výraz.

Sonická zubná kefka pomocou rýchlych kmitov jemne a šetrne čistí povlak zo zubov. Aj ten často spôsobuje, že chrup pôsobí zaneseným a zažltlým dojmom. Spolu so zubným kameňom sú veľkou prekážkou pre dosiahnutie krásnych bielych zubov. Len si predstavte, ako dlho by ste si museli zuby umývať ručne, aby ste dosiahli ten počet kmitov, aký vydá sonická zubná kefka v rámci jedného čistenia! Keďže sú elektrické a sonické kefky v porovnaní s klasickými zubnými kefkami cenovo náročnejšie, mnohokrát sa stávajú ideálnym tipom na hodnotný a zároveň i praktický darček. Na narodeniny, pod vianočný stromček alebo pokojne aj na Valentína. 

Čo okrem spoľahlivej a efektívnej zubnej kefky prispieva k tomu, aby boli zuby krásne biele?

7 overených tipov, ako dosiahnuť biele zuby

Používajte single kefku, zubnú niť a medzizubné kefky

Čistý chrup bez nevzhľadného povlaku a nepríjemných kazov si vyžaduje viacerých účinných pomocníkov. Príkladom je stará známa zubná niť alebo jej modernejšia priateľka – medzizubná kefka. Stačí si vybrať vhodnú veľkosť a sami budete prekvapení, čo všetko dokážu úzke štrbinky medzi vašimi zubami ukrývať. Skvelou pomockou, ktorá sa postará o biele zuby aj na menej dostupných miestach, je precíznejšia kamarátka zubnej kefky –  single kefka.

Belšie a lesklejšie zuby dosiahnete vďaka abrazívnym zložkám

Abrazíva obsiahnuté v zubnej paste sa šikovne postarajú o lesklejšie zuby, ktoré pôsobia belším dojmom. Abrazívne látky účinne odstraňujú zubný povlak pri každom čistení, dôležitá je však aj technika, akú používate. O tom, koľko abrazívnych látok zubná pasta obsahuje, hovorí hodnota RDA alebo REA, ktorú sa dozviete z obalu zubnej pasty.

Bielym zubom nesvedčí káva, červené víno ani cigarety

Všetky tieto nápoje obsahujú v sebe farebné pigmenty, ktoré odtieň zubov postupom času stmavujú. Okrem toho kyseliny obsiahnuté v spomenutých nápojoch spôsobujú oslabenie zubnej skloviny a zhoršujú jej belosť. Pýtate sa práve, či sa ich musíte nadobro vzdať? Jedným z riešení je vypláchnuť si dôkladne po ich pití ústa alebo si zuby po vypití kávy umyť.

V prípade cigaretového dymu je to podobné. Oxid uhoľnatý, nikotín a množstvo ďalších škodlivých látok útočí na belosť zubnej skloviny každým šlukom. Navyše výrazne zvyšujú riziko zubného kazu a iných parodontálnych ochorení.

Do jedálnička zaraďte mliečne výrobky a potraviny nabité fosforom a vápnikom

Mliečne výrobky, ryby, strukoviny a dokonca i brokolica sú potraviny, ktoré by ste mali pravidelne konzumovať, ak chcete mať krásne biele zuby. Obsahujú vápnik a fosfor, dôležité minerály, ktoré sa starajú o dobrú kondíciu zubnej skloviny. Ich nedostatkom sa stáva oslabená a náchylnejšia na poškodenie či zožltnutie a zafarbenie. 

Biele zuby aj vďaka peroxidu vodíka? Áno, pod dohľadom odborníka

Peroxid vodíka je súčasťou mnohých prípravkov súvisiacich so starostlivosťou o zuby. Avšak len v malej miere. Očakávať od pasty na zuby s obsahom peroxida okamžité a zreteľné výsledky po niekoľkých použitiach je preto trocha naivné. Siahnuť po peroxide vodíka a aplikovať ho v domácich podmienkach bez potrebných znalostí by ste však rozhodne nemali. Výsledkom môže byť narušená zubná sklovina a nepríjemné podráždenie ústnej sliznice. Stretnúť sa s ním však môžete pri profesionálnom bielení zubov, napríklad v kombinácii s UV žiarením alebo laserom, kde odborník presne vie, v akej koncentrácii a akou metódou ho bezpečne použiť.

Vyskúšajte domáce recepty na biele zuby

Tak, ako v prípade každého estetického alebo zdravotného problému, k slovu sa hlásia aj domáce alebo takzvané babské recepty, vďaka ktorým môžete biele zuby zuby dosiahnuť aj v domácich podmienkach. Hlavnou úlohou je napríklad kurkuma. Koreň tejto rastliny svojou výrazne oranžovou farbou môže pôsobiť na pohľad znepokojivo, no verte či nie, práve kurkuma je prísadou do mnohých prírodných prostriedkov na bielenie zubov alebo zubných pást bez chémie. Dôvodom sú jej silné antioxidačné a antiseptické účinky a taktiež schopnosť odstraňovať škvrny zo zubnej skloviny, čím prispieva k zlepšenej belosti zubov. Aj v tomto prípade však platí, že opatrnosti nikdy nie je dosť. Príliš veľa kurkumy môže taktiež sliznicu ústnej dutiny výrazne podráždiť. 

NÁŠ TIP: Zmiešajte jednu čajovú lyžičku sódy bikarbóny, kurkumy a medu a vytvorte v malej miske konzistentnú hmotu (dbajte o rozpustenie všetkých látok, aby ste predišli podráždeniu). Zmes naneste na zuby pomocou prsta alebo zubnej kefky a nechajte pôsobiť približne 2 minúty. Potom ústa vypláchnite a zuby klasicky umyte. Vyskúšajte tento domáci recept používať raz do týždňa, častejšie používanie by mohlo sklovinu porušiť. 

Už sa neviete dočkať svojho krásneho úsmevu, ktorému budú dominovať ukážkové biele zuby? Veríme, že vám naše tipy prídu vhod. Sonickú zubnú kefku, ktorá je skvelým tipom na darček pre milovanú osobu, napríklad aj na Valentína a všetko potrebné pre biele zuby nájdete na www.demro.sk.