Ako sa staráte o pleť v jesennom čase?

11.09.2020

Základ, čo by ste mali vedieť o pleti na jeseň. 

Priatelia, je to tak a opäť je tu farebná jeseň s častými zmenami počasia, pri ktorých ortuť v teplomeri klesá čoraz nižšie. Mení sa nielen naša duša, ale i telo a pleť, ktorá si v tomto období zaslúži viac pozornosti. Azda prvým krokom bude zaobstarať si kvalitné krémy s väčším obsahom minerálov, vitamínov a kolagénu. Avšak ani počas nastupujúcich chladnejších mesiacov by sme nemali ignorovať hydratačné krémy, ktoré sme viac používali v lete. Nezabúdajme ani na výživné masky, napr. z výťažkov olív, aplikované aspoň dvakrát týždenne. Na jeseň je naša pleť viac namáhané, hoci aj leto na nej zanecháva výrazné stopy, ako pigmentové škvrny, prvé vrásky či ich prehĺbenie. Prvotnou regeneráciou by mal by dostatočný prísun vitamínov z ovocia a zeleniny, ktoré jeseň ponúka plným priehrštím.

Napríklad na predĺženie zhnednutia a ochranu voči voľným radikálom pokožky je výborná kombinácia beta karoténu s vitamínmi A, E a C konzumovaním mrkvy, kapusty cvikly a rajčín. Pleť potrebuje stálu hydratáciu, ktorá patrí k základom starostlivosti. Od množstva vody v pokožke závisí nielen jej vzhľad, ale i celkový stav. Nedostatok vody v pokožke je totiž jednou z hlavných príčin urýchlenia je procesu jej starnutia.

Pleť treba hydratovať aj znútra prísunom vody alebo nesýtenej minerálky. Voda je ideálny prostriedok na dlhodobé a pravidelné zavlažovanie organizmu. Zvonku sa pleť dá hydratovať kvalitnými hydratačnými krémami podľa typu pleti, alebo aplikovaním rôznych hydratačných masiek. Vyrobiť si ich môžeme aj doma zo surovín ako jogurt, sladká, resp. kyslá smotana, uhorkové kolieska i šupky, alebo si namiešať masku z bieleho jogurtu, medu a droždia. Vhodné je používanie krémov s obsahom ceramidov, močoviny a kyseliny mliečnej. Len dostatočná hydratácia prispeje k tomu, že budeme mať hebkú a vláčni pleť bez vrások.

V zimnom období naša pokožka dostane po každej stránke poriadne zabrať. Vonku už je škaredo, chladno a vlhko, vnútri zasa sucho a teplo. Na prvom mieste je ochrana pred nepriaznivými vplyvmi, čo rovnako platí pre všetky typy pleti o suchej, cez mastnú až po normálnu. Aj v zime je potrebné dbať na to, aby denný krém obsahoval UVA a UVB ochranu, pretože hoci zimné slnko nehreje, stále si zachováva svoju silu. Zima sa nesie v znamená výživy, čo platí aj o kozmetike. Pre suchú pleť je napr. vhodný krém s mastnou konzistenciou a vitamínmi A a C, pretože ju dôkladne chránia. Pri pravidelnom používaní zmizne podráždenie pleti z chladu, nebudú vznikať suché miesta a pokožka v mrazivom počasí nepopraská. Starostlivosť o pleť v zimnom období je oveľa dôležitejšia ako v lete, vzhľadom na rýchle striedanie teplôt, studenému vetru, ale i slnku najmä na horách. Keďže v zime trávime veľa času vo vykúrených miestnostiach a suchý, teplý vzduch pleť vysušuje, hydratačný krém s dostatkom tekutín je to pravé orechové. Škodí iba vtedy, keď ho použijeme krátko pred tým ako sa vyberieme na prechádzku do mrazivého dňa. Vtedy radšej použijeme mastný krém, bez ktorého sa v zime nezaobíde ani mastná pleť.

Na výživu pokožky treba použiť prípravky s obsahom vitamínov A, D, E, C a B, enzýmov, koenzýmu Q10, minerálnych látok, rastlinných a živočíšnych tukov, extraktov z rastlín, čaju, morských rias, elastínu a kolagénu, ktoré pokožke dodávajú potrebnú energiu na obnovu a zvyšujú metabolizmus. Dôležitý je tiež pobyt na čerstvom vzduchu, šport a výdatný spánok. Nezanedbateľné nie je ani profesionálne sezónne kozmetické ošetrenie pleti. Existuje už nová generácia ošetrení, ktoré rešpektujú biorytmus prírody. Pokožke pomáhajú dvakrát do roka načerpať energiu, teda presne vtedy, keď sa mení podľa jednotlivých ročných období: jar – leto, jeseň – zima.
O pleti.
Pokožka je najväčší telový orgán, ktorý nás chráni pred škodlivými vplyvmi – znečisteným ovzduším, poveternostnými podmienkami, slnkom, vetrom či snehom, a preto si zaslúži ochranu a starostlivosť po celý rok. Cez pokožku sa z tela odvádzajú toxické látky, príznakom jej čistenia sú napr. i vyrážky pred alebo počas menštruácie, a keď pleti niečo chýba, stáva sa suchou až šupinatou, ak má niečo navyše, tak je mastenejšia.

Pleť na tvári je najviditeľnejšou časťou pokožky.Je akýmsi zrkadlom človeka.Je tiež odrazom nášho životného štýlu. Má viacero vrstiev a najdôležitejšou z nich je epiderma, na ktorú môžeme pôsobiť pomocou kozmetických prípravkov. Tie však treba správne používať podľa jednotlivých typov pleti – veľmi suchej, suchej až zmiešanej, zmiešanej až mastnej, mastnej až veľmi mastnej,.A preto každá z nich si zaslúži pozornosť a iné, presne určené výrobky z radov telovej kozmetiky.