Záhrada na balkóne?

05.03.2021

Zaťažuje aj vašu peňaženku nemalá suma, ktorú musíte zaplatiť na trhovisku za domácu zeleninu? Dopriať si kvalitné ovocie dozrievajúce na slovenskom slnku, a nie kdesi v lietadle, môžete i bez toho, aby ste vlastnili záhradku.  

Záhrada na balkóne? Vypestujte si obľúbenú zeleninu či ovocie už toto leto aj vy

Zaťažuje aj vašu peňaženku nemalá suma, ktorú musíte zaplatiť na trhovisku za domácu zeleninu? Dopriať si kvalitné ovocie dozrievajúce na slovenskom slnku, a nie kdesi v lietadle, môžete i bez toho, aby ste vlastnili záhradku

Prinášame skvelé tipy, vďaka ktorým sa pestovanie na balkóne alebo na terase môže stať dokonca vašou záľubou. Čo všetko potrebujete aby ste sa mohli na pestovanie paradajok, papriky, čučoriedok, jahôd, byliniek či iných rastlín vrhnúť?

Objavte čaro pestovania na balkóne. Skôr, než začnete, presvedčte sa, že ten váš je vhodný

Bolo by skvelé, ak by si mohol záhradu na balkóne vytvoriť naozaj každý. Žiaľ, sú miesta, kde sa spomínané plodiny dopestovať nepodarí. Na ktorú svetovú stranu by mal byť balkón otočený?

Orientácia je pre vlastnú záhradu na balkóne kľúčová

Jedným zo zásadných vplyvov na vašu budúcu úrodu je orientácia samotného balkónu. Máte ten váš otočený smerom na juh či západ? V tom prípade sa vašej malej záhradke bude dariť priam ideálne. Na balkóne orientovanom juhovýchodným smerom vás rastlinky taktiež bez väčšej námahy obdaria krásnymi plodmi. 

Nevhodné podmienky na pestovanie na balkóne sú však na severnej či severovýchodnej strane. V tomto prípade však tiež nemusíte hádzať flintu do žita. Balkón si môžete skrášliť rôznymi kvetmi, ktoré obľubujú skôr polotieň alebo sa môžete pustiť do experimentu a pomocou semienok byliniek vytvoriť malú bylinkovú záhradu.

Nepriateľom pestovania na balkóne je úpek i vietor

Tak, ako v klasickej záhrade, je potrebné dobre zvážiť, či má rastlina na pestovanie správne podmienky. Ak ju vystavíte priamemu vetru alebo prievanu, len sotva si pochutnáte na jej plodoch. Máte, naopak, loggiu chránenú zástenami? Hoci by sa mohlo zdať, že je to ideálnym riešením, v letných mesiacoch môže vašu záhradku na balkóne zničiť prílišný úpek, keďže sa priestor nekontrolovateľne prehreje. To najvhodnejšie riešenie je niekde uprostred.

Čo všetko potrebujete na vytvorenie záhrady na balkóne? Kontajnerové kvetináče a správna pôda sú hneď po rastlinách základom

Ak ste sa presvedčili, že je váš balkón vhodným miestom na pestovanie, bez semienok a pomôcok do záhrady to nepôjde. Skôr, než sa však pustíte do samotného výberu rastliniek, porozmýšľajte nad tým, či máte pre ne dostatok miesta, keď dosiahnu svoj rastový vrchol. Alebo sa môžete poobzerať po vyslovene “balkónových odrodách”, ktoré sú typické svojim kompaktnejším vzrastom. 

Hnojivo a kvalitná pôda pomôžu rastlinám prispôsobiť sa na netradičné podmienky

Na pestovanie na balkóne sú vhodné takzvané kontajnerové nádoby alebo väčšie kvetináče, ktoré poskytnú koreňovému systému rastliny dostatok miesta. Na samotný rast potrebuje takmer každá plodina tri základné veci. Kvalitnú pôdu, dostatok vlahy a slnečného svetla. Samozrejme, všetky tri tieto elementy treba prispôsobiť potrebám konkrétnej plodiny. V balkónových podmienkach si budete musieť zrejme dopomôcť kvalitnou rašelinou a taktiež hnojivom, ktoré obohatí hlinu v kvetináči o neustály prísun výživy. 

3 overené tipy, aby vaša záhrada na balkóne rástla “ako z vody”

Mnohé odrody zeleniny sa aj v klasickej záhrade vysádzajú až vo chvíli, kedy sú z nich hotové sadenice (planty). Aby ste sa vyhli sklamaniu, vypestujte si vlastné sadenice v domácich podmienkach a následne ich vysaďte do nádob na balkóne. 

Vyskúšajte v jednom kvetináči pestovať viacero druhov rastlín. Ideálnu kombináciu dosiahnete, ak zasadíte napríklad kríčkovité rastliny s pôdopokryvnými, či nižšími bylinkami, ktoré svojím porastom zadržia v kvetináči vlahu. Príkladom je paradajka a bazalka nižšieho vzrastu. Paradajka sa výborne znesie aj s aksamietnicou, ktorá zároveň odplaší neželaných škodcov

A, napokon, posledná rada na záver. Hoci by sa zdalo, že informácií je všade dostatok, možnosť poradiť sa s niekým skúsenejším je na nezaplatenie. A práve tú môžete využiť, aj v čase obmedzení, napríklad na sociálnych sieťach. V tematických skupinách na Facebooku nájdete mnoho odborníkov a overených rád zdarma, ktoré vás skutočne posunú k vášmu cieľu – záhrade na balkóne, smerom vpred. Stačí už len vykročiť a zaobstarať si všetko potrebné.