Ako sa naučiť kresliť? Spoznajte základné techniky kreslenia

03.09.2021

Na kreslenie je potrebný talent. Alebo... 

Ako sa naučiť kresliť? Spoznajte základné techniky kreslenia

Na kreslenie je potrebný talent. Alebo… sa môžete kresliť s tými správnymi pomôckami na kreslenie, riadnou dávkou trpezlivosti a overenými radami od odborníkov pokojne aj naučiť. A práve tie sme zozbierali pre každého, kto premýšľa nad tým, ako sa čo najefektívnejšie naučiť kresliť a tentokrát to nevzdať

Vrhnete sa na ne spolu s nami?

Základné techniky kreslenia ceruzkou pre malých aj veľkých 

Skôr, než sa dostaneme k tipom, ako sa naučiť krásne kresliť aj v prípade, ak vo vašom rodnom liste nesvieti meno Pablo Picasso, vráťme sa o krok späť. Techník kreslenia je neúrekom. Odvíjajú sa najmä od toho, čím sa rozhodnete kresliť alebo maľovať (ceruzka, pero, tuš, vodové či akrylové farby a pod.). 

Základom nášho snaženia bude na prvý pohľad jednoduchá vec – čiara. Práve s ňou sú spojené základné techniky kreslenia, ktoré je potrebné osvojiť si a najmä, ako sa dočítate o pár viet ďalej, neúnavne pomocou nich kreslenie trénovať. Ak ste si už zadovážili vhodnú ceruzku a na stole pred vami prázdnotou zíva skicár či výkres, pokojne si každú jednu techniku kreslenia vyskúšajte spolu s nami. Rýchlo zistíte, že ste mnohé z nich už niekedy určite použili.

Technika kreslenia ceruzkou č.1 – čmáranie v líniách 

Táto najčastejšia technika spočíva v jednoduchom pohybe ruky, kedy prítlakom ceruzky o podklad kreslíte čiary z jednej strany na druhú. Podľa sily, akou na ceruzku zatlačíte, koľkokrát prejdete po tej istej línii a taktiež toho, aký typ ceruzky ste si zvolili, vytvárate tmavšie a svetlejšie miesta.

Technika kreslenia ceruzkou č.2 – voľné čmáranie 

Nezáleží na tom, či budete rukou kopírovať rovnú líniu čiary, alebo jemne krúžiť zápästím a vytvárať zhluky kruhov, vlniek alebo oblúkov. Pri voľnom čmáraní opäť platí pravidlo, že čím väčší prítlak na ceruzku vyviniete a koľko vrstiev na jednom mieste urobíte, tým bude kresba na danom mieste tmavšia.

Technika kreslenia ceruzkou č.3 – bodkovanie 

Nielen pomocou čiar, ale aj vďaka bodkám, môžu vznikať nádherné obrazce. Chce to však riadnu dávku trpezlivosti. Namiesto mihotania rukou sem a tam vytvárame rukou len prítlak na hrot ceruzky. Tam, kde použijeme bodky v hustejšej frekvencii, vznikne tmavšia farba, v opačnom prípade farba bledá.

Technika kreslenia ceruzkou č.4 – mriežkovanie 

Ak sa vrátime späť k základnému tvaru kreslenia – čiare, nemôžeme vynechať i techniku kreslenia pomocou šráfovania či mriežkovania. Čaro sa ukrýva vo vytvorení mriežky pomocou na seba kolmých čiar. Hustejšie kreslené čiary vytvárajú tmavšie časti obrazu a tie, ktoré majú medzi sebou viac voľného miesta, naopak bledšie.

Kreslenie pre začiatočníkov. Ako to (opäť) nevzdať?  

Či už máte dvanásť rokov, alebo štyridsať sedem a kreslenie vás chytilo za srdce, naučiť sa ho môžete i napriek tomu, že ste dosiaľ neboli označený za prirodzený talent. Aj vďaka vyššie spomenutým technikám sa ho totiž môže naučiť ktokoľvek. Ako na to?

Nenechajte sa odradiť počiatočným neúspechom  

Pozrieť sa na predmet pred sebou a nakresliť ho dokonale proporčne, symetricky a navyše aj s nádychom reality, dokáže len málokto. Napokon, ak by to bol váš prípad, zrejme by ste tento článok nečítali. Hoci je pravdou, že si techniku kreslenia dokáže osvojiť takmer každý, to najdôležitejšie je trpezlivosť. Tá v prípade kreslenia nielen ruže, ale celé záhony kvetov prináša.

Vráťte sa späť do školských lavíc  

Samozrejme, myslíme obrazne. Začiatočné zručnosti a tréning naberiete aj popri detských omaľovánkach. Skvele sa na nich trénuje napríklad prítlak a vyskúšať si môžete aj všetky uvedené techniky, ktoré sme popísali vyššie. Druhým spôsobom, ako si natrénovať kreslenie sú skice. Vyberte si jednoduchší obrázok a predkreslite si ho pomocou ceruzky. Keď bude hotový, pôvodnú skicu jednoducho zmažte alebo vygumujte. 

Poobzerajte sa po internete  

Dnešná doba ponúka mnoho vymožeností, ktoré by bolo škoda nevyužiť. Hlavným zdrojom vašich nových poznatkov ohľadom kreslenia môže byť okrem kvalitného kurzu aj internet. Práve tam nájdete nielen množstvo online kurzov kreslenia, ale taktiež návodov, tipov a napokon i obrázkov, ktoré si môžete prevziať ako predlohu. 

Stanovte si vždy novú výzvu  

Aby ste sa posúvali vpred, nezabudnite na seba nároky neustále zvyšovať. Neuspokojte sa s dokonale symetrickou skicou vašej ruky, pokúste sa o celé telo. Na začiatok, napríklad, vyskúšajte vytvoriť jednoduchú detskú omaľovánku z notoricky známych detských postavičiek. Neskôr môžete prejsť na prekreslovanie z fotografií a ak budete so sebou spokojní, pustite sa do kreslenia 3D objektov z reálnej predlohy, napríklad v postupnosti pohár, stolička, kvety vo váze, vaša tvár zo zrkadla a podobne. To, na čo by ste však nemali tlačiť je čas

Na svoju cestu nezanevrite, odkladajte si všetky nákresy  

Poznáte to, nie je dôležitý cieľ, ale cesta. Celkom určite to platí aj v prípade kreslenia. A keďže sa jedná o umenie, táto cesta nemá konca. Najdôležitejšie je, že vás to baví a neustále sa posúvate vpred. Dôkazom toho sú aj prvé skice, nákres či iné pokusy, ktorými ste si prešli. Naša rada znie – nevyhadzujte ich. Práve na nich uvidíte ten pokrok, ktorý sa vám podarilo dosiahnuť.

Vliali sme vám do žíl práve novú nádej, že pre vás dvere do sveta kreslenia nemusia byť zatvorené aj keď ste to už niekoľkokrát vzdali? V tom prípade smelo do toho. Stačí sa vyzbrojiť ceruzkami, skicármi či inými doplnkami na kreslenie a jednoducho začať. Všetko potrebné nájdete na stránke www.demro.sk.

 

Foto zdroj : Autor fotky: Vlada Karpovich na Pexels

Zľavový kód "JESEN" použite v objednávke nad 55 €. Ušetrí vám 10% z hodnoty nákupu. 

Neplatí na akciové ceny. Kódy pre zľavu sa nedajú kombinovať. Patí do 30.9.2021