Záchranný plán pre pokojné Vianoce.

10.11.2020

Záchranný plán pre pokojné Vianoce. Doručte darčeky pomocou kuriéra a ďalšie tipy ako pripraviť pohodové sviatky 

S obdobím Vianoc sa, tradične, spája hneď niekoľko chytľavých pojmov ako stres, naháňačky a honba za darčekmi. November je tu a my máme pre vás niekoľko rád, ako to celé tento rok zvládnuť inak. Pretože stále platí, že je to o nás, o ľuďoch. 

Urobte si spolu s nami pokojné sviatky. Stačí, ak si osvojíte tieto tipy a rozdiel pocítite v momente, ako si so svojimi najbližšími sadnete k štedrovečernému stolu.

Vymyslieť, nakúpiť, zabaliť a doručiť. Prenechajte stresy okolo Vianoc a darčekov na iných a vy si sviatky naplno vychutnajte. Takto...

Podobali sa aj vaše posledné Vianoce na hocičo iné, len nie na šťastné a veselé? Nezúfajte. Stále predsa vravíme o najkrajších sviatkoch v roku. Ich priebeh máte, až na malé detaily, vo svojich rukách. Nepotrebujete ani päť dní dovolenky navyše či škriatkov Santa Clausa, aby ste pre svoju rodinu pripravili čarovné chvíle pri vianočnom stromčeku. To, čo potrebujete, je plán a správne nastavenie mysle. 

Nastavte svoju myseľ pozitívne. Inšpirujte sa svojimi deťmi

Psychika robí veľa. Na tom sa zhodneme všetci. Skôr, než sa pustíte do ďalších krokov, zastavte sa na okamih. Aj vy ste si už vopred pripravili vo svojej mysli obraz uponáhľaných dní tesne pred Vianocami? A toho množstva času, ktorý strávite upratovaním hneď po nich? Tak len ťažko presvedčíte sami seba, že vás čakajú sviatky pokoja. 

Pri hľadaní tých správnych myšlienok si skúste spomenúť na vianočné obdobie zo svojho detstva. Aj vtedy ste to tak vnímali? Deti dokážu prirodzene selektovať nepríjemné veci a naozaj úprimne sa tešiť aj z maličkostí. Inšpirujme sa nimi. Spoločne strávené chvíle s najbližšími, atmosféra vianočného pečenia a zdobenia stromčeka, dobroty na sviatočnom stole a rozprávky od rána až do večera... To všetko sú dôvody, prečo nám ako deťom žiarili očká. Za tie roky však nikam nezmizli. To my, dospelí, sme dovolili, aby zapadli niekam do úzadia.

Plánujte. A začnite s tým pokojne už dnes. Hlavnú úlohu hrá správne načasovanie

Zbadať sa v polovici decembra, že o chvíľu sú tu Vianoce, je čosi, čomu by ste sa mali vyhnúť. Áno, spontánne nákupy vianočných darčekov môžu niekedy vypáliť dobre. Avšak, väčšinou je efekt opačný. Bezcielne sa túlať medzi regálmi obchodov alebo naslepo preklikávať stránky e-shopov nie je veľmi šťastnou voľbou. Chce to skutočný plán. A nielen na darčeky. 

Zistite si už vopred, kde budú predávať živého kapra a pokojne si ho na 23.decembra objednajte s predstihom. Chýbajúce ozdoby na vianočný stromček dopĺňajte postupne a s radosťou, pokojne aj hneď, ako sa objavia v obchodoch. Nákupy trvanlivých potravín či drogérie môžete vybaviť aj pár týždňov predtým, než v obchodoch vypukne ozajstné šialenstvo. Hoci sa to nezdá, no aj drobnosti dokážu v posledné dni pred Vianocami ušetriť množstvo času a stresu.

Náš TIP:

Zoznam darčekov na Vianoce si môžete viesť počas celého roka. Urobte si vo svojom plánovači záložku darčeky. Každému členovi rodiny priraďte jednu kolonku a vždy, keď spomenie, že sa mu niečo páči, prípadne by sa mu zišlo, pozorne si to poznačne. Na konci roka tak budete mať vytvorený hotový zoznam vianočných darčekov bez toho, aby ste naslepo nakupovali zbytočnosti. 

Držte sa svojho plánu. Odfajknite úlohu za úlohou a na konci vás čaká pokojná vianočná atmosféra

Naplánovať si niečo je jedna vec. Splniť plán, vec druhá. Týždne za týždňami ubiehajú ako voda a ak vaša myseľ neustále pracuje s myšlienkami typu do Vianoc času dosť, ľahko sa môže stať, že váš plán vyjde nazmar. Všetky veci, ktoré ste si doň pridali, musíte premeniť na realitu. A pritom často netreba ani vytiahnuť päty z domu. Vyhraďte si čas na vianočné nákupy online. Okrem toho, že ich zvládnete pokojne aj papučiach s čajom v ruke, pri novembrovom online nakupovaní sa nemusíte obávať, či vám kuriér doručí darčeky včas. Veď predsa, čo je pod strechou, to sa ráta. Vianočné darčeky pre deti či pozornosť od Ježiška pre manžela môžete pokojne schovať na tajné miesta u vás doma

Delegujte, nie ste v tom predsa sami. Doručiť darček môžete blízkemu aj bez osobného kontaktu

Ak sa vám aj napriek dôkladnej príprave a dostatočnému času zdá, že je toho na vás jednoducho priveľa, nezúfajte. Poproste o pomoc svojich blízkych a úlohy týkajúce sa prípravy Vianoc im porozdeľujte. Deti radi pomôžu so zdobením medovníkov a stromčeka, partner sa postará o rybu a veľký nákup podľa zoznamu. Vytvoriť pokojnú atmosféru a čarovný nádych Vianoc pre celú rodinu je predsa len niekedy na jednu osobu príliš. Okrem rodinných príslušníkov skúste tento rok využiť aj služby, ktoré ste dosiaľ možno nepotrebovali. Možno sa situácia vyvinie tak, že širšiu rodinu či blízkych priateľov mimo svojej domácnosti nebudete môcť navštíviť osobne. Ani v tomto prípade však nehádžte flintu do žita. Darček pre babku aj pre dedka môžete objednať online, zaplatiť kartou či bankovým prevodom a nechať doručiť priamo na ich adresu. Oni celkom určite zvládnu počkať na Štedrý deň, kedy si ich rozbalia. Pokojne aj počas skype-ovania alebo videochatu, kde sa viete stretnúť celá rodina aspoň online.