Ako udržiavať drevenú kuchynskú dosku na krájanie v absolútnej čistote? Zaručene takto!

27.07.2023

Udržiavanie drevenej dosky na krájanie jedla je dôležité z hľadiska hygieny, aby sa minimalizovalo riziko kontaminácie a rastu baktérií. Tu je jednoduchý a účinný postup, ako správne udržiavať drevenú dosku čistú a bezpečnú 

Tu je zaručený, rokkmi overený krátky postup, ako drevenú bambusovú dosku čistiť a udržiavať v čistote a dokonalosti.

Udržiavanie drevenej dosky na krájanie jedla je dôležité z hľadiska hygieny, aby sa minimalizovalo riziko kontaminácie a rastu baktérií. Tu je jednoduchý a účinný postup, ako správne udržiavať drevenú dosku čistú a bezpečnú:

1. Umývanie rukou:

Pred začatím čistenia dosky si umyte ruky mydlom a teplou vodou. Tým minimalizujete prenos baktérií zo svojich rúk na dosku.

2. Opláchnutie teplou vodou:

Opláchnite drevenú dosku teplou vodou, aby ste odstránili viditeľné častice jedla a nečistoty.

3. Čistenie špongiou alebo kefkou:

Použite mäkkú špongiu alebo kefku na čistenie povrchu dosky. Môžete použiť aj malé množstvo jemného mydla na umývanie,alebo saponátu na riad , ale vyhnite sa agresívnym čistiacim prostriedkom, ktoré by mohli poškodiť drevo.

4. Odstránenie škvŕn a zárezov:

Ak na doske zostali škvŕny z farbeného jedla alebo zárezy od nožov, môžete použiť citrónovú šťavu alebo pastu z jedlej sódy a vody na ich odstránenie. Potom dobre opláchnite.

5. Dezinfekcia octom:

Na dezinfekciu drevenej dosky použite slabý roztok bielidla na báze octu (napríklad zmiešaním vody a octu v pomere 1:1). Namočte utierku do roztoku a otierajte celú dosku. Potom dobre opláchnite teplou vodou.

6. Vysušenie a sušenie:

Po umytí a opláchnutí dôkladne osušte dosku čistou utierkou a nechajte ju voľne uschnúť na vzduchu. Nenechávajte dosku namočenú vode, pretože to môže spôsobiť deformáciu dreva a rast plesní.

7. Olejovanie dreva a bambusovej zmesi:

Pravidelne (napríklad raz mesačne alebo po potrebe) nanesie na dosku niekoľko kvapiek oleja určeného pre krájacie dosky alebo potraviny (nie obyčajného kuchynského oleja). Pomôže to zachovať vlhkosť dreva a predlžuje životnosť dosky.

Týmto jednoduchým postupom udržiavania drevenej dosky na krájanie zachováte jej hygienické a bezpečné používanie. Pamätajte, že pravidelná údržba je kľúčom k dlhšej životnosti a kvalite vašej drevenej dosky v kuchyni.

 

foto:pixabay.com