Vyrobte si domáce sirupy na limonády aj na kašeľ

15.05.2024

Zdravou náhradou obyčajnej vody, ktorou môžete doplniť potrebnú dávku tekutín, sú domáce sirupy. Ich príprava vôbec nie je zložitá a s použitím väčšieho hrnca môžete vyrobiť zásoby na pomerne dlhú dobu pokojne aj pre celú rodinu. Ako pri výrobe domácich sirupov postupovať, aké sú ich hlavné benefity a v ktorých prípadoch nájdu svoje využitie? 

Hovorí sa, že najzdravšie je piť čistú vodu. Tá však nemusí chutiť stále a každému. Zdravou náhradou obyčajnej vody, ktorou môžete doplniť potrebnú dávku tekutín, sú domáce sirupy. Ich príprava vôbec nie je zložitá a s použitím väčšieho hrnca môžete vyrobiť zásoby na pomerne dlhú dobu pokojne aj pre celú rodinu. Ako pri výrobe domácich sirupov postupovať, aké sú ich hlavné benefity a v ktorých prípadoch nájdu svoje využitie? To sa dozviete v nasledovných riadkoch, kde nebudú chýbať ani konkrétne tipy a overené recepty na domáce sirupy.  

Účinky a výhody, ktoré domáce sirupy ponúkajú 

Jednoznačne najväčšou výhodou doma vyrobených sirupov je ich zdravotná nezávadnosť. V porovnaní s tými, ktoré nájdete v regáloch obchodných reťazcov, totiž presne viete čo vaše domáce sirupy na limonády obsahujú. Okrem toho máte možnosť vyrobiť si domáce liečivé sirupy z byliniek napríklad podľa receptu, ktorý nájdete v článku nižšie. Či už sa vám doma zídu domáce sirupy na kašeľ, svieži mätový sirup alebo sirup vyrobený z medovky na upokojenie, možností na výrobu zdraviu prospešných a chutných sirupov je nespočetné množstvo.

Čo budete k príprave domácich sirupov potrebovať?

Ako sme už spomínali, výroba domácich sirupov nie je veľmi zložitá a náročná práca. Okrem konkrétnych surovín budete potrebovať niekoľko kuchynských pomôcok, ktoré sa nájdu azda v každej domácnosti. Pokiaľ vám niektoré z nich chýbajú, môžete si ich dokúpiť pohodlne online a potom sa pustiť do práce. Domáce sirupy, ich výroba a uskladnenie si vyžadujú nasledovné pomôcky:

 • kuchynskú váhu – na váženie potrebných surovín,
 • hrniec – veľkosť zvoľte podľa množstva sirupu, ktoré chcete vyrábať,
 • sitko – na precedenie vylúhovaných surovín,
 • lievik a naberačku – pre jednoduché finálne plnenie fľašiek,
 • fľaše a poháre – ako nádoba na uskladnenie hotových domácich sirupov.   

Najlepšie domáce sirupy vyrobíte z čerstvých surovín

Na výrobu kvalitného sirupu nestačí iba dobrý overený recept na domáce sirupy. Základom sú čerstvé suroviny, ktoré sú na práve v jarnom a letnom období najdostupnejšie. Pomocou ktorých surovín a darov prírody vyrobíte tie najchutnejšie domáce sirupy?

Osviežujúce ovocné domáce sirupy

Domáce sirupy na limonády vyrobené z ovocia patria medzi najobľúbenejšie druhy sirupov, ktoré potešia chuťové bunky mnohých z nás. Sirup môžete vyrábať z rôznych druhov ovocia. Medzi najobľúbenejšie a zároveň najjednoduchšie k príprave patria najmä jahody, maliny, čučoriedky a brusnice. Na výrobu ovocných sirupov môžete použiť aj šikovnú kuchynskú súpravu, s ktorou bude ich príprava ešte jednoduchšia. 

Domáce liečivé sirupy z byliniek 

Bylinky boli odjakživa používané na liečenie rôznych zdravotných problémov a stimuláciu zmyslov. Ak si z čerstvých byliniek pripravíte domáci sirup, môžete ho použiť na prípravu a dochutenie limonád počas horúcich letných dní, no pokojne aj ako liečivý prídavok do čaju na podpornú liečbu počas rôznych zdravotných komplikácií. Na domáce liečivé sirupy môžete použiť agát, medovku, púpavu, žihľavu, bazu, mätu, levanduľu, lipu a mnohé iné. 

