Ako vybrať vhodnú pc zostavu alebo notebook na dištančné vyučovanie?

08.11.2021

Mnohí žiaci a študenti sú dnes odkázaní na štúdium na diaľku, takzvané dištančné štúdium. 

Mnohí žiaci a študenti sú dnes odkázaní na štúdium na diaľku, takzvané dištančné štúdium, ktoré si vyžaduje tak trochu iné pomôcky, než na aké sme boli doposiaľ zvyknutí. Hoci u nižších ročníkov klasický spôsob prezenčnej výučby a domáca príprava na vyučovanie nevyžadovali zákonite notebook alebo domácu pc zostavu, situácia, kedy sa štúdium presunulo do domácnosti, určuje aj nové pravidlá. 

Dokonca už ani prvák základnej školy sa bez počítača, s ktorým sa spája s vyučujúcim a zvyškom triedy, nezaobíde. Podľa čoho vybrať ten správny?

Večná dilema: notebook alebo PC zostava. Ktorý variant je na domáce učenie sa vhodnejší? 

Porovnávanie výhod notebookov a klasických počítačov je otázka, ktorou sa zaoberajú mnohé domácnosti, ale často i jednotlivci. Hoci je jasné, že základným rozdielom je práve mobilita, nie je to vždy počítačová zostava, kto ťahá za kratší koniec.

PC zostava môže rásť spolu s nárokmi vášho dieťaťa

Tí, ktorí vsádzajú na stolný počítač – teda klasický koncept pozostávajúci z takzvanej skrine alebo bedne, monitora a klávesnice s myšou, majú jednu nepopierateľnú výhodu. A tou je práve možnosť bez problémov meniť jednotlivé časti tejto zostavy, dokonca si ju ľubovoľne vyskladať. Kvalitný počítač jednoducho doplníte monitorom a počítačovými doplnkami aj v prípade, ak jedna z častí PC zostavy vypovedá svoju službu. Podobne je to však aj so samotným hardware-om počítača. Komponenty, ako napríklad pamäť či grafickú kartu je možné meniť aj v tele samotnej počítačovej skrine. Vo chvíli, kedy z vášho drobca vyrastie napríklad nádejný fotograf či grafický dizajnér, oceníte práve možnosť, že počítač môže rásť spolu s ním.

Kompaktný, mobilný a praktický notebook pokrýva celú škálu nárokov

Kým v minulosti platilo, že boli notebooky menej výkonné, rýchlo sa prehrievali, ich monitory sa vyrábali s menšou uhlopriečkou a napokon i ich najväčšia výhoda – mobilita, bola obmedzená párhodinovou výdržou batérie, dnes sú tieto nevýhody skôr minulosťou. Kvalitný notebook vám pokojne vydrží bez potreby napájania 6 a viac hodín, ich štíhle telo ukrýva skutočne pokrokové základné dosky s hardware-om, ktorý prináša bezproblémový výkon, dostatočnú svižnosť, nadpriemernú kapacitu úložiska a napokon i kvalitné zobrazenie. V prípade študentov však treba prihliadať na skutočnosť, že spolu s neobmedzenou mobilitou často prichádza k nezdravému spôsobu sedenia pri štúdiu (ležanie na pohovke a pod.), ktorý sa môže prejaviť na zhoršenom zdravotnom stave či vývoji dieťaťa. 

Riešenie All-in-one osloví najmä dizajnom 

Okrem klasickej PC zostavy a notebooku je tu však i zlatá stredná cesta. Riešenie All-in-one, ktoré fyzicky pozostáva len z monitora obsahujúceho všetok potrebný hardware, má prvky stolového počítača a notebooku zároveň. Neplatí však pravidlo, že si zo stolového počítača a notebooku vzalo len tie najväčšie výhody. I napriek tomu však existuje skupina používateľov, ktorí dokážu presne takéto riešenie (často z profesijných dôvodov) oceniť. Celkom určite totiž rieši problém s nedostatkom miesta v prípade umiestnenia počítačovej skrine. Pokiaľ si nepotrpíte na extra výkone a neobmedzených možnostiach pohybu s notebookom, je All-in-one s dotykovým displejom ideálnym riešením práve pre vašu domácnosť.

Podľa čoho vyberať notebook alebo PC zostavu na dištančné vzdelávania? 

Najdôležitejším kritériom pri výbere počítača je uvedomiť si, na aké možné účely ho budete využívať. Hoci možno práve v tejto chvíli hľadáte počítač vhodný na učenie sa pre vaše dieťa, napokon ale zistíte, že by sa aj vám zišiel odolnejší notebook, ktorý môžete využiť pri pracovných stretnutiach. Alebo staršiemu súrodencovi PC zostava s výkonnejšou grafikou pre najnovšie hry. Zohľadniť teda treba aj nároky ostatných členov domácnosti. 

