Bezproblémový nástup do školy? 6 otázok, ktoré trápia každého predškoláka

16.06.2023

Nástup do školy, najmä, ak sa jedná o budúcich prvákov, môže byť zlomovým zážitkom. Od neho sa totiž odvíja, ako bude predškolák nové prostredie, ľudí a návyky vnímať. Aj vás to onedlho čaká? Buďte pripravení ...  

Nástup do školy, najmä, ak sa jedná o budúcich prvákov, môže byť zlomovým zážitkom. Od neho sa totiž odvíja, ako bude predškolák nové prostredie, ľudí a návyky vnímať. Aj vás to onedlho čaká? Buďte pripravení a podajte svojim drobcom pomocnú ruku. Okrem školskej výbavy im môžete poskytnúť odpovede na otázky, ktoré ich najväčšmi zaujímajú. Ktoré sú to?

Ako to v škole vyzerá?

Dieťa si možno nevie predstaviť, čo sa v útrobách tej veľkej budovy, o ktorej ste mu povedali tak, toto je tvoja budúca škola, ukrýva. A o tom, že detská fantázia dokáže doslova divy, nemusíme ani polemizovať. Preto je vhodné využiť príležitosti, ako je napríklad deň otvorených dverí. Navštívte školu spolu s dieťaťom a prezrite si spolu triedy, kabinet, šatne či jedáleň. Síce ho tak pripravíte o bujné predstavy, no zároveň ho v prípade, ak by mal z nového prostredia obavy, upokojíte. Okrem toho sa môžete len tak mimovoľne skúsiť porozprávať o tom, ako škola funguje, prečo tam bude chodiť a na čo je vlastne dobrá.

Čo si budem brať do školy? 

Hoci deti tušia, že na pleciach budú musieť niesť ťarchu školskej tašky, možno nevedia presne, čo všetko potreby pre prváka zahŕňajú. Vhodným momentom, ako túto dilemu rozlúsknuť, je preto spoločný nákup školských potrieb. Alebo si ich spoločne prezrite skôr, než si ich drobec vloží do skrinky v novom písacom stolíku. Okrem školských potrieb, ktoré bude potrebovať na vyučovanie alebo do školského klubu, je tu priestor aj na to, aby ste mu vysvetlili, že bude potrebovať aj box na desiatu a vrecko na prezúvky alebo vak na telesnú výchovu, kde bude mať veci na prezlečenie.

NÁŠ TIP: To, čo by ste rozhodne nemali podceniť, je výber školskej tašky. Aby ste našli tú najlepšiu, nezabudnite si prebehnúť rady, ktoré sme písali v článku o výbere školskej tašky v našom blogu

A budem sa mať s kým v škole hrať?

Ak dieťa pokračuje do školy spolu s nejakými kamarátmi zo škôlky, je tento problém vyriešený. Možno ak aj dosiaľ nebol s Miškom alebo Peťkou v škôlke najlepší kamarát, škola ich zblíži. Pozitívne sa však dá odkomunikovať aj úplne nové prostredie, kde drobec zrejme nebude pozna žiadneho z nových spolužiakov. Stačí, ak to odprezentujete ako možnosť nájsť si nových kamarátov. Napríklad cez prestávku alebo počas mimovyučovacích aktivít, v školskom klube či na výlete. 

Čo budeme vlastne v tej škole robiť?

Všetci dospeláci si určite pamätajú, ako taký klasický školský deň vyzerá. Ak sa vám ale nechce rozprávať, super spôsob, ako to dieťaťu priblížiť, je hra na školu. Zahrajte sa spolu, pokojne aj so súrodencom, a ukážte mu, čo sa približne deje na hodine, ako zazvoní na prestávku, kedy si môže zjesť chutnú desiatu alebo sa zahrať s novými kamarátmi. Nezabudnite na jednotlivé hodiny, ako je výtvarná, telesná alebo hudobná výchova, ktoré deti obvykle milujú. Každá škola, a vlastne aj trieda, má dnes v rámci klasického režimu školského dňa trochu iné návyky (ranné kolečko o tom, ako sa deti cítia a podobne). Tá podstata však ostáva zachovaná všade.

Čo ak školu nezvládnem?

Je len málo detí, ktoré ani podvedome necítia nejaké obavy alebo rozpačitosť. Práve preto je vhodné so svojim dieťaťom o tom rozprávať. Ak sa vám so svojimi otázkami nezverí samo, je uvoľnený rozhovor cesta, ako z neho mimovoľne vypadnú. Na obavy z toho, že školu nezvládne je odpoveď jednoduchá. Vymenujte všetkých členov blízkej i vzdialenej rodiny a taktiež priateľov, ktorí už majú školu za sebou alebo ju ešte stále navštevujú. Snažte sa odbúrať predstavy dieťaťa o tom, že je škola miesto, kde budú na neho kladené extrémne nároky. A obráťte kartu na pozitívum – nových priateľov, nové poznatky a podobne. A, samozrejme, ho uistite o tom, že ste tu vždy, keď bude mať pocit, že školu nezvláda, pre neho a spolu to vyriešite.

Ako sa do školy dostanem a ako sa vrátim domov?

Keďže je dnes predškolská výchova povinná, všetky deti by mali absolvovať dochádzku v poslednom ročníku škôlky. Preto je jednoduchšie vysvetliť vášmu drobcovi, že škola funguje podobne (väčšinu detí napríklad poteší informácia, že v škole nemusia spať). Že ho tam ráno odprevadíte a po skončení vyučovania alebo školského klubu vyzdvihnete. V prípade starších detí, ktoré už nabiehajú na dochádzku vo vlastnej réžii je vhodné prejsť si s nimi napríklad cestu hromadnou dopravou aspoň po prvý raz spolu, aby presne vedeli, ked vystúpiť a ktorou cestou sa vydať ku škole a naspäť domov. 

Nástup do školy po prvý raz v živote, je naozaj zlomový okamih. Odpoveďou na tieto, a možno i mnohé ďalšie otázky, však dokážete svojmu drobcovi mnohé uľahčiť. A ak budete potrebovať pomôcť s výbavou do školy, všetko potrebné (a aj omnoho viac) nájdete pekne pohromade na www.demro.sk

zdroj obrázok : pixabay.com