5 tipov, ako účinne vyčistiť terasu a balkón

16.08.2023

Prinášame vám niekoľko spoľahlivých tipov, ako vyčistiť terasu a balkón pomocou čistiacich prostriedkov čo najefektívnejšie.Tak, aby ste si ich mohli s chuťou užívať počas celej sezóny. 

Terasy a balkóny sú miesta, na ktorých, najmä v teplejšom období roka, trávime veľa času. K tomu patrí aj menej obľúbená činnosť, a to čistenie terasy. Prinášame vám niekoľko spoľahlivých tipov, ako vyčistiť terasu a balkón pomocou čistiacich prostriedkov čo najefektívnejšie.Tak, aby ste si ich mohli s chuťou užívať počas celej sezóny.

Čistenie terasy začína odstránením hrubých nečistôt

Po zimnej sezóne je z dôvodu menej častého používania, ale aj nevhodných poveternostných podmienok, potrebné terasu alebo balkón dôkladnejšie vyčistiť. Ako vyčistiť terasu od hrubých nečistôt? Zaobstarajte si základné potreby na čistenie, čistiace prípravky, oblečte si staré oblečenie a môžete začať.  

Silný prúd vody je najlepší pomocník na čistenie terasy

Pokiaľ máte tú možnosť, najideálnejšie bude, ak pri čistení terasy použijete vysokotlakový čistič na vodu. V prípade, že k nemu nemáte prístup, postačí vám aj hadica so silným prúdom vody. Pomocou nich sa zbavíte hrubých nečistôt nielen z podlahy, ale aj z rohov fasád, záhradného nábytku či prístrešku. 

Zaručené spôsoby, ako vyčistiť terasu od machu a plesní

Ak sa na vašej kamennej dlažbe alebo kvetináčoch mimo sezóny usadil mach, pomocou vhodného prípravku na jeho odstránenie si s ním určite hravo poradíte. 

Tak, ako v interiéri, aj v exteriéri sa nájdu miesta, na ktorých sa počas vlhkého počasia tvoria plesne. Keďže sa dokážu rýchlo šíriť, odporúčame ich čo najskôr odstrániť, aby bola vaša terasa opäť čistá. Pre tieto prípady si zaobstarajte účinný prípravok na odstránenie plesní z rôznych povrchov.

Ako vyčistiť podlahu na terase?

Pri čistení podlahy na terase je dôležité zamerať sa na materiál, z ktorého je podlaha vyrobená. S ohľadom na materiály potom voľte čistiace prostriedky, no aj náradie a spôsob, ako vyčistiť podlahu vonku.

Overený spôsob, ako vyčistiť terasu tvorenú betónovými dlaždicami

Možno by sa vám mohlo zdať, že spôsob, ako vyčistiť podlahu vonku, ktorá pozostáva zo štrkových alebo betónových dlaždíc, je zložitý. Pri čistení terasy s takouto podlahou však stačí použiť pevnejšiu kefu a čistič na terasové dlaždice. Už po jednom použití s vhodným množstvom vody bude vaša terasa či chodníček k nej vedúci pôsobiť ako nový.  

Ako vyčistiť balkón s dlažbou?

Na čistenie dlažby, ktorá je použitá ako povrch na väčšine balkónových podláh, vám postačí metla, mop a teplá voda s prídavkom špeciálneho čističa na dlažbu. Pri pravidelnom používaní udržíte vašu balkónovú podlahu v peknom udržiavanom stave, a čistenie bude menej náročné a zdĺhavé.  

Pri čistení terasy s drevenu podlahou budťe opatrní

Drevená podlaha, aj tá exteriérová, si vyžaduje opatrnejšie zaobchádzanie a pravidelnú starostlivosť, ktorá vytvára drevu ochranu. V prípade, že máte na svojej terase drevenú podlahu, vychádzajte vždy z odporúčaní o starostlivosť a čistenie od výrobcu.    

K čisteniu terasy patrí aj starostlivosť o záhradný nábytok

Čistenie záhradného nábytku závisí taktiež hlavne od  materiálu, z ktorého je vyrobený. Z hľadiska údržby a čistenia terasy je plastový nábytok ideálna voľba. Stačí ho vystriekať hadicou, prípadne umyť mokrou handrou s malým množstvom bežného čistiaceho prostriedku. 

Mnohí z nás však siahajú po oku lahodivejšom variante záhradného nábytku a vyberajú si drevený alebo ratanový nábytok. Pri čistení takéhoto nábytku postupujte opatrnejšie, znesie menej vody a taktiež je potrebné dôkladne ho vysušiť. Ak ho po vysušení ošetríte špeciálnym prípravkom na obnovu vzhľadu dreva, bude pôsobiť ako nový. Drevený nábytok používaný v exteriéri je potrebné občas prebrúsiť a ošetriť lakom. Jeho čistenie bude potom jednoduchšie.  

Ako vyčistiť terasu a balkón? Myslite aj na textílie

Aby bol oddych a sedenie s priateľmi a rodinou na terase príjemný, nezabúdajte aj na čistenie jej textilných častí. Vrchná časť niektorých podsedákov a vankúšov zo záhradného sedenia sa dá oddeliť a prať v práčke. Ak takúto možnosť nemáte, vyčistite ich použitím jemnej kefy a teplej vody, s pridaním pracieho prášku

Na túto činnosť si vyberajte dni, kedy má svietiť slnko, aby sa mohli poriadne vysušiť. Po vyčistení vám odporúčame podsedáky ošetriť impregnáciou na textil. Tak okrem odolnosti voči dažďu a vlhku, zabezpečíte aj ich ochranu pred znečistením vo forme tukov a špiny.

Ako na odstránenie odolných škvŕn pri čistení terasy?

Objavili sa na vašej terase po poslednej grilovačke s priateľmi odolné fľaky, ktorých sa neviete zbaviť? Máme pre vás zopár tipov na ich odstránenie. Ak sa vylialo víno, prípadne káva na vaše práve vyčistené podsedáky, najlepšie je zasiahnuť ihneď. Použite napríklad soľ alebo sódu bikarbónu, ktoré dokážu do seba nasať vyliatu tekutinu.

Ak bojujete s už zaschnutými fľakmi na textíliách, nápomocný vám bude prípravok na odstránenie škvŕn, ktorý sa bez problémov zbaví rôznych odolných fľakov. V prípade, že sa mastné škvrny z grilovania ocitli na vašej kamennej podlahe alebo dlažbe, môžete použiť klasický odmasťujúci prípravok na riad zriedený s vodou alebo siahnuť po kvalitnom čističi, ktorý bol vytvorený špeciálne na tieto účely. 


Plánovanie a premýšľanie, ako vyčistiť terasu alebo balkón nemusí byť teda až tak zložité, ako ste si mysleli. S použitím správnych čistiacich prostriedkov a potrieb bude čistenie terasy pomerne rýchla záležitosť a vy si môžete užívať príjemné chvíle na vašej vyčistenej a voňavej terase dosýtosti.

 

foto:pixabay.com