Repelenty pre deti i dospelých si môžete vyrobiť aj sami. Ako na to?

19.04.2021

Uvarte si doma zaručene účinný repelent pre deti i dospelých!

Obdobie počas roka, kedy na nás striehnu komáre a kliešte, sa neustále predlžuje. Našli ste si i vy štípanec od komára ešte aj v novembri a prvého kliešťa po marcovom zbere medvedieho cesnaku? Ak sa chcete chrániť, repelenty pre deti, ale i dospelých by mali byť súčasťou každej domácnosti. Ako vybrať ten správny repelent? V nasledujúcich riadkoch vám dokonca poradíme, ako si môžete svoj vlastný prírodný repelent vyrobiť.

Aj repelenty pre deti vyberajte podľa toho, na aký účel ich potrebujete alebo kde sa nachádzate. Ideálnym riešením je ich kombinácia

Otravný bodavý hmyz alebo nebezpečné kliešte nie sú príjemným spoločníkom pri turistike, ale ani večernej pohode pri ohni či doma na terase. V prípade, ak im počasie a podmienky prajú, zachádza situácia s premnoženými komármi do takých extrémov, že sa ľudia od podvečerných hodín zdržujú radšej v interiéri. Jednou z metód, ako proti nim účinne bojovať, je dobre známy repelent. Vybrať však správny a najmä účinný, nie tak jednoduché. Na čo sa zamerať?

Prírodný repelent versus klasický syntetický. Aký je medzi nimi rozdiel a čo čakať od ich účinnosti? 

To, či si vyberiete klasický účinný variant, alebo siahnete po menej škodlivom prírodnom repelente, záleží od niekoľkých faktorov. 

Zvážte, pre koho je repelent určený Ak vyberáte repelenty pre deti, je logické, že sa chcete vyhnúť chemickým či agresívnym zložkám, ktoré by mohli detskú pokožku podráždiť. Podobne je to aj s ľuďmi, ktorí sú na takéto zloženie senzitívnejší, prípadne trpia nejakými alergiami. Vhodnou cestou sú teda repelenty, ktoré nesú označenie pre deti, junior alebo prírodné. Kľúčové je však aj v týchto prípadoch zloženie repelentu. 

Najčastejšie sa stretávame s látkou s názvom dietyltoluamid (označenie skratkou DEET). Táto, podobne ako ostatné syntetické zlúčeniny v repelentoch, vytvorí na pokožke akúsi ochrannú bariéru a zamaskuje lákavé feromóny, ktoré naša pokožka vylučuje. V prípade, ak siahnete po takomto repelente, mali by ste si dávať pozor na oblasť očí a v niektorých prípadoch dokonca i na tkaniny, ktoré môže poškodiť. 

Alternatívou je menej agresívnejšia látka etyl aminoproprionate (označenie skratkou IR3535), pri ktorej sa nemusíte obávať ani prípade náhodného zasiahnutia očí. Práve táto chemická zložka býva súčasťou mnohých repelentov pre deti. 

Posledným, najmenej škodlivejším variantom je prírodný repelent bez chemických zložiek. A to nielen voči pokožke, ale i životnému prostrediu. Účinnou látkou sú silice, ktoré taktiež spoľahlivo prekryjú lákavú vôňu našej pokožky. Ich vôňa je navyše komárom, kliešťom i mnohým iným zástupcom z ríše hmyzu nepríjemná. Recept na jeden z nich, ktorý si môžete pripraviť aj doma, nájdete v článku nižšie.

V akom prostredí chcete repelent používať

Je zrejmé, že útoky hmyzu môžeme očakávať vo väčšej miere práve v podmienkach a prostredí, ktoré mu je blízke. Pre pobyt v prírode, napríklad v lužných lesoch, kde sa predpokladá väčší výskyt kliešťov, je potrebné siahnuť po najúčinnejších repelentoch

Skvelým riešením je v takomto prostredí, v prípade detí, kombinovať prípravky a aplikovať tie agresívnejšie pre lepšiu ochranu napríklad na oblečenie. Pre oblasť šije, krku alebo priamo na citlivú pokožku môžete siahnuť po repelente so šetrnejším zložením.

V obývaných častiach mimo prírody, na terase či dvore rodinného domu si počas dňa vystačíte aj s prírodným repelentom. Ak sa chystáte večer posedieť pri kotlíku, stačí opäť siahnuť po účinnejšom prípravku. 

Aký účinok od repelentu očakávate? 

Odpoveď na túto otázku priamo súvisí s predošlými informáciami. Neplatí teda pravidlo, že repelenty pre deti nemôžu obsahovať syntetické látky. Ak potrebujete svoje ratolesti ochrániť v rizikovom prostredí, siahnite po účinnejších repelentoch a vhodne ich skombinujte. Ak je však riziko, že ich niečo poštípe, prípadne niekde nachytajú kliešťa nízke, ako poistku stačí zvoliť prírodný repelent.

Vyrobte si prírodný repelent, vhodný i pre deti, sami. Postačí pár krokov a účinná zbraň proti kliešťom a komárom je na svete 

Premýšľate nad tým, či vás prírodný repelent dostatočne ochráni? Mnohí naň nedajú dopustiť. Zaujímavé výsledky dosahuje napríklad silica eukalyptu citrónového. Podľa štúdie bolo dokázané, že účinná látka, ktorú obsahuje – 30% p-menthan-diol, poskytuje dokonca vyššie percento ochrany, než spomínaný dietyltoluamid (DEET), najčastejšie používaný v klasických repelentoch. Hovoríme o takmer 97% ochrane.  

Overené a vyskúšané sú však aj mnohé iné silice či esenciálne oleje. Na internete nájdete veľa receptov a návodov, ako vyrobiť repelent. Avšak skôr, než si vyberiete jeden z nich, nezabudnite zvážiť, či práve účinná látka ukrytá v silici nemôže spôsobiť vám a vašim blízkym podráždenie pokožky, resp. či na ňu nie je nik zo spomenutých alergický. 

Recept na prírodný repelent proti komárom i kliešťom 

Na podomácky vyrobený, no účinný repelent potrebujete nádobku s rozprašovačom, olej, ktorý bude pôsobiť ako nosič (slnečnicový, olivový, repkový a podobne) a silicu či esenciálny olej s vôňou, ktorú máte radi. Ideálne, ak patrí medzi tie, ktoré bodavý hmyz a nenápadné kliešte odpudzuje (levanduľa, mäta, čajovník alebo rozmarín). Skvelou správou je, že predpísaná kombinácia vôní neexistuje, pokojne si môžete namiešať svoj vlastný koktejl. Fantázii sa medze nekladú 

Pri miešaní by ste mali použiť na 5 mililitrov základného oleja maximálne 3-4 kvapky éterického oleja. Ak navyše pridáte čerstvé bylinky (vetvička rozmarínu, levanduľa a podobne), ktoré necháte luhovať v troche vody (asi 100 ml) pokojne aj celú noc, účinok repelentu sa znásobí. 

Napokon všetko poriadne premiešajte a nadávkujte do pripravenej nádoby. Takýto prírodný repelent odporúčame aplikovať opakovane po zhruba 2 hodinách, záleží však na vyššie uvedených faktoroch (kde sa nachádzate a podobne).

Máte i vy svoj osvedčený domáci repelent? Podeľte sa o recept naň na našej fanpage. Ak vám nejaká ingrediencia chýba, všetko potrebné, dokonca i esenciálny olej, nájdete na www.demro.sk