7 tipov na skutočne vydarené grilovanie

08.09.2020

Prečítajte si sedem overených tipov, vďaka ktorým sa budú všetci hostia zalizovať a ešte dlho spomínať na vydarené grilovanie pod vašou taktovkou. 

7 tipov na skutočne vydarené grilovanie

Obdobie grilovačiek je v plnom prúde. Aj k vám už vietor zavial tú neskutočne lákavú vôňu od suseda, ktorý každý víkend rozpaľuje gril? V tom prípade sa nedajte zahanbiť a podobnú hostinu si môžete pokojne pripraviť aj sami. 

Prečítajte si sedem overených tipov, vďaka ktorým sa budú všetci hostia zalizovať a ešte dlho spomínať na vydarené grilovanie pod vašou taktovkou.

Originálne grilovanie recepty s nápadom, domáce limonády a skvelá nálada ako bonus

Či už jedlo pripravujete na plynovom grile, alebo nemáte záhradku, a tak vám na realizáciu ostáva len grilovanie na balkóne, grilovačka bez prípravy je tak trochu vabank. Čo by ste okrem kvalitného a najmä chutného jedla a nápaditých nápojov mali zabezpečiť, aby vaše grilovanie dopadlo na jednotku?

Grilovanie krkovičky? Vyskúšajte tentokrát trendy a netradičné recepty na grilovanie

Grilovacie párky, kuracie stehná či klasiku — grilovanie krkovičky, nechajte predsa len na toho suseda… Vy môžete svojich hostí prekvapiť aj čímsi originálnejším. Príkladom sú rozmanité špízy, z ktorých môžete vyskladať rôzne verzie

NÁŠ TIP:
Pre milovníkov mäsa môžete prestriedať kuracie alebo bravčové kúsky, slaninu, klobásu, či kúsky párkov a na odľahčenie obľúbenú zeleninu. Pre vegetariánov vyskladajte špízy na grilovacie ihly inak. Zameňte mäso za cuketu, cherry paradajky, krúžky kukurice a šampiňóny. 

Skvelým nápadom sú napríklad domáce hamburgery z grilovaného mletého mäsa, grilované kukuričné klasy s rozličnými domácimi dipmi alebo grill finger food — kúsky jedla nakrájané približne na veľkosť hranolčekov, z ktorých zostavíte lákavú misu pre hostí. Použiť môžete čokoľvek, čo vám príde pod ruku. Mrkvu, cviklu, zeler, batát, paštrnák, zemiaky alebo opäť raz, obľúbenú kukuricu.

Bez grillmajstra jednoducho nie je grilovanie

Možno by ste neverili, no sú ľudia, ktorí majú grilovanie v krvi. Presne vedia, kedy je steak hotový a kedy je tá správna chvíľa vytiahnuť zeleninu z grilu tak, aby z nej neostal vysušený uhlík. Ak je vám jasné, že grillmajstrom jednoducho nie ste, nehádžte flintu do žita. Tieto veci sa dajú pohodlne naučiť, chce to len veľa tréningu a odhodlanie. No a, samozrejme, to správne náradie na grilovanie

Milí hostia, priložte, prosím, ruku k dielu

Obávate sa, ako by na túto vetu vaši priatelia zareagovali? Budete sa možno diviť, no ohlasy na grilovanie, kde si každý vyskladá svoj tanier sám, sú viac než pozitívne. Darmo, stále platí, že najlepšie chutí, ak si jedlo pripravíme sami. Alebo aspoň pri jeho  príprave asistujeme. Ako na to?

Na grilovanie zvoľte menu, ktoré si určitú kooperáciu vyžaduje. Najmä, ak vaši hostia nechcú ostať o hlade. Namiesto hotového šalátu, ktorý zamiešate v jednej mise spolu s dresingom, nechajte kúsky nakrájanej zeleniny a rôzne dresingy v samostatných miskách. Každý si tak môže namiešať taký šalát, aký mu chutí. Podobne tak môžete urobiť pri príprave hamburgerov alebo zeleninových hranolčekov s dipmi na grilovanie.

Grilovanie nie je len o jedle. Vyskúšajte overené letné drinky

Ak chcete vystúpiť z radu, rada je opäť jednoduchá. Tentokrát však nesúvisí s jedlom, ale s nápojmi. Nik nevraví, že máte hneď zabezpečiť barmana a miešať profesionálne šejky. V horúcich letných mesiacoch sú overeným tipom najmä domáce limonády. Vyskúšajte pre zmenu zameniť klasické komerčné sladené nápoje za osviežujúcu limonádu z medovky, mäty a levandule, alebo stavte na kombináciu uhorky a cvikly. Ak handmade letnú limonádu navyše naservírujete v praktickom džbáne s pohármi, bude na stole ešte aj skvele vyzerať. 

Deti a grilovanie. Ako zvládnuť oboje bez ujmy na zdraví?

Zvyknú sa aj na vašich grilovačkách objaviť malí nezbedníci, ktorí neustále pobehujú sem a tam, ideálne v blízkosti grilu a iných nebezpečných predmetov? Náš tip na to, ako predísť zbytočným úrazom alebo obmedzeniam, je jasný. Pripravte si niekoľko alternatív, ako svojich detských hostí zabaviť

Spoločenské hry alebo súťaže zabavia večne sa pohybujúcich drobcov minimálne na dobu, pokiaľ pripravíte jedlo na rozohriatom grile. Ak máte v sebe kus kreatívneho zmýšľania a nejde vo vašom prípade o spomínané grilovanie na balkóne, vymyslite napríklad aktivity ako je hľadanie strateného pokladu alebo orientačný beh s rôznymi úlohami v menšom prevedení.

Objednajte si vhodné počasie na grilovanie

Od toho, či bude slnečno, alebo vás prekvapia kvapky dažďa, závisí celý osud vašej grilovačky. Hoci sú v dnešnej dobe predpovede počasia celkom presné, aj majster tesár sa predsa občas sekne. Skúste sa preto poistiť. Hroziace prehánky a búrky odhalíte včas, ak budete sledovať neustále aktualizované aplikácie a radary. Ak však predpoveď hlási veľavravné polooblačno, skôr, než zahájite grilovanie, zvážte použitie ohrievača alebo, naopak, osvieženia v podobe vodnej hmly. Účinne sa chrániť proti UV žiareniu, a navyše sa zdravo opáliť, môžete vďaka našim radám v nedávnom článku na blogu.

Sladká bodka na záver nesmie chýbať. Stavte na ovocie 

Chutné recepty a grilovanie k sebe neodmysliteľne patria. Každý dobrý hostiteľ má však v talóne aj niečo sladké. Málokomu však v lete chutia zákusky či krémové torty. Skvelou alternatívou pre maškrtu na grilovanie je ovocná misa alebo osviežujúci ovocný šalát. A ak vám nejaké sezónne ovocie zvýši,môžete pripraviť aj originálne domáce nanuky. Postačí ručný mixér a formy na domáce nanuky a chladený dezert je na svete. Dokonca v zdravšej verzii než v obchode. Dospelých poteší netradičná kombinácia ovocia a alkoholu, takzvané ovocné bowle, ktoré si podľa chuti môžu efektne naložiť z jednej veľkej sklenenej misy.

Naladili sme vás našimi tipmi na tú správnu grilovaciu náladu? V tom prípade neváhajte, zaobstarajte si všetko potrebné a hor sa na grilovanie, aké ešte vaši priatelia nezažili.