Ako zvládnuť letné úrazy s prehľadom a ako im predchádzať?
Leto. Prázdniny. Zážitkov je toľko veľa, že vyhnúť sa letným úrazom a nástrahám je mnohokrát priam nemožné.

Leto je obdobím slnka, vody, výletov, vône opaľovacieho krému a dobrodružstiev. Zážitkov je toľko veľa, že vyhnúť sa letným úrazom a nástrahám je mnohokrát priam nemožné. Náplasť na kolene, slnkom spálené ramená či škrabance z bazénov a tobogánov sú viac menej, najmä u detí, letnou klasikou. Z plánovaných pokojných dní pri jazere sa stane výprava za hľadaním ľadu na opuchnutý členok, po idylickom pikniku zháňate krém na svrbiace štípance a výlet do prírody ukončí prehliadka kliešťov pri večernom sprchovaní…
Týmto článkom vás nechceme vystrašiť a od letných radovánok odhovoriť, možno len na ne trochu pripraviť. Poskytneme vám zopár rád, ako si leto užiť naplno a byť pripravení na všetko, čo vám môžu slnko, príroda a športové nadšenie naservírovať. Vďaka prevencii a zopár šikovným pomocníkom na drobné poranenia a ich ošetrenie, môžete aj úrazy zvládnuť bez návštevy lekára a vychutnávať si leto plnými dúškami naďaľej.
Športové úrazy majú v lete hlavnú sezónu
Leto je sezóna pohybu. Bicykel, korčule, kolobežky, trampolíny, turistika, paddleboarding, bedminton v parku, beh po pláži, a samozrejme, futbal kdekoľvek s bránou medzi dvoma stromami či fľašami, sú aktivity, ktoré nás napĺňajú šťastím. Športové nadšenie má však aj svoju odvrátenú stránku. Vyvrtnuté členky, rozbité koleno, natiahnuté svaly či závažnejšie úrazy hlavy, prasknuté a zlomené kosti sú bohužiaľ jeho súčasťou.
Prevencia je pre zabránenie športovým letným úrazom základ. Rozcvička, vhodná obuv a správne vybavenie vám pomôžu im predchádzať. Svoju športovú výbavu pravidelne kontrolujte a vozidlám doprajte potrebný servis. Nezabúdajte na ochranné prostriedky a okrem prilby na hlave, ktorá je samozrejmosťou aj podľa mnohých odborných publikácií, použite aj chrániče kolien, rúk a lakťov, a to najmä keď sa jedná o deti.
A čo keď sa už úraz stane? Pri nárazoch a opuchu, či vyvrtnutí je vašou úlohou zohnať niečo chladivé, a to čo najskôr. Následné ošetrenie krémom na opuch a upevnenie obväzom, vám pomôže k rýchlejšiemu zotaveniu z úrazu. Ak ste si udreli hlavu alebo máte otvorenú ranu, vyhľadať lekára je nevyhnutné. Rovnako tak postupujte, ak bolesť neustupuje a opuch je výrazný, prípadne vaša pokožka začala hrať rôznymi farbami a vy si pripadáte ako chameleón.
Ako sa starať o odreniny a drobné letné úrazy?
Každú ranu je v prvom rade potrebné dezinfikovať a vyčistiť. Zamedzíte tak vzniku infekcie. Aj keď to môže byť mierne nepríjemné, tento krok určite nevynechajte.
Na trhu sú navyše dostupné už mnohé prostriedky, ktoré pri ošetrení neštípu tak, ako tradičná alpa, ktorú používala na odreniny počas prázdnin vaša babička. Klasika je však klasika a aj ona by vám určite povedala, že za chvíľu štípania to stojí. Prípadne by pripojila príbeh o tom, ako sa z vás stane veľký hrdina a silná zdatná osoba, keď to zvládnete.
Hoci sú odreniny súčasťou každého športu a často sa snimi musia popasovať aj profesionálni cyklisti, nie každý úraz sa udeje vonku či pri športe. V lete totiž nejako prirozdene robíme viac činností, pri ktorých môže dôjsť k malému poraneniu či zárezu. Veď uznajte, krájanie melónov, grilovanie, či skladanie stanu a napichovanie špekáčikov na ihlice nemusia byť vždy úplne bezpečné. Pri akejkoľvek činnosti by ste mali byť hlavne opatrní a sústredení.
