Ako nájsť najlepší kuchynský robot, ponorný či ručný mixér?

16.01.2023

Najlepší kuchynský robot je ten, na ktorého sa môžete spoľahnúť pri všetkých svojich kuchynských výtvoroch. 

Najlepší kuchynský robot je ten, na ktorého sa môžete spoľahnúť pri všetkých svojich kuchynských výtvoroch. Nezáleží na tom, či ste začiatočník a hľadáte šikovného pomocníka alebo je varenie a pečenie vaša vášeň. Ponorný mixér, ručný mixér alebo rovno kuchynský robot dnes do dobre vybavenej kuchyne neodmysliteľne patria. Prečítajte si, podľa čoho vyberať nový mixér a na čo sa zamerať, aby ste svoj výber po čase neľutovali. 

Overené tipy, ako zistiť, ktorý mixér alebo kuchynský robot je najlepší

Najlepší znamená ideálny pre vás. Pretože každý z nás má svoje vlastné nároky, je možné, že kým vašej susede vyhovuje stabilný stolný mixér, vám postačí ľahko prenášateľný ponorný mixér, ktorý pokojne môžete použiť aj priamo v hrnci. Cieľom je, aby vám po niekoľkých týždňoch nepribudol na linke či v poličke ďalší kuchynský spotrebič, ktorý bude len nečinne zaberať miesto. Čo pri výbere zaváži najviac?

Ujasnite si, či potrebujete kuchynský robot alebo vám chýba len mixér

Kuchynské roboty v sebe spájajú hneď niekoľkých pomocníkov naraz. Ak teda zariaďujete novú kuchyňu alebo ste by ste už radi používali mixér, šľahač, miesič, odšťavovač či mlynček v jednom šikovnom zariadení, je kuchynský robot určite správna voľba. Ak ste si však časom už zadovážili stolový mixér, šľahač či dokonca mini sekáčik, s ktorými ste spokojný, len vám niektorý z nich vypovedal službu, je väčšinou zbytočná investícia kupovať celý kuchynský robot. Stačí dosluhujúci alebo chýbajúci spotrebič dokúpiť u spoľahlivého predajcu.

Kľúčový parameter každého mixéra a kuchynského robota je výkon

O tom, čo všetko zvládne váš nový kuchynský pomocník bez problémov spracovať, hovorí najdôležitejší parameter – výkon/príkon mixéra alebo robota. Celkom určite sa neoplatí siahnuť po zaradeniach, ktoré ho majú najnižší. Minimálne také hnetenie kysnutého cesta si vyžaduje nejaké tie watty navyše. Inak sa vám zariadenie premení na tanečníka po kuchynskej linke, vďaka ktorému si nakoniec poviete, že si cesto na pizzu radšej zamiesite ručne. Ručné šľahače zväčša nepotrebujú extra nároky na výkon, avšak v prípade mixérov a robotov nie je jedno, či budete mixovať ovocie na smoothie alebo sekať ľad či oriešky. Logicky platí, že čím tvrdšie potraviny a hutnejšie zmesy, tým väčší výkon potrebujete. Pre potreby bežnej domácnosti a spokojný úsmev gazdinej postačí výkon približne 1200 W.

Nedajte sa zlákať zbytočnými funkciami, ktoré nepotrebujete

Ruku na srdce. Kedy ste naposledy robili klobásy a hurky? Alebo drvili ľad či vyrábali strojové vianočné pečivo? Možno si poviete, že s novým pomocníkom aspoň konečne môžete, no realita býva obvykle iná. Ako vegánovi vám bude zrejme mlynček na mäso zbytočný a ak nie ste zrovna párty typ, kvôli dvom drinkom za celý rok sa vám i tak mixér zrejme nebude chcieť zapnúť. Česť výnimkám! 

Dôležitý moment, kedy by ste mali zvážiť dilemu “funkcie navyše, ktoré reálne nevyžívam” versus výkonnejší kuchynský robot, je vo chvíli, kedy do hry vstupuje cena. Medzi základné funkcie patrí mixovanie, šľahanie, miesenie a hnetenie cesta. Odšťavovanie, mletie či strúhanie sú doplnkové funkcie, na ktoré sa zamerajte podľa toho, ktoré z nich reálne využívate alebo s vysokou pravdepodobnosťou budete.

Veľkosť a dizajn kuchynského robota rozhoduje

Keď sa pozrieme na rozmery kuchynských robotov je jasné, že im na kuchynskej linke treba vyhradiť nemalé miesto. Ak ho nemáte, rátajte s objemnejším priestorom na skladovanie. Alternatívou, ako túto dilemu vyriešiť, je nahradiť všetky mixéry, šľahače a ostatných pomocníkov jedným robotom. Nezabúdajte však na výhody, aké ponúka napríklad promptný a kompaktný tyčový mixér, ktorého použitie a následné umytie trvá zopár minút. Okrem veľkosti je pre mnohé gazdiné významným parametrom pre výber aj dizajn. Mixéry a kuchynské roboty nájdeme najčastejšie v klasickom prevedení čierna, biela, chrómová, no výnimkou už nie sú ani pestrofarební pomocníci, ktorí dokážu oživiť nejednu kuchyňu.

Ak chcete, aby nový mixér niečo vydržal, nepodceňujte materiál

K tomu, aby ste poznali rozdiel, nie je potreba byť odborníkom, Stačí si uvedomiť niekoľko základných otázok. Ktorý materiál znesie napríklad aj vysoké teploty? Ako sa odrazí na životnosti vášho nového pomocníka? A napokon, viete ako rýchlo môže zlomenie drobnej časti znefunkčniť celý kuchynský robot za stovky eur? Už na pohľad je jasné, že na voľbe materiálu (nielen misky, ale taktiež súčastí, ako napríklad rúčka mixéra alebo šasi) závisí aj to, ako dlho vám nový pomocník bude slúžiť a napríklad i to, pri akých všetkých úkonoch ho môžete používať. Zdeformovaná plastová rúčka ponorného mixéra alebo plastová miska, ktorá časom absorbuje pachy a sfarbenie pripravovaných surovín, rozhodne nepoteší.

Najlepší kuchynský robot má pozitívne recenzie

Jedna vec je, čo vám čo do popisu napíše predajca alebo vám povie obsluha v predajni. Dôležitá je však reálna skúsenosť tých, ktorí si kuchynský robot alebo mixér vyskúšali a vedia vymenovať jeho výhody či nevýhody. Ideálne porovnať s nejakým iným. Skvelým zdrojom, kde nájsť takéto odporúčania sú recenzie zákazníkov (pozor na to, aby neboli vymyslené) alebo nezávislé testy a hodnotenia. V prípade, ak vám pri výbere dobrou radou chce pomôcť váš známy, nezabudnite si overiť, na čo všetko mixér alebo kuchynský robot aj reálne využíva. 

Nájsť najlepší kuchynský robot, šľahač, sekáčik, ručný či ponorný mixér niečo trvá. Nie je to však nemožné. Veríme, že vám naše rady padnú vhod a výsledkom budú tie najchutnejšie kuchynské delikatesy a váš spokojný úsmev.