Ako vybrať vhodný hrniec alebo kvalitné nože do kuchyne ako vianočný darček?

18.10.2021

Ako vybrať vhodný hrniec alebo kvalitné nože do kuchyne ako vianočný darček?

Hrnce aj kvalitné nože sú súčasťou každej funkčnej kuchyne. Ak premýšľate nad praktickým vianočným darčekom, ktorý zároveň poteší domácu pani (a niekedy i domáceho pána), práve s týmito dvoma vecami neurobíte krok vedľa. Avšak za predpokladu, že ich vyberiete správne. 

Urobte si prehľad vo svete hrncov a kvalitných nožov do kuchyne. Vďaka nemu a našim tipom sa vám určite podarí vybrať darček, ktorý bude stáť za to.

Tlakový hrniec, smaltované hrnce, hrnce na indukciu… Ak poznáte rozdiely, výber je jednoduchší

Pre niekoho, kto ju ešte neriešil, môže byť dilema “ako vybrať hrniec” banalitou. Avšak v momente, keď preklikávate stránky e-shopu s bohatou ponukou hrncov, môžete ostať mierne zaskočený množstvom výrobcov, veľkostí, ale i typov. Podľa čoho teda vybrať?

Nie je hrniec ako hrniec. Na čo sa zamerať, ak chcete darovať ten najvhodnejší?

Skôr, než si vymenujeme všetky možné dostupné materiály, z ktorých sa hrnce vyrábajú, je potrebné zodpovedať si niekoľko základných otázok.

Typ sporáku je dôležitý. Hrnce na indukciu vyberajte o niečo pozornejšie 

Táto informácia je nesmierne dôležitá najmä z dôvodu, že nie každý hrniec je vhodný na indukčnú varnú dosku. Klasické plynové a sklokeramické varné dosky vám možnosti vo výbere hrncov neobmedzujú. V prípade indukcie však platí, že vybraný hrniec musí byť feromagnetický. Oplatí sa teda vždy si dôkladne preštudovať pokyny k použitiu, prípadne sa poradiť s odborníkom. Laickú skúšku správnosti môžete vykonať aj doma. Ak hrniec udrží na svojom dne magnet, je vhodný aj na indukčnú varnú dosku. Šikovné riešenie dnes napokon ponúkajú adaptéry na indukciu, vďaka ktorým možno použiť aj nemagnetické hrnce.

Ako ovplyvňuje výber hrnca starostlivosť a spôsob použitia?

Okrem typu sporáku by ste si mali zohľadniť aj existenciu ďalších dvoch spotrebičov. Ten prvý – umývačka riadu, nepochybne dokáže ušetriť čas i energie pri starostlivosti o riad. Nie každý hrniec je však do umývačky vhodný (najmä z pohľadu materiálu). Zvážte teda, či dotyčnej osobe nerobí problém umyť hrniec ručne. A taktiež, či jej nepríde vhod zaobstarať hrniec, ktorý môže použiť aj priamo do trúby. V takom prípade hľadajte hrnce s odnímateľnými rúčkami alebo také, ktoré bez problémov odolajú vysokým teplotám.

Tlakový hrniec ako povinná výbava vychýrenej kuchárky. Prečo?

Ak patrí osoba, ktorej chcete hrniec darovať k “tradičnejším kuchárkam”, v jej kuchyni by celkom určite nemal chýbať aspoň jeden tlakový hrniec. Jeho nesporné výhody – úspora času potrebného na tepelnú úpravu pokrmu a taktiež energií, poznali už naše babičky. Na rozdiel od nich si však už dnes môžete vybrať z celej palety hrncov rôznych značiek s rôznym objemom. 

Nerezové, keramické či smaltované hrnce? Vyberáme hrniec podľa materiálu

Ak si skutočne chcete dať pri výbere hrnca záležať, neriaďte sa iba jeho dizajnom či cenou. Dôležité je najmä to, z akého materiálu je hrniec vyrobený.

Všestranné a dostupné nerezové hrnce

Nerezovým hrncom nikdy nič nepokazíte. I preto sú súčasťou nejednej kuchyne. Ľahko sa udržiavajú, dajú sa umývať v umývačke riadu a sú cenovo dostupné. Okrem toho ich možno použiť aj na indukčnú varnú dosku. Pri ich výbere odporúčame zamerať sa na overenú značku (napríklad obľúbené Tescoma hrnce), hrúbku materiálu a taktiež sendvičové dno

Imidžové smaltované hrnce vám padnú do oka 

 

Ikonické červené hrnce s bielymi bodkami či sada smaltovaných hrncov s ľudovým motívom potešia oko nejednej gazdinky. Tak, ako nerezové hrnce, i smaltované vašu peňaženku celkom určite nezlikvidujú. A hoci je možné bez obáv ich vložiť do umývačky, predsa len sú o niečo krehkejšie a ľahko sa môže stať, že sa kúsok smaltovaného povrchu odlúpne (dôvod na vyradenie hrnca). 

