Ako zvládnuť stres počas sviatkov? Relaxačné a mindfulness techniky
Skĺbiť všetky povinnosti dnešnej doby, kedy mnohí z nás pracujú do neskorých hodín s rodinnými povinnosťami, je mnohokrát náročné aj počas bežných dní. Ako na to? Inšpirujte sa nami.
Najkrajšie sviatky roka sa nezadržateľne blížia a každý z nás sa postupne chtiac či nechtiac naladí na vianočnú atmosféru. Hoci sa jedná o sviatky pokoja, oddychu a lásky, počas sviatočného obdobia sme najmä v poslednom období vystavení nadmernému stresu. Skĺbiť všetky povinnosti dnešnej doby, kedy mnohí z nás pracujú do neskorých hodín s rodinnými povinnosťami, je mnohokrát náročné aj počas bežných dní. Počas sviatkov, a obzvlášť v období tesne pred nimi, na nás tlačia prípravy a veľakrát aj prehnané očakávania, ktoré vytvárajú vyššie finančné výdavky.
Prinášame vám niekoľko rád na to, ako sa počas tohto bláznivého obdobia, ktoré sviatkom predchádza, “nezblázniť”. Okrem oddychu pri šálke obľúbeného čaju vám môžu pomôcť aj rôzne relaxačné techniky a mindfulness cvičenia, o ktorých sa dočítate viac v tomto článku.
Stres odbúrate oddychom vo vani
Jedna z najpríjemnejších techník odbúrania stresu, ktorú určite zvládnete a zároveň spojíte príjemné s užitočným, je teplý kúpeľ. Zostaňte večer v kúpeľni o čosi dlhšie ako obyčajne a zbavte nahromadeného množstva stresu. Pridaním voňavých a uvoľňujúcich prísad do kúpeľa, akými sú rôzne soli alebo peny, si môžete dopriať ešte lepší pôžitok z oddychu od predvianočných povinností. Pre dokonalý reset odporúčame vaše myšlienky spojené so sviatkami nechať za dverami kúpeľne.
Relaxačné dychové cvičenia
Relaxovať, znížiť úroveň stresu a uvoľniť napätie vám môže výrazne pomôcť jednoduchá a účinná technika dýchania. Spočíva v hlbokom, kontrolovanom, dlhom a pomalom dýchaní, ktoré sa nazýva aj brušné dýchanie. Ako naň? Dýchanie vykonávajte v pohodlnej pozícii so zavretými očami. Ruky majte položené na bruchu a vrchu hrudníka. Hlboký nádych nosom, až do zdvihnutia brucha, strieda krátka pauza a zadržanie dychu. Potom nasleduje výdych ústami, kedy brucho opäť klesá. Ideálne pri tomto cvičení na odbúranie stresu je, aby sa každý krok striedal v rovnakom časovom intervale. V praxi to znamená, že by každý nádych, výdych aj pauzy mali trvať rovnaký čas, a to 4 sekundy. V tomto rytme dýchania by ste mali vydržať do 10 minút. Pre lepšiu koncentráciu a zabránenie rušivých momentov si môžete cez slúchadlá pustiť hudbu špeciálne určenú na dychové cvičenia.
Vybehnite do prírody, zbaví vás napätia a stresu
Ocitnúť sa na malú chvíľu v lese, ktorý vás zaraz vytrhne z bežného života, je jednoznačne jedna z možností, ako sa zbaviť stresu a napätia z pred vianočného zhonu. Aj keď času na voľnočasové aktivity nebýva v tomto období veľa, prechádzka na čerstvom vzduchu ďaleko od všetkých povinností, dokáže dodať pocit slobody a uvoľnenia. Z fyzickej aktivity v prírode, ktorá je prirodzeným balzamom na dušu, máte navyše možnosť načerpať novú energiu potrebnú na zvládanie stresu počas sviatkov.
Zacvičte si jogu
Veľmi obľúbenou technikou na relaxáciu duše a načerpanie nových psychických a fyzických síl je joga. Toto spojenie duchovného a fyzického cvičenia spolu so správnou technikou dýchania je overený spôsob, ktorý si poradí aj s uvoľnením stresu zo sviatočného zhonu.
