5 tipov, ako zvládnuť umývanie riadu ekologickejšie a šetrnejšie

18.08.2021

Umývanie riadu v dnešnej dobe takmer v každej domácnosti preberá umývačka. 

Umývanie riadu v dnešnej dobe takmer v každej domácnosti preberá umývačka. Kedysi (nie až tak dávno) sme však pri umývadlách strávili nejaký ten čas. Trendy dnešných dní však hovoria jasne – treba myslieť ekologicky a šetrne k prírodným zdrojom. A umývanie riadu nie je výnimkou. 

Ak ste si dosiaľ mysleli, že umývačka riadu je najšetrnejší spôsob, ako riad umývať, zrejme vás vyvedieme z omylu. Dá sa to zvládnuť aj ekologickejšie. Bude to chcieť trochu viac času, vhodné prostriedky na umývanie riadu a 5 tipov, ako to zvládnuť s ohľadom na prírodu aj vašu peňaženku.

Umývanie riadu v umývačke versus ručné umývanie. Ktoré je šetrnejšie? 

S príchodom umývačiek riadu výrobcovia deklarovali ekologickejší prístup a taktiež šetrenie vášho času. Možnosť jednoducho nahádzať haldy špinavého riadu do umývačky, vhodiť tabletu, zapnúť mašinku a po čase vybrať riad čistý, bolo ako splnený sen pre mnohé gazdiné

Pravdou navyše je, že oproti klasickému umývaniu riadu pod tečúcou vodou, umývačky riadu šetria náklady na vodu i energie v nejednej domácnosti. Použitím EKO prostriedkov do umývačky riadu, znížite aj negatívne účinky na životné prostredie a vaše zdravie. 

Zamysleli sa však niekedy nad tým, akú uhlíkovú stopu každodenné umývanie riadu zanecháva

Podľa profesora Gregory Keoleian, Ph.D. z University of Michigan, autora štúdie, ktorá sa zaoberá porovnaním ručného umývania riadu a umývania v automatickej umývačke riadu, je práve prvý spôsob ten, ktorý smeruje k udržateľnejšiemu hospodáreniu domácnosti a nižším negatívnym dopadom na životné prostredie. Z pohľadu emisií skleníkových plynov dochádza navyše k zníženiu o 18% oproti umývaniu v umývačke a až o 71% oproti klasickému ručnému umývaniu pod tečúcou vodou. 

O akom spôsobe umývania riadu teda hovoríme?

Návrat o dva kroky späť. Vyskúšajte umývanie riadu metódou dvoch umývadiel 

Spomeniete si ešte, ako umývali riad vaše babičky, prípadne prababičky? V dobách, kedy sa im o vymoženostiach ako automatická umývačka riadu ani nesnívalo, nemali ani možnosť len tak jednoducho pustiť vodu z vodovodného kohútika. Riešenie bolo jednoduché. Do umývadla či lavóra napustili ohriatu vodu a všetok špinavý riad umyli v ňom, len za pomoci hubky na riad, drôtenky a prostriedkov na ručné umývanie riadu.

Metóda dvoch umývadiel však povyšuje tento spôsob umývania riadu na omnoho hygienickejší, navyše s výsledkom krásneho lesklého riadu bez šmúh a stekancov. Ako na ňu?

Najšetrnejšie umývanie riadu pomocou metódy dvoch umývadiel 

Do jedného umývadla si napustite teplú vodu a do druhého studenú. V prvom riad poumývajte klasicky, s použitím hubky a saponátu. V druhom umývadle so studenou vodou riad opláchnite od prostriedku a zbavte prebytočnej peny. Ak do neho navyše pridáte biely ocot, výsledkom bude krásne lesklý riad ako z umývačky. Týmto spôsobom pokračujte, až kým nebude všetok riad umytý. Následne ho nechajte vysušiť na odkvapkávači na riad

Jednoduché, všakže? Ak si k tomuto postupu osvojíte aj 5 overených tipov, ako si túto činnosť uľahčiť, a zároveň ušetriť nielen životné prostredie, ale vašu peňaženku a čas, vyhrali ste na plnej čiare.

1. Odstráňte zvyšky jedla 

Skôr, než sa do umývania riadu pustíte, presvedčte sa, že na tanieroch a v hrncoch neostali väčšie zvyšky jedla, ktoré by potom zbytočne znečistili vodu v umývadle

2. Riad pred umývaním namočte 

Zasušená nečistota sa umýva ťažšie. Riad pred umývaním pokojne nechajte chvíľu namočený a na dno hrncov, ktoré býva najviac znečistené, napustite vodu, aby zvyšky jedla nezaschli.

3. Umývajte najskôr najmenej špinavý riad, ako posledný ten najšpinavší 

Logicky si tak vodu v umývadle neznečistíte hneď na začiatku. Prednosť tak majú zväčša poháre, šálky, príbory a napokon umývajte taniere, misky a hrnce s panvicami.

4. Nezabudnite na umývadlo (nádobu) so studenou vodou na opláchnutie 

Teplá voda v umývadle sa vám skôr či neskôr znečistí. Navyše sa pri používaní prostriedku na umývanie riadu vytvorí pena, ktorú pohodlne odstránite v druhom umývadle alebo väčšej nádobe, kde riad len opláchnete

5. Extra tip pre použitie umývačky riadu 

Ak už sa predsa len neviete umývania riadu v umývačke vzdať, vyskúšajte aspoň preskočiť program plákania pred samotným umývaním a vypnúť záverečné sušenie vyhrievaním. Touto cestou môžete znížiť emisie skleníkových plynov až o 14%. 

Dotýka sa vás téma ekológie a ochrany životného prostredia natoľko, že ste ochotní obetovať trochu viac svojho času, aby ste priložili ruku k dielu? Nuž, nemusíte hneď položiť život za ďalší vyrúbaný strom alebo sa odstrihnúť od civilizácie a vypnúť všetky spotrebiče v domácnosti. Aj malé kroky, ako napríklad ekologickejšie umývanie riadu, prispievajú k zelenšej budúcnosti a taktiež k menším výdavkom vašej domácnosti. Smelo do toho. 

Veríme, že sa vám to aj s pomocou našich tipov podarí. Všetko potrebné na šetrnejšie umývanie riadu nájdete v online obchodnom dome DEMRO.

Autor fotky: Andrea Piacquadio na Pexels