Nech už sa vám podarí porezať alebo kožu poraniť miernym prepichnutím či oškrením, po dezinfekcii použite hojivý gél a ranu prekryte náplasťou alebo sterilným obväzom. A aj keď sa detské poranenie nezdá byť až také vážne, aspoň vám dospelým, verte nám, že použitie zázračných veselých detských náplastí dokáže ranu zahojiť skôr, ako si myslíte.
Štípance vedia byť nepríjemné. Ako si poradiť s otravným letným hmyzom?
Na ochranu pred hmyzom je najdôležitejšie používať ochranné prostriedky. Domov bez komárov či mušiek si zabezpečíte použitím ochranných sieťok na okná a pri výletoch do prírody je riešením kvalitný repelent. Ten vás ochráni nielen pred početnými štípancami od komárov a ovadov, ktoré striehnu v lete na každom rohu, no aj pred kliešťami. Vedeli ste o tom, že repelent si môžete vyrobiť aj sami? Ako na to a mnoho ďalších informácií sa dozviete v článku na našom blogu venovanom tejto téme.
Ak ste sa aj tak stali obeťou drobného hmyzu, značí to dve veci. Buď ste na repelent zabudli, alebo máte neuveriteľne chutnú krv a vaše telo je pre komáre niečo ako svadobná hostina. Na zmiernenie nepríjemného svrbenia či miernej bolesti vám pomôže upokojujúci gél. A aj keď je to veľmi ťažké, základom je štípance neškriabať. Pokiaľ sa do vašej pokožky zapichol malý čierny chrobáčik, ktorý dokáže rásť s množstvom vypitej krvi, stali ste sa krvnou bankou pre kliešťa. Vytiahnite ho jemnými krúživými pohybmi pomocou vaty či vatového tampónu zvlhčeného dezinfekciou alebo mydlovou vodou.
Ako bojovať so spálením od slnka, jedným z najčastejších letných poranení kože? (H2)
Ak ste sa spálili slnkom, pravdepodobne nie ste prvý ani posledný. Prvé, čo by ste mali v tomto prípade urobiť, a to celosvetovo potvrdzujú vo svojich vyjadreniach aj mnohí dermatológovia, je ochladenie pokožky. Studená sprcha alebo chladivé uteráky sú najlepšou prvou pomocou. Následne je potrebné pokožku hydratovať použitím prípravkov po opaľovaní, ktoré poskytujú aj príjemnú úľavu. Zároveň jej nezabudnite dať od slniečka trochu oddychu.
Slnko vie byť príjemné, no vie aj poriadne potrápiť. Ak nechcete prísť domov z kúpaliska alebo akéhokoľvek pobytu vonku so zistením, že máte farbu dozretej paradajky, jednoznačne sa chráňte kvalitným opaľovacím krémom a nezabúdajte ho opakovane nanášať, hlavne po kúpaní alebo športovaní.
Najčastejšie otázky o letných úrazoch
1. Čo by mala obsahovať základná lekárnička na letné úrazy?
Náplasti rôznych veľkostí, obväz, dezinfekčný sprej, repelent, gél po uštipnutí a chladivý sprej.
2. Ako predísť spáleniu od slnka?
Používajte opaľovací krém s vysokým SPF, natierajte sa opakovane a nevystavujte sa priamemu slnku v čase obeda.
3. Čo robiť pri štípancoch od hmyzu?
Naneste upokojujúci gél, miesto neškrabte a pri alergickej reakcii vyhľadajte lekára.
4. Ako rýchlo a správne ošetriť rezné rany a škrabance?
Ranu vyčistite, vydezinfikujte a prelepte náplasťou alebo sterilne obviažte.
5. Kedy navštíviť pri letných úrazoch lekára?
Pokiaľ bolesť neprechádza alebo sa zhoršila, máte otvorenú ranu, neviete zastaviť krvácanie alebo máte pľuzgiere po spálení slnkom.
Vyhnúť sa letným úrazom nie je vždy také jednoduché, ako si myslíte a jednoducho k letu patria. Ak ste však správne vybavení a pripravení, môžete mnohým nepríjemnostiam predísť. A ak sa úrazu alebo poraneniu nevyhnete, veľakrát postačí výbava na drobné poranenia, ktorú nájdete aj v našej ponuke. Správna náplasť a dezinfekcia, prípadne trocha vody, alebo zmrzlina na zabudnutie bolestivých pocitov dokážu zachrániť pokazený deň.
foto:pixabay.com