Odolné a spoľahlivé hrnce z liatiny sú stávka na istotu

Na jeden taký si celkom určite spomeniete ešte z čias, keď vám v ňom chutné pokrmy varila vaša babička. Liatinové hrnce často prežijú i generácie. Sú vhodné aj na indukčné varné dosky. Ak majú z liatiny celé telo, dokonca i do trúby a, napokon, znesú aj umývačku riadu. Sú o poznanie ťažšie a možno sa s nimi horšie manipuluje, no verte, že naše staré mamy vedeli, prečo po nich siahnuť vždy, keď varili svoje najvychýrenejšie recepty. Tá chuť jednoducho nemá obdobu.

Keramické či titánové hrnce pre náročnejších

Ak ste sa rozhodli pre niečo extra, možno vás oslovia práve keramické hrnce. Sú skvelým darčekom pre vyznávačov zdravotného štýlu, keďže je ich povrch natoľko nepriľnavý, že sa na ňom nepripáli ani jedlo pripravované bez tuku. Za zmienku stoja napokon i titánové hrnce, ktoré sú, podobne ako tie keramické, odolné aj pri tých najvyšších teplotách a všakovakých nehodách, pri ktorých by napríklad smatlované hrnce určite utrpeli ujmu. Hoci sa vyznačujú vyššou cenou, treba ich umývať ručne. 

Kvalitné nože do kuchyne ako darček? Preneste sa cez povery

Áno, o tom, že nôž ako darček nie je zrovna ideálnou voľbou, počul zrejme už každý. Povráva sa, že ostrý predmet by sa nemal darovať niekomu, na kom vám záleží, nakoľko to môže priniesť nešťastie. Skôr, než sa rozhodnete pre vianočný darček vo forme noža, presvedčte sa teda, nakoľko poverčivá je osoba, ktorej je adresovaný. 

Ak ste si istý, že váš darček nedbalí s výrazom hrôzy, v tom prípade sú kvalitné nože do kuchyne presne to, čo v nej domáci najčastejšie postrádajú. Ako také nájsť?

Vyberajte nôž podľa toho, na čo má byť použitý

Presný popis, na čo možno nôž použiť, síce nenájdete, no práve tvar čepele, dĺžka rukoväte a typ ostria predurčujú jednotlivé nože na konkrétny účel. Ak sa neviete rozhodnúť, aký vybrať, vsaďte na univerzálny nôž. Krok vedľa neurobíte ani s všestranným porciovacím nožom, ktorý sa vyznačuje dlhšou a užšou čepeľou, vhodnou na akékoľvek krájanie mäsa, ovocia a zeleniny na plátky či iné porcie. 

Na presnejšie krájanie a rezanie je skvelým pomocníkom nôž na zeleninu so zúbkovanou čepeľou. Podobnou sa vyznačuje nôž na chlieb, ktorý taktiež nesmie chýbať v žiadnej dobre vybavenej kuchyni. Špeciálne nože, ako napríklad vykosťovací nôž, filetovací nôž alebo nôž na syr zvoľte v prípade, ak viete, že obdarovaný obľubuje ryby alebo rôzne syrové hody. 

Za kvalitným nožom do kuchyne stojí značka a niekoľko dôležitých parametrov

Samozrejme, nemusí to byť pravidlom. Či už sa rozhodnete pre nože Tescoma, alebo inú známu značku, zamerajte sa tieto detaily:

  • príliš ľahký a lacný nôž nielen pôsobí, no zväčša aj je menej kvalitný
  • o kvalite noža hovorí ostrá a pevná čepeľ
  • okrem čepele sa zamerajte aj na rukoväť, ktorá musí dobre padnúť do ruky
  • ohýbanie čepele u väčších nožov je znakom zníženej kvality
  • všímajte si vyváženie rukoväte a čepele
  • ostrie noža je po celej dĺžke čepele
  • materiál rukoväte je príjemný, nenáročný na starostlivosť a pri manipulácii s nožnom sa v ruke nešmýka

Hrnce a kvalitné nože do kuchyne sú naozaj skvelým vianočným darčekom, ktorý ocení každá domácnosť. Pri ich výbere je však dôležité vyznať sa v ich sortimente a popremýšľať, ktorý typ ocení obdarovaná osoba najviac, prípadne jej práve vo vybavení kuchyne chýba. Na www.demro.sk nájdete všetko potrebné.

 

Autor fotky: cottonbro na Pexels

Do konca októbra 2021 zľava 20 % na celý sortiment TESCOMA pri nákupe nad 20€ . Použite Zľavový kód TESCOMA20