Objavte tajomstvo mindfulness na zvládanie stresu
Mindfulness je pojem, s ktorým ste sa možno ešte nestretli, no za posledné roky sa radí medzi najobľúbenejšie techniky boja so stresom. Ak ste o ňom ešte nepočuli alebo vás zaujíma, čo všetko tento pojem zahŕňa, prinášame vám zhrnutie jeho podstaty. Tá vás presvedčí, že mindfulness sa oplatí aplikovať nielen počas predsviatočného obdobia.
Čo znamená pojem mindfulness?
Pojem mindfulness by sme mohli voľne preložiť ako všímavosť. Jedná sa o relaxačnú techniku, pomocou ktorej by sme mali dosiahnuť schopnosť plne sa sústrediť na práve prežívajúce pocity, vnemy a myšlienky. Učíme sa teda byť prítomní v prítomnom okamihu. Práve takéto aktívne uvedomenie si a prijatie bez posudzovania nám umožňuje lepšie zvládanie stresu a emócií. Cvičením všímavosti dokážete vaše myšlienky naladiť na prítomný okamih bez toho, aby ste premýšľali o minulosti alebo budúcnosti. Základným pravidlom úspešnej mindfulness je jej pravidelnosť.
Kde môžem mindfulness na odbúranie stresu aplikovať?
Mindfulness cvičenia na relaxáciu sú výborné hneď v niekoľkých ohľadoch. Jedným z pozitív je, že táto technika je vhodná pre každého bez rozdielu veku, pohlavia, či spoločenského zaradenia. Ďalšiu veľkú výhodu tvorí fakt, že mindfulness cvičenia môžete vykonávať prakticky kdekoľvek. Pokojne môže byť súčasťou cvičení a relaxačných techník, ktoré sme uviedli vyššie. Základom je sústrediť sa na daný moment a pokúsiť sa ho vnímať všetkými možnými zmyslami, ktoré máme. Ak práve kráčate lesom, pokúste sa naplno počúvať zvuky, ktoré počujete, vidieť všetky krásy prírody, ktoré vidieť môžete, pohladkať mach na strome a prejsť rukou po jeho drsnej kôre. Jednoducho sa upriamte na všetko, čo vám daná chvíľa ponúka. Rovnako je to aj pri dýchacích cvičeniach či počas pol hodiny venovanej joge. Dokonalú mindfulness si môžete vychutnať aj v pokoji domova, ničím nerušení pri horiacej sviečke. Urobte si pohodlie, zapáľte sviečku a sledujte blikanie jej plamienkov, precíťte jej vôňu. Nechajte svoje myšlienky voľne plávať, nehodnoďte ich a nad ničím sa príliš nepozastavujte.
Meditácia ako obľúbená forma mindfulness
Meditácia je rokmi overená a veľmi obľúbená forma relaxačných techník. Sama o sebe nesie základné prvky mindfulness. Pozornosť pri nej upriamujeme jedným smerom a myšlienky na povinnosti sú odložené do úzadia. Vykonávať ju môžete prakticky kedykoľvek vám to vyhovuje a staré zaužívané pravidlo, ktoré vraví že na meditáciu je čas iba ráno alebo večer, môžete hodiť za hlavu. Ak s meditáciou iba začínate, využiť sa oplatí rôzne dostupné meditačné sprievodné videá či hudbu.
Zapojte mindfulness a uvedené relaxačné techniky do svojho denného programu ešte pred prepuknutím vianočného zhonu a uvidíte, že tohtoročný stres a zhon budete zvládať omnoho jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Navyše si ich môžete vďaka mindfulness technike, a teda lepšiemu vnímaniu a prežívaniu prítomného okamihu užiť omnoho viac a budú pre vás možno aj hodnotnejšie. Pre spríjemnenie pocitu pri mindfulness technikách, najmä tých vykonávaných doma, si môžete zapáliť aromalampu s éterickými olejmi vhodnými na relaxáciu a uvoľnenie.
foto:photopeha