Prostriedok na tepovanie nestačí. Pozor na tieto chyby pri tepovaní auta a sedačky

19.07.2022

Dobré rady, ako na na čistenie auta.

Prostriedok na tepovanie auta alebo sedačky je jedným zo základných predpokladov, ak chcete mať interiér auta alebo sedačku v obývačke znova ako novú. Ak sa k tomu pridá ešte jemná kefa na tepovanie, vysokotlakový čistič, výkonný vysávač (ideálne aj na mokré vysávanie), máte v rukách celkom slušný arzenál na tepovanie auta alebo sedačky. 

Viete však, akým chybám by ste sa mali rozhodne vyhýbať?

Ako vybrať prípravok na tepovanie autosedačiek a vytepovať auto či sedačku svojpomocne? 

Tepovanie je činnosť, do ktorej sa možno nepustí každý. Ak máte však základnú výbavu v podobe výkonnejšieho vysávača s funkciou mokrého vysávania, kefu na tepovanie a overený tepovací prípravok, bolo by škoda týchto pomocníkov nevyužiť a nevdýchnuť svojmu autu alebo sedačke zašlú slávu. 

Tepovanie svojpomocne má napokon niekoľko nepopierateľných výhod – ušetríte náklady, môžete ho prispôsobiť svojmu časovému harmonogramu a napokon, máte istotu, že prejdete aj tú najmenšiu škáru či záhyb. Existuje však niekoľko detailov, vďaka ktorým môže byť výsledkom svojpomocného tepovania interiér auta ako od profesionálov. Ktoré sú to?

Najprv dôkladné vysávanie, až potom tepovanie 

Vysávanie je prvým krokom, od ktorého sa výsledok v podobe precízneho tepovania odzrkadľuje. Okrem povysávania hrubej špiny a nečistôt sa zamerajte najmä na záhyby medzi sedačkami a taktiež vybratie a očistenie podbehov alebo podlahových gúm. Na takéto vysávanie sa v balení lepších vysávačov nachádza násada s úzkou hlavicou. S koberčekmi v aute vám následne pomôže univerzálny čistič, prípadne čistič na koberce. Čo sa týka tepovania sedačky, je vysávanie rovnako kľúčové. Ak by ste sa totiž vrhli priamo na jej tepovanie, drobné nečistoty by ste mohli pri tepovaní priamo zaniesť do vlákna sedačky.

Nie je jedno, kedy sa na tepovanie auta a sedačky vrhnete 

Ideálny čas, kedy tepovať auto, je počas teplých letných dní. Interiér, sedačky aj tapacír (čalúnenie) potrebujú čas, aby sa rozlúčili aj s poslednou kvapkou vody. Kým auto kompletne vyschne, trvá to približne 5 hodín. Ideálne je preto tepovať auto na mieste, kde ho môžete zároveň nechať počas schnutia otvorené bez obáv z poškodenia alebo zašpinenia. V prípade tepovania sedačky platí ešte dlhší časový horizont. Kým povrch dôkladne vyschne, môže to trvať jeden až dva dni

Prostriedok na tepovanie vyberajte podľa povrchu

Prvým pravidlom, ktoré si pri výbere prípravku na tepovanie auta alebo sedačky musíte uvedomiť, je materiál, z ktorého je povrch vyrobený. 

Ošetrenie pre kožené sedačky a autosedačky 


Ak máte v aute kožené sedačky, klasický tepovací prípravok na ne rozhodne nepoužívajte. Zvoľte radšej intenzívny čistič na kožu, ktorý si poradí s hĺbkovým čistením a pre jemné znečistenie alebo len ošetrenie kožených sedačiek siahnite po šetrnom spreji na kožu a balzame na kožené povrchy. Rýchlym pomocníkom, vďaka ktorému môžete kožené povrchy udržiavať pravidelne, sú špeciálne utierky na kožené povrchy. Skvelou voľbou a bodkou na koniec je pravidelná impregnácia. Tá vytvorí na koženom povrchu ochrannú vrstvu a zvyšuje jeho odolnosť voči bežným nečistotám a rýchlemu vsakovaniu rôznych tekutín.

Prostriedok na tepovanie látkových materiálov 

Je vaša sedačka alebo autosedačky z iného ako koženého materiálu? V tom prípade vám pomôže aj univerzálny čistič, ktorý môžete ako prípravok na tepovanie použiť. Skôr, ako ho však použijete na celý povrch, odporúčame vyskúšať prípravok na kúsku, ktorý je menej vidno (napríklad spodný záhyb alebo zadná strana autosedačky). Pozor by ste si mali dávať na zložky ako peroxid vodíka, kyselina citrónová alebo chlór, ktoré môžu spôsobiť fľaky a vyblednutie pôvodnej farby. Ak ste na sedačkách alebo gauči našli zaschnuté škvrny, overeným pomocníkom je žlčové mydlo

Na čo si dať pozor pri tepovaní auta a sedačky. Zvážte požičanie tepovača 

Na tepovanie je ideálne použiť špeciálne vysávače, ktoré dokážu vysať aj tekutinu. Tak sa z povrchu sedačky dostane maximum vlhkosti a doba sušenia sa tak značne zníži. Požičanie tepovača tak môže byť výbornou voľbou, ak sa napríklad rozhodnete pre tepovanie sedačky aj auta zároveň. Vďaka profesionálnym tepovačom, ktoré vysajú nielen nečistotu, ale aj tekutinu, eliminujete vznik nepríjemných plesní, ktoré hrozia pri nedostatočnom vysušení povrchu sedačiek (v záhyboch, vnútorných priestoroch). Po nanesení prostriedku na tepovanie a jeho vysatí z tkaniny však odporúčame pretepovať povrch ešte raz, avšak iba s použitím čistej vody. Prípravok na tepovanie tak dôkladne odstránite a eliminujete riziko vyblednutia farieb alebo vzniku škvŕn aj po dlhšom čase. Ak totiž prípravok neodstránite dostatočne, jeho zložky môžu na tkaninu pôsobiť naďalej.  

3 super tipy, ako zvládnuť čistenie a tepovanie auta ako profík 

Veríme, že vďaka našim radám zvládnete tepovanie auta a sedačky bez akýchkoľvek problémov. Vyberte si z ponuky čističov prostriedok na tepovanie alebo vyčistenie ostatných povrchov. Napokon pridávame tri rady od odborníka na tepovanie, vďaka ktorým bude vaše auto ako z katalógu.

  1. Pri vyberaní autosedačiek dajte pozor na konektory na airbagy, vyhrievanie sedadiel alebo ich nastavenie. Skôr, než sa pustíte do tepovanie, nezabudnite ich odpojiť a bezpečne ochrániť pred prípadným vniknutím tekutiny.

  2. Na plastové časti palubovky používajte čistič na plasty, ktorý vytvorí ochrannú vrstvu a predĺži ich neporušený vzhľad.

  3. Na čistenie málo dostupných miest vám pomôže klasický štetec

Všetko potrebné na tepovanie auta alebo sedačky nájdete v internetovom obchodnom dome www.demro.sk