Ako motivovať dieťa k učeniu?

08.08.2023

Premýšľate nad tým? Máme pár postrehov pre vás priatelia

Školský rok sa po prázdninách rozbieha naozaj pomaly. Nielen po tých letných. Aj týždňové voľno, prípadne dlhšia choroba môžu ľahko spôsobiť, že sa dieťa ocitne mimo školskú rutinu, do ktorej sa opäť dostať môže byť problematické. U niektorých detí, naopak, platí, že sú plné elánu a sily. Ich produktivita klesá práve z jednotvárnosti a dlhšieho obdobia v školskej lavici bez prestávky. 

Nech je to u vás doma akokoľvek, riešenie rébusu ako motivovať dieťa k učeniu má svoje oporné body, ktoré odporúčajú aj školskí poradcovia a psychológovia. Zaujíma vás, ako na to?

Motivácia k učeniu. Kedy je správny čas zasiahnuť?

Kritickým bodom býva u väčšiny detí a študentov začiatok školského roka. Kým už v polovici prázdnin papiernictva a obchodné reťazce plnia regále výbavou do školy, deti na lavicu a skorý budíček ani nepomyslia. V prvé septembrové dni však zažívajú doslova vytriezvenie i napriek tomu, že sa mnohé do školy tešia. Rutina, režim, povinnosti. Táto kombinácia so sebou prináša určité vypätie a únavu. Ak sa vám zdá, že je to prípad vášho dieťaťa, odpoveď na otázku, “kedy zasiahnuť” znie jednoznačne. Teraz. 

Okrem tohto zlomu prichádza v prípade každého dieťaťa obdobie, kedy jednoducho jeho produktivita klesá k bodu nula. Vo väčšine prípadov to závisí na individuálnom študentovi alebo žiakovi. Ak sa vám zdá, že je vaše dieťa unavené, otrávené alebo znudené, no o pár dní je všetko v poriadku, je to prirodzené. Nik nedokáže fungovať neustále ako stroj. Ak však toto obdobie pretrváva, prípadne sa zhoršuje, nastal správny čas do problému sa vložiť. Zistiť, kde je pes zakopaný a nájsť riešenie, ako opäť nabrať vietor do plachiet. Čo pri tom rozhodne môže pomôcť?

7 vyskúšaných tipov, ako motivovať dieťa k učeniu

Pýtajte sa, sledujte, zaujímajte sa a komunikujte

Nielen vo chvíli, kedy už nastane problém. Ako rodič by ste mali mať prehľad o tom, ktorý predmet vaše dieťa obľubuje, ktorý ho nudí, kedy sa do školy teší, aký mal deň a s kým vlastne sedí. Na obligátnu otázku “ako bolo v škole” sa nedajte odbiť odpoveďou “dobre”. V ideálnom prípade ju nepoložte vôbec. Ak chcete byť v obraze, pýtajte sa na konkrétnych ľudí, presné udalosti a počúvajte aj tie najmenšie detaily. Práve v tých nájdete odpoveď na svoju otázku bez toho, aby ste ju museli vôbec položiť.

Vysvetlite dieťaťu, prečo sú vedomosti a učenie sa dôležité

Napokon, vy by ste niečo robili s radosťou a motivovaný, ak by ste nevideli nejaký význam? Slová ako “musíš, mal by si, je to povinné” radšej vynechajte. Namiesto nich ukážte význam školy na konkrétnych príkladoch. Vysvetlite svojim potomkom, čo je výsledkom ich úsilia v školskej lavici a prečo z času na čas oplatí prekonať či neustále postupovať vo svojich cieľoch. Mimochodom, keď sme už pri nich…

Vytvorte si motivujúce, ale stále reálne ciele

Je zrejmé, že latku treba neustále zvyšovať. No základným krokom je dosiahnuť na prvý stupienok rebríka, ak sa na ňom chcete vyšplhať nahor. Drobné dielčie ciele, ktoré deti môžu reálne dosiahnuť, sú naozaj motivujúce. A nemusia sa ani priamo dotýkať problému, ktorý žiak rieši. Na pozitívnom príklade mu však opäť skvele ukážete, ako sa slabšia chvíľa alebo malé zlyhanie dokážu vyriešiť tým, že sa nevzdá a ako veľmi ho to dokáže povzbudiť na jeho úsilí pokračovať ďalej. 

Chce to plán a vytvorenie rutiny

Tento bod úzko súvisí s cieľmi, ktoré si zadefinujete. Aby ste ich mali na očiach a dali im aj nejaký časový rámec, odporúčame učenie plánovať. Dieťa tak presne vie, čo ho kedy čaká, koľko to potrvá a taktiež spätne vidí, aký kus cesty už prešlo. A to je motivujúce. V podstate ide o vytvorenie akejsi dennej rutiny, podobne, ako je to v prípade umývania zubov. Ak bude vedieť, že po príchode z družiny alebo školy nastáva čas na domáce učenie sa a potom sú jeho študijné povinnosti vyriešené, časom sa z toho stane zaužívaný zvyk.

Kreativita je mladšia sestra motivácie

Cesta k poznaniu a získavaniu nových vedomostí nemusí byť presne tá, ktorú definujú učebné osnovy. Ak očividne naráža dieťa na problém s učením, nastal zrejme čas nasmerovať ho tak trocha zábavnejšou a zaujímavejšou formou. Malý futbalový nadšenec zvládne vlastivedu ľahšie, ak ho necháte vyhľadať hlavné mestá jednotlivých klubov na glóbuse, matematika sa najlepšie vysvetľuje so sladkou drobnou odmenou a pravopis si osvojí v knihách s témou, ktorá ho zaujíma. V dnešnej multimediálnej dobe navyše existujú ľudia, ktorí ponúkajú náučný obsah zábavnou a zaujímavou formou online. A deti si od nich dokážu vziať veľa. Vedátora, Dejepis inak a podobné programy či podcasty si napokon radi vypočujú aj mnohí rodičia.

Buďte príkladom

Poznáte to porekadlo víno káže, vodu pije? Platí to aj v prípade, ak chcete dieťa motivovať k učeniu. Pridajte sa k nemu a buďte pre neho vzorom. Nemyslíme tým, aby ste sa posadili späť do školských lavíc (i keď možno práve nadstavbový kurz, doplnkové štúdium alebo ďalší stupeň vysokoškolského štúdia je práve jedným z vašich cieľov). Celkom určite postačí nejaký diaľkový kurz alebo online webinár, kde získate nové vedomosti vo svojom obore alebo jednoducho v tom, čo vás zaujíma. Napríklad kurz permakultúry, tvorba machových obrazov alebo pečenie medovníkov ako z rozprávky. Najjednoduchšou cestou tak svojim deťom ukážete, že vzdelávanie sa a získavanie nových vedomostí je v ich záujme.

Pri otázke ako motivovať dieťa k učeniu vám určite tieto rady a tipy prídu vhod. Všetky ostatné praktické pomôcky, vďaka ktorým mu pôjde učenie ako po masle, nájdete na jednom mieste na www.demro.sk 

foto: pixabay.com