Ako správne nastaviť študijné návyky vášho dieťaťa?
Ako deťom nastaviť proces učenia sa, aby to prinášalo výsledky? Nuž, je naozaj len minimum detí, ktoré si vedia nastaviť režim sami a zvládať školskú rutinu tak, aby sa kde-tu neobjavil nervový výlev, krik alebo dokonca plač.
V období, keď kratšie dni striedajú dlhšie noci a školopovinné deti veľkú časť svojho dňa trávia učením sa, bojujú mnohí rodičia s jasnou výzvou. Ako deťom nastaviť proces učenia sa, aby to prinášalo výsledky? Nuž, je naozaj len minimum detí, ktoré si vedia nastaviť režim sami a zvládať školskú rutinu tak, aby sa kde-tu neobjavil nervový výlev, krik alebo dokonca plač. Niet sa čomu čudovať. Deti dnes, dokonca viac než inokedy, čelia rôznym rušivým vplyvom a nástrahám, ktoré musia popri zavedení tých správnych študijných návykov zdolávať.
Od čoho sme tu však my, rodičia? Ak chcete svojmu drobcovi alebo teenagerovi pomôcť, aby učenie sa nebolo mučenie, čítajte ďalej. Máme pre vás niekoľko overených tipov, ako na to.
Prečo je pre deti ťažké zvládať školskú rutinu?
Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Avšak na to, aby ste príčinu (a možno ich je dokonca viac) odhalili, je potrebný jeden malý trik. Vlastne to nie je žiadne kúzlo, len niečo, na čo my dospelí s pribúdajúcim vekom zabúdame. Empatia. Kedy ste sa naposledy pokúsili do svojho dieťaťa vcítiť? Pozrieť sa na svet jeho optikou a skúsiť sa nastaviť na jeho vlnovú dĺžku?
Možno si práve teraz spomínate na tie otravné nedeľné dopoludnia, kedy mama varila obed pre celú rodinu a vy ste sa za kuchynským stolom drvili násobilku. Alebo nekonečné projekty na prírodovedu, z ktorých ste mali lepidlo pomedzi prstami namiesto toho, aby ste v lese objavovali tajné zákutia na schovávačku s kamošmi.
Už to máte? ????
Ak sa práve u vás dostavil takzvaný AHA moment, blahoželáme. Ste na správnej ceste k tomu, aby ste svojmu dieťaťu pomohli zvládnuť nastaviť školské návyky tak, aby ich zvládalo čo najlepšie.
Aké sú najčastejšie prekážky, ktoré na deti pri učení sa striehnu?
Keď už ste zrejme nastavení na tú správnu vlnovú dĺžku, poďme sa pozrieť na to, s akými imaginárnymi nepriateľmi vaše dieťa pri učení sa bojuje. Možno nemajú také účinné zbrane a nadprirodzené schopnosti, ako Hulk, Ironman, čierna čarodejnica z ríše divov alebo zlá macocha. Výsledok je však podobný. Pokrčený zošit, rozzúrený dupot a pokazená nálada celej rodiny sú dôkazom, že ste sa ocitli uprostred boja. Čo ho z najväčšou pravdepodobnosťou zapríčinilo?
- Nedostatok motivácie
- Únava alebo nedostatok spánku
- Rušivé vplyvy
- Neexistujúca rutina alebo vysovený odpor voči nej
- Preťaženosť
- Prokrastinácia
- Zlý time management
- Nevhodné prostredie
- Neúčasť rodiča v procese učenia sa
- Nediagnostikované problémy
Celkom dosť, nemyslíte? Aby sme vám však neostali dlžní to najdôležitejšie, nech sa páči niekoľko efektívnych odporúčaní, ako si s touto náložou nástrah pre učení sa poradiť.