Domáce sirupy na kašeľ 

Špeciálnou skupinou sirupov sú domáce sirupy na kašeľ pripravené z byliniek, ktoré dokážu byť pri boji s neutíchajúcim kašľom rôznych foriem veľmi nápomocné. Podľa typu kašľa môžete počas chorôb siahnuť po vopred pripravených sirupoch z bylín akými sú podbeľ, prvosienka, pľúcnik alebo tymián. Veľmi obľúbený je aj sirup z mladých smrekových výhonkov. K ich príprave vám postačia čerstvo natrhané bylinky a kryštálový cukor, ktoré budete vrstviť do sterilizovaného pohára na zaváranie. Jednotlivé vrstvy je potrebné dobre pritlačiť a vrstvenie ukončiť cukrom. Podľa potreby môžete po dvoch dňoch cukor doplniť, a po jeho úplnom roztopení v uzavretej nádobe, ktoré trvá približne 2 týždne, precediť sirup do fliaš, ktoré je potrebné skladovať na chladnom mieste.

Najobľúbenejšie recepty na domáce sirupy

Recept na ovocný sirup z jahôd 

K príprave jahodového domáceho sirupu budete potrebovať nasledovné suroviny:

 • 3 kg jahôd,
 • 5 dcl vody,
 • cca 1,5 kg cukru,
 • kyselinu citrónovú. 

Jahody je potrebné dôkladne umyť, zbaviť stopiek a následne popučiť. Takto prichystané jahody zasypte v hrnci pripraveným cukrom, uložte do chladu a nechajte odležať aspoň do druhého dňa. Po odležaní pridajte k jahodám vodu a zmes priveďte k varu. V tejto chvíli je možné v prípade potreby jahodovú zmes ešte prisladiť cukrom. Po krátkom prevarení a vychladnutí prichádza na rad precedenie jahodovej šťavy do hrnca cez husté sitko. Pre doladenie chuti a zároveň ako konzervant pridajte kyselinu citrónovú, ktorej množstvo je potrebné zvoliť podľa chuti. Priemerne by to však mala byť približne jedna lyžica. Všetko ešte 5 minút prevarte a následne hotový domáci sirup nalejte do pripravených sterilizovaných  zaváracích fliaš, resp. fliaš so zátkou. 

Bylinkový sirup z bazy podľa receptu starých mám 

Ak ste sa rozhodli vyrobiť klasický bazový domáci sirup, pripravte si tieto suroviny:

 • 2 litre vody,
 • 30 kvetov bazy,
 • 1,5 kg cukru,
 • 2 až 3 citróny, resp. kyselinu citrónovú.

Ako prvé je potrebné nazbierané kvety bazy dokladne umyť a zbaviť pevných stoniek. Potom ich môžete vložiť do vopred prevarenej a vychladnutej vody spolu s citrónmi nakrájanými na kolieska. Prichádza na rad lúhovanie, a to v dĺžke 1 až 2 celé dni. Po vyluhovaní sa musí pripravovaná zmes precediť do hrnca a zohriať na teplotu 50 °C. V tejto chvíli sa k bazovému vylúhu pridáva cukor a po roztopení sa mieša až do chvíle, kým nebude mať vzniknutá tekutina konzistenciu sirupu. Pripravený domáci sirup už stačí iba preliať do čistých nádob, dôkladne ich uzavrieť a uskladniť. 

Domáce sirupy sú ideálnym spestrením pitného režimu nielen počas letného obdobia. Vyrobiť si dokážete aj domáce liečivé sirupy, ktoré vám môžu pomôcť pri rôznych zdravotných komplikáciách a problémoch. S malým množstvom kuchynských potrieb a zdravých surovín, si poradíte s prípravou bylinkového aj ovocného domáceho sirupu bez problémov. Pri ich výrobe nezabudnite na dodržiavanie hygieny a absolútnu čistotu fliaš, v ktorých budú sirupy uskladnené. 

 

foto:pixabay.com