Tipy na ten najlepší dovolenkový playlist

19.06.2024

Dôležitý je ten vibe… 

Cítite to? Obdobie letných dovoleniek a výletov je už za dverami. A preto sme si pre vás pripravili overené tipy na to, čo počúvať na dovolenke a ako zostaviť dovolenkový playlist, vďaka ktorému si zlepšíte náladu. Nielen na dovolenke, ale napríklad aj počas cesty. Verte, že správnu atmosféru dokážete naladiť práve vhodným výberom skladieb, ktorý zodpovedá nielen vašim hudobným preferenciám, ale “hrá” aj s miestom a typom výletu. To, či budete hudbu počúvať cez slúchadlá, alebo si ju užijete spoločne s priateľmi a rodinou cez reproduktor, napokon vôbec nie je podstatné. Dôležitý je ten vibe

Čo počúvať na dovolenke? Hudbu prispôsobte typu dovolenky


Dovolenkový playlist väčšinou zostavujeme z našich obľúbených skladieb. Často ide o rôzne hudobné žánre, ktoré vyberáme aj podľa aktuálnej nálady a miesta, na ktorom si plánujeme dovolenku užívať. Ak si nie ste istý, z čoho zostaviť dovolenkový playlist na rôzne typy dovoleniek a čo k tomu budete potrebovať, inšpirujte sa nasledovnými tipmi.  

Čo počúvať na dovolenke pod stanom? 

Stanovačka je typ dovolenky, ku ktorej hudba určite neodmysliteľne patrí. Zaspievajte si večer pri ohníku so svojimi priateľmi klasické slovenské a české skladby od interpretov, akými sú napríklad skupiny Elán, Hex, Kabát, bratia Nedvědovci a mnohí iní. Na pesničky, ktoré poznajú naozaj všetci, sa vám ľahšie naladí s podmazom z pripraveného dovolenkového playlistu. Ak sa navyše k nemu pridá hra na gitare, ktorá nesmie pri správnom táboráku chýbať, o atmosféru bude postarané. 

Dovolenkový playlist pre rodinu s deťmi

Dovolenka s deťmi, nech už ju plánujete kdekoľvek, je na výber hudby špecifická. Deti majú hudbu rady a mnohokrát je to jeden z úspešných spôsobov, ako ich zabaviť. Čo budete počúvať na dovolenke s deťmi, závisí najmä od ich veku. 

1.Dovolenkový playlist pre najmenších 

Pre tých najmenších zostavte dovolenkový playlist plný ich obľúbených detských  pesničiek. Vyberať môžete tradičné skladby pre deti akými sú Prší prší len sa leje, Kukulienka kde si bola, Pec nám spadla a podobne, na ktorých vyrástli mnohé generácie. V dnešnej dobe však existuje mnoho nových detských interpretov, ktorí robia poučnú i zábavnú hudbu pre deti. Rodičia aj starí rodičia isto poznajú hity od Mira Jaroša, Spievankova, či Smejka a Tanculienky, ktoré ich deti milujú a určite ich takáto hudba na dovolenke poteší.

2.Keď sú už na detské hity priveľkí

V období, kedy sa začína deťom formovať ich osobnosť, sa pre nich detské hity stávajú čoraz menej zaujímavými. Zoznam pesničiek na cestu do auta alebo na čas strávený na dovolenke vyberajte spolu s deťmi podľa toho, aký typ hudby ich momentálne zaujíma. Nezabúdajte však aj na svoje preferencie a hľadajte kompromisy. 

3.Vek, v ktorom nadišiel čas na vlastný playlist 

To, že vaši teenageri sa chcú uzavrieť do svojho sveta a počúvať svoju hudbu iba sami so sebou, je úplne normálne. Inak tomu nebude ani na dovolenke. Preto ich nechajte rozhodnúť o svojom playliste samých. Dobrá správa! Zatiaľ čo si budú vaše dospievajúce deti užívať hudbu z vlastného mp3 prehrávača, vy sa môžete po kompromisoch s detskou hudbou opäť prinavrátiť k vlastnému dovolenkovému playlistu. 

Čo počúvať na dovolenke pri vode s priateľmi?


Letné dovolenky pri vode sú zväčša plné zábavy z kúpania, vodných športov, ale aj oddychu na pláži. Tieto radostné chvíle si tiež môžete spríjemniť hudbou. Stačí do plážovej tašky zbaliť bluetooth reproduktor, z ktorého si pomocou svojho smartfónu prehráte aktuálne letné tanečné hity, obľúbenú slovenskú klasiku, chilloutovú hudbu alebo akúkoľvek hudbu podľa vašej chuti, ktorú ste si do svojho playlistu zvolili. Na tieto účely odporúčame napríklad outdoorový bluetooth reproduktor. Je vodeodolný a môžete si ho so sebou pokojne vziať aj na čln či vodný bicykel.

Dovolenkový playlist na počúvanie cestou autom 

So správne zvolenou hudbou vychádzajúcou z vašich reproduktorov v aute, sa príjemná dovolenka môže začať už po ceste. Zoznam pesničiek na počúvanie počas cesty autom vyberajte tak, aby sa pasažieri, no najmä aj šofér, cítili komfortne. Hudba by nemala byť príliš rušivá, no zároveň ani utlmujúca. Odporúčame vám pripraviť si rozsiahly playlist do auta s rôznymi hudobnými žánrami, ktorý si vopred prejdete so všetkými členmi posádky, aby ste mali v prípade zmeny nálady a potreby podporiť ju hudbou z čoho vyberať.   

TOP playlist iba pre vaše uši 

Cestujete na dovolenku hromadnou dopravou? V tom prípade sú slúchadlá a kvalitný dovolenkový playlist takmer povinnou výbavou. Či už cestujete lietadlom, autobusom alebo vlakom plným množstva iných ľudí, cesta bude určite príjemnejšia, ak ju strávite počúvaním svojej obľúbenej hudby. Zároveň vás nebude rušiť okolie. Dovolenkový playlist vyberajte v tomto prípade len podľa seba. Slúchadlá do uší, či klasické slúchadlá na uši, napojené na váš smartfón, tablet alebo mp3 prehrávač určite využijete aj na počúvanie hudby pri oddychu alebo športových aktivitách na dovolenke. 

Vytvoriť si dovolenkový playlist na počúvanie svojej obľúbenej hudby sa určite pred vycestovaním na dovolenku oplatí. Nezáleží na tom, či budete vašu dovolenku, prípadne iba určité aktivity počas nej, tráviť so slúchadlami na ušiach, alebo si hudbu spolu s priateľmi a rodinou pustíte z prenosného reproduktora. S vhodne zvolenými skladbami, si môžete oddych a zábavu užiť naozaj naplno. Tak teda, smelo do toho :-)

foto:Peter Haratík, Wien