Počítač alebo notebook na domáce použitie bez extra nárokov

Ak ste si istí, že sa bude počítač využívať výhradne na prehliadanie webových stránok a bežnú online komunikáciu (e-mail, sociálne siete a pod.), prípade sa budú využívať najmä programy z kancelárskeho prostredia (písanie, tabuľky či prezentácie), rozhliadnite sa po jednoduchších zariadeniach. Základom je operačný systém, v ktorom môžete bez problémov fungovať a vaše dieťa využívať programy potrebné na učenie sa. Pre spojenie sa s vyučujúcim prostredníctvom vizuálnych online programov budete potrebovať integrovanú alebo externú webkameru a napokon i mikrofón

Kancelársky notebook – zlatá stredná cesta 

Aj v oblasti notebookov už nájdete také, ktoré dokážu splniť nároky nielen na bežné domáce používanie, ale i prácu v niekoľkých programoch a aplikáciách naraz, bez nepríjemného zasekávania sa. O niečo vyššie nároky na svižnosť a rýchle reakcie, dostatočne veľký displej, a napokon, opäť i operačný systém v najnovších verziách, celkom určite nenechá v štichu vášho malého študenta a dokonca ani vás v prípade, ak ho použijete na pracovné účely. Za zmienku stoja modely s numerickou klávesnicou, ktoré dokážu nahradiť v prípade častejšej potreby písania plnohodnotnú externú klávesnicu. Výhodou je i fakt, že sa táto kategória s názvom kancelárske notebooky radí k tým, ktoré sa príliš neprehrievajú ani počas niekoľko hodinovej prevádzky.  

Ak chcete myslieť o krok vpred alebo má štúdium už vyššie nároky 

Napokon, dištančné vzdelávanie je v prípade pandémie aktuálne pre všetky ročníky, nielen základných, ale i stredných a vysokých škôl. Najmä pre stredoškolákov a vysokoškolákov, ktorí sa rozhodli pre študijné odbory vyžadujúce si spoluprácu s rôznymi grafickými editormi alebo programami (budúci grafici, strojári, stavbári, projektanti), je vhodné vyberať PC zostavu alebo notebook s výkonnejším procesorom, pamäťou, ale i grafickou kartou. Verte, že sa vám za takýto počítač poďakujú aj v momente, keď si budú chcieť zahrať najnovšie počítačové hry.

Aké parametre sledovať pri výbere počítača vhodného na vyučovanie a štúdium v domácich podmienkach? 

Ak nemáte prehľad vo všetkých skratkách a označeniach, ktoré pri popise k jednotlivým počítačom predajcovia ponúkajú, nemusíte hneď zúfať. Prinášame prehľad tých najzákladnejších, ktoré by ste mali ustriehnuť, aby zariadenie splnilo minimálne vyššie uvedené nároky. 

Procesor 

Na našom trhu dominujú najmä výrobcovia Intel a AMD. Ten prvý ponúka v základnej rade procesory s označením Pentium a Celeron, o niečo vyššie požiadavky zvládne Intel Core i3 a Intel Core i5, ktorý nesklame ani v prípade náročnejších hier a aplikácií. Konkurenčný výrobca ponúka procesor s označením AMD Athlon pre nenáročných používateľov, o triedu vyššie počítače sú tie, ktoré tele obsahujú označenie procesora série AMD A

Operačná pamäť – RAM 

V prípade operačnej pamäte sa nedajte zaskočiť nízkymi ciframi. Nie je to totiž klasické úložisko pre vaše súbory, akým je pevný disk. Pre bežného používateľa, ktorý si občasne prehliada stránky na internete, prípadne používa na monitore otvorených hneď niekoľko aplikácií a okien, celkom určite postačí 8GB RAM.

Grafická karta 

Ak sa skutočne nejedná o profesijné štúdium so zameraním na grafické programy či vizualizáciu, grafická karta pri výbere PC zostavy alebo notebooku na domáce vzdelávanie nezohráva dôležitú rolu. Je preto zbytočné zaťažovať sa porovnávaním minimálnych rozdielov, ktorých vylepšením sa snažia výrobcovia grafických kariet osloviť najmä hráčov a multimediálnych používateľov.

Pevný disk alebo hard disk 

Táto časť vášho nového počítača bude miestom, kde sa uložia všetky vaše fotografie z dovolenky, ale i záverečné a ročníkové práce vášho študenta. Okrem veľkosti v gigabajtoch je však na mieste aj výber medzi HDD a SSD pevným diskom. V prípade HDD vyberajte od veľkosti 250 GB, a ak sa jedná o novšie SSD disky, ktoré sú navyše menej hlučnejšie a majú vyššiu prenosovú rýchlosť, začínajú hodnoty na postačujúcich 120 GB. Rozumným finančným kompromisom je kombinácia SSD a HDD, ktorú nájdete vo vybraných PC zostavách.

Operačný systém 

Aj v tomto prípade možno hovoriť reálne o dvoch riešeniach, ktoré si najčastejšie používatelia počítačov v domácnosti vyberajú. Najrozšírenejší Microsoft Windows s aktuálne najvyššou verziou operačného systému Windows 11 a konkurenčný Apple s MAC OS X. V druhom prípade je však nutné podotknúť, že operačný systém MAC OS je kompatibilný len s počítačmi spoločnosti Apple. Windows, naopak, môžete nainštalovať do notebooku značky Asus ale i stolového počítača značky Lenovo. 

Na záver: Koľko stojí PC zostava alebo notebook na dištančné vzdelávanie?

Samozrejme, konkrétnu sumu vám nepovie nikto. Ponuka u jednotlivých predajcov sa aj v prípade toho istého modelu odlišuje. V úplnom základe, ktorý často neobsahuje napríklad operačný systém, si pripravte čiastku od 300 €. PC zostava alebo notebook pre bezproblémové bežné používanie a nenáročné kancelárske práce začína približne od cenovej hladiny 500 €, počítače s vyššími nárokmi na výkon približne od 700 €

Okrem samotného výberu počítača je dôležitý aj výber predajcu, od ktorého sa zariadenie rozhodnete zakúpiť. V online obchodnom dome www.demro.sk vám radi pri výbere podáme pomocnú ruku.