5 tipov, ako deťom vytvoriť zdravé študijné návyky
Zvážte individualitu svojho dieťaťa
Asi ste už zrejme prišli na to, že je každé dieťa iné. Najmä, ak ich máte doma viac. Kým jeden učenie sa zbožňuje, druhý toleruje ako povinnú jazdu a tretí možno z duše neznáša. Preto vopred malé upozornenie – univerzálny návod, ktorý platí na všetky deti, jednoducho neexistuje. Je preto na vás, aby ste vzali v úvahu povahu svojho potomka a vopred eliminovali všetky “rozbušky”, ktoré by mohli vašu snahu prekaziť.
Vysvetľujte a dieťa k učeniu motivujte
Opäť raz sme pri tej empatii. Nám, dospelým, je totiž jasné, že ak nezvládnu plávať vo vodách prvého stupňa základnej školy, v tom druhom sa budú už brodiť. Na strednej lapať po dychu a tým sa vlastne celá púť ich vzdelávaním môže skončiť. A že to môže byť riadne búrlivá plavba! Deti však nevidia dôsledky. Niekedy vlastne ani nechápu tomu, prečo by sa učiť mali. Je preto dôležité pokúsiť sa vysvetliť im potrebu vzdelania na reálnych príkladoch. Alebo na ich vlastných snoch, ktoré si určite vyžadujú znalosti a vedomosti pre ich dosiahnutie. Dobrou cestou, ktorá rozhodne stojí za skúšku, je aj pozitívna motivácia. Na rozdiel od vyhrážok a trestov vyskúšajte dieťa navnadiť na aktivitu, ktorú má rado a vysvetliť mu, že čím skôr zvládne povinnosti, môže sa venovať svojim záľubám a hre.
Nezabúdajte na vhodné prostredie na učenie sa
Odborníci odporúčajú zabezpečiť pre deti vlastný písací stôl, ergonomickú stoličku, optimálne svetlo a dostatočne veľkú pracovnú plochu, kde deti môžu správne držať písacie potreby a nakloniť si zošit tak, ako sa to učia v škole. To je ten ideálny model. Realita je však často úplne niekde inde. Deti sa skutočne najčastejšie učia za kuchynským stolom, prípadne kdekoľvek, kde im to je pohodlné. Na tom by nebolo nič zlé, avšak pozor na polohy, ktoré deformujú ich držanie tela, negatívne ovplyvňujú krasopis alebo prispievajú k rušivým vplyvom počas učenia (napríklad na gauči v ľahu popri sledovaní televízie).
Eliminujte rušivé vplyvy počas učenia sa
Dieťa by skutočne malo mať svoje “útočisko” v podobe pracovného miesta, kde sa môže nerušene učiť. To znamená, že ho neovplyvňuje okolitý hluk alebo vizuálne podnety neustále pútajúce jeho pozornosť. Len ťažko sa tak dokáže sústrediť na to, čo sa od neho v zadaní vyžaduje, nieto ešte spracovať učebnú látku. K rušivým vplyvom jednoznačne rátame aj telefóny, tablety a smart hodinky, ktoré ho odpútavajú od procesu učenia sa.
Rutina áno, ale nezabudite ju prispôsobovať okolnostiam
Chceli by ste nastaviť svojmu dieťaťu študijnú rutinu v zmysle presného času, kedy by sa malo úlohám venovať? Opäť raz skvelá predstava, no ak zohľadníme všetky vyššie uvedené body, takmer nereálna. Pravidlá typu najprv úlohy, potom zábava rozhodne prispievajú k motivácii a padnú na úrodnú pôdu v prípade ideálneho režimu dňa a osobného nastavenia vášho dieťaťa. Spomeniete si však, kedy to naposledy bolo? Aj z toho dôvodu je trvanie na presnom čase a presne nalinajkovanej rutine priam nemožné. Aj rutinu je však možné ohýbať a prispôsobovať podľa aktuálnych potrieb a okolností, ako je napríklad únava, hlad, udalosti z prežitého dňa a podobne.
Podarilo sa vám načerpať nejaké tipy, ktoré by mohli vašim deťom pomôcť zlepšiť ich študijné návyky? Veríme, že áno. A ak vám to vypáli tak skvele, že vám náhle dôjdu potrebné pomôcky, všetko do školy nájdete za skvelé ceny u nás, v DEMRO.
foto:pixabay.com