Ako vyčistiť školskú tašku a peračník? Pranie nie je najlepším spôsobom

15.06.2022

Návod, ako žiť udržateľnejšie s ohľadom na rodinný rozpočet a životné prostredie

Koniec školského roka znamená pre mnohé maminy (a možno i tatinov) malých školákov jednu dilemu. Školská taška a určite i peračník si počas roka zažijú svoje. Napokon, deti ich používajú denne. Ako ich však účinne a najmä šetrne vyčistiť tak, aby od septembra opäť mohli naplno slúžiť svojim majiteľom? Možno vás to prekvapí, no pranie skutočne nie je správna cesta, ako na to. 

Prečo neprať školskú tašku alebo peračník? 

Hoci sa to môže javiť ako najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, oprať školskú tašku neodporúča žiaden z výrobcov kvalitných a značkových školských batohov. Dôvodov je hneď niekoľko.

  1. Pranie môže porušiť vlastnosti materiálov, ktoré boli na výrobu školskej tašky použité. Ako prvá by zrejme utrpela impregnácia. Ako isto viete, oblečenie a doplnky z impregnovaného alebo funkčného materiálu je potrebné prať za pomoci špeciálnych prípravkov. Zvážte teda, či vám komfort jedného prania stojí za to, aby vášmu drobcovi zmokla v taške domáca úloha. 
  2. Druhým častým javom, ktorý pri praní školskej tašky môžete očakávať, je porušenie reflexných prvkov, konštrukcie alebo potlače. Práčka so svojimi vysokorýchlostnými otáčkami môže zmeniť obľúbených hrdinov z potlače tašky na niečo, čo budete svojim deťom len ťažko vysvetľovať. 

  3. Praním školských tašiek naviac môžete porušiť aj samotnú práčku. Najmä ak nevyberiete vopred konštrukciu a výstuže, ktoré sa v nej nachádzajú. Aj klipy, spony alebo mnoho iných častí školských batohov môžu spôsobiť v práčke nepríjemné komplikácie. 

Ak pranie školskej tašky, tak len šetrne a skutočne výnimočne

Ak sa však praniu v práčke neviete vyhnúť, dbajte na niekoľko zásadných pokynov, ktoré eliminujú všetky vyššie spomenuté nevýhody. 

  • vyberte zo školskej tašky chrbtový systém a vyberateľné výstuže
  • zvoľte najmenšie možné otáčky
  • vyberajte najšetrnejší a najkratší program
  • nepoužívajte pracie prostriedky
  • rátajte s možnosťou, že ak sa rozhodnete pre tento spôsob čistenia školskej tašky, predajca vám nemusí uznať záruku

POZOR: V prípade peračníkov pranie v práčke neodporúčame vôbec. Nakoľko sa vo väčšine z nich nachádza kartónová výstuha, ich tvar by sa značne deformoval a peračník by už len ťažko plnil svoj účel.

Ako sa teda správne postarať o to, aby bolo všetko v septembri prichystané na nový školský rok

Návod: 4 kroky, ako vyčistiť školskú tašku a peračník (H2)

Skôr, než sa do čistenia, ktoré nepoškodí samotnú tašku, peračník alebo dokonca práčku pustíte, pohľadajte priamo na štítku tašky alebo v návode na použitie informácie o tom, akú starostlivosť doporučuje výrobca. Podľa známych symbolov zistíte presné pokyny, ktorých by ste sa pri starostlivosti a čistení mali držať. 

Vo všeobecnosti však môžeme tvrdiť, že okrem prania v práčke drvivá väčšina školských tašiek nepatrí ani do sušičky, nemali by sa žehliť a taktiež sušiť na priamom slnku. Aby bol školský ruksak opäť ako nový, siahnite po šetrnej drogérii alebo pomocníkoch, ktorých máte zaručene doma. Napokon, s čím by si overený ocot či sóda bikarbóna neporadili? 

Tip prvý: Voda a mydlo, nič viac netreba 

Na bežné znečistenie vám skutočne postačia títo dvaja pomocníci. O niečo účinnejšie je mamičkami overené žlčové mydlo, ktoré dnes nájdete už aj vo forme spreja a handrička z jemnej tkaniny. V ideálnom prípade siahnite po vlažnej vode, pretože práve horúca spôsobuje zrážanie niektorých látok a odstránenie škvŕn tak môžete ešte viac skomplikovať 

Tip druhý: Veľké znečistenie zvládne odstraňovač škvŕn 

Ak nepomôže čistenie pomocou jemného čističa a handričky, prípadne vidíte, že uplynulý školský rok bol pre tašku skutočnou skúškou ohňom, stavte na účinný odstraňovač škvŕn na textil. Postupujte podľa návodu na výrobku.

Tip tretí: Zápach a pot porazíte kuchynskými pomocníkmi 

Sóda bikarbóna, ako overený pohlcovač pachov, dokáže eliminovať nežiaduce pachy nielen z matraca, ale aj školskej tašky. Pokojne ju do nej nasypte. Potom stačí povysávať a nepríjemná aróma je preč. V prípade, ak máte dojem, že chrbtová časť, prípadne popruhy v teplejších mesiacoch dostali zabrať a pohltili nejednu kvapku potu, pomôže vám ocot. Je skvelým pomocníkom aj vo chvíli, keď v školskej taške objavíte “nový život” napríklad zo zabudnutej desiatej.

Tip štvrtý: Sušenie je dôležité 

Tak, ako v príapade čistenia, aj sušenie školskej tašky má svoje odporúčania. Ako sme už spomenuli, do sušičky rozhodne nepatrí. Preto musíte starostlivosť o tašku naplánovať tak, aby ste ju mohli po vyčistení jednoducho nechať preschnúť na čerstvom vzduchu. Nie však na priamom a intenzívnom slnku, ktoré môže spôsobiť vyblednutie farieb. Odpočinúť si na tmavé a suché miesto by ste mali dať ruksak až po úplnom vyschnutí.

Tip piaty: Impregnácia ako súčasť starostlivosti 

Posledným bodom, na ktorý by ste rozhodne zabúdať nemali, je impregnácia. Nie je to nič zložité, no niekoľko minút, ktoré jej venujete, môže ušetriť hodiny úsilia na projekte, s ktorým sa váš drobec trápil a on napokon v školskej taške zmokol. Mimochodom, vedeli ste, že impregnácia neslúži len na ochranu pred vodou, ale taktiež pred ďalším znečistením?

Veríme, že vám tieto tipy pomôžu šetrne a najmä účinne vyčistiť školskú tašku a peračník tak, aby boli obe pripravené na nadchádzajúci školský rok. Ak si neviete rady s výbavou do školy, prečítajte si, aké zbytočnosti by ste rozhodne kupovať nemali. Všetky potreby a drogériu na ideálne čistenie školskej tašky bez prania nájdete na www.